Maktab va tuman miqyosida o‘tkazilgan olimpiada uchun o‘qituvchiga ustama beriladimi?
Bu yil boshlang‘ich 4-sinflar uchun maktab va tuman viloyat bosqichidagi “Yangi avlod” olimpiadasi o‘tkazildi. Men boshlang‘ich sinf o‘quvchisini tuman bosqichiga olimpiadaga olib bordim. Endi o‘quvchilarimning olimpiadadagi natijasi bilan ustamaga da’vogarlik qila olamanmi?
Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentabrdagi 823-son qarori bilan tasdiqlangan “Pedagog, psixolog va kutubxona xodimlarining faoliyatini baholash mezonlarida boshlang‘ich sinf (1 — 4-sinf) o‘qituvchilari faoliyatini baholashda qo‘llaniladigan maktab miqyosidagi tanlov va boshqa tadbirlar uchun belgilangan ballar ko‘rsatilgan.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining 2025-yil 13-yanvardagi 03-14-75-sonli ko‘rsatma xatida esa boshlang‘ich sinf o‘quvchilarining faoliyati maktab miqyosidagi tanlov va boshqa tadbirlardagi ishtiroki natijalari asosida baholanishi aytilgan.
Bunda umumiy o‘rta ta’lim muassasasi direktori buyrug‘i bilan maktab miqyosida o‘tkaziladigan tanlov va boshqa tadbirlar hisobga olinadi.
Qoidaga ko‘ra boshlang‘ich sinf o‘quvchisiga maktab miqyosidagi tanlov va boshqa tadbirlarda qatnashgan o‘quvchilari to‘plashi mumkin bo‘lgan maksimal ballning ulushi hisobiga quyidagicha ball beriladi:
• o‘quvchilar to‘plashi mumkin bo‘lgan maksimal ballning ulushi 55-70 foizni tashkil etganda — 10 ball;
• o‘quvchilar to‘plashi mumkin bo‘lgan maksimal ballning ulushi 71-85 foizni tashkil etganda — 20 ball;
• o‘quvchilar to‘plashi mumkin bo‘lgan maksimal ballning ulushi 86-100 foizni tashkil etganda — 30 ball.
Xulosa shuki, boshlang‘ich sinf o‘qituvchisiga yuqorida nazarda tutilgan olimpiada uchun o‘quvchining natijasidan kelib chiqib ustama uchun ball beriladi, deb hisoblaymiz.
Faqat buning uchun mazkur olimpiada maktab direktori buyrug‘i bilan tasdiqlangan tanlov va boshqa tadbirlar ro‘yxatida bo‘lishi lozim. Shuningdek, ta’lim muassasaning alohida baholash mezoni va nizomi ham tasdiqlangan bo‘lishi maqsadga muvofiq.
Ustamalar mavzusida qo‘shimcha ma’lumotlarga ega bo‘lishni istasangiz Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi sobiq mas’ul xodimi Laziz Xo‘jaqulov ishtirokida o‘tkazilgan suhbatni ko‘rishni tavsiya qilamiz.

Will the teacher be given a bonus for the Olympiad held at the school and district level?
This year, the "Yangi Avlod" Olympiad at the school and district regional level was held for primary 4th grades. I took a primary school student to the district stage of the Olympiad. Can I apply for a scholarship based on the result of my students in the Olympiad?
Approved by the decision of the Cabinet of Ministers dated September 30, 2019 No. 823 "On the criteria for evaluating the performance of pedagogues, psychologists and library employees, for school-wide competitions and other activities used in the evaluation of the performance of primary school teachers (grades 1-4) fixed points are shown.
In the instruction letter of the Ministry of preschool and school education No. 03-01/14-623 dated February 14, 2024, it is said that the performance of primary school students will be evaluated based on the results of their participation in school-wide competitions and other events.
Competitions and other events held at the school level by the order of the director of the general secondary education institution are taken into account.
According to the rule, a primary school student is given the following points based on the percentage of the maximum points that can be collected by students participating in school-wide competitions and other events:
• when the share of the maximum points that students can collect is 55-70 percent - 10 points;
• when the share of the maximum points that students can score is 71-85 percent - 20 points;
• 30 points when the percentage of maximum points that students can score is 86-100 percent.
The conclusion is that we believe that the elementary school teacher will be given additional points for the Olympiad mentioned above based on the result of the student.
Only for this, this Olympiad must be in the list of competitions and other events approved by the order of the school director. Also, it is desirable that the separate evaluation criteria and regulations of the educational institution are approved.