Maktab va tuman miqyosida o‘tkazilgan olimpiada uchun o‘qituvchiga ustama beriladimi?
Bu yil boshlang‘ich 4-sinflar uchun maktab va tuman viloyat bosqichidagi “Yangi avlod” olimpiadasi o‘tkazildi. Men boshlang‘ich sinf o‘quvchisini tuman bosqichiga olimpiadaga olib bordim. Endi o‘quvchilarimning olimpiadadagi natijasi bilan ustamaga da’vogarlik qila olamanmi?
Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentabrdagi 823-son qarori bilan tasdiqlangan “Pedagog, psixolog va kutubxona xodimlarining faoliyatini baholash mezonlarida boshlang‘ich sinf (1 — 4-sinf) o‘qituvchilari faoliyatini baholashda qo‘llaniladigan maktab miqyosidagi tanlov va boshqa tadbirlar uchun belgilangan ballar ko‘rsatilgan.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining 2025-yil 13-yanvardagi 03-14-75-sonli ko‘rsatma xatida esa boshlang‘ich sinf o‘quvchilarining faoliyati maktab miqyosidagi tanlov va boshqa tadbirlardagi ishtiroki natijalari asosida baholanishi aytilgan.
Bunda umumiy o‘rta ta’lim muassasasi direktori buyrug‘i bilan maktab miqyosida o‘tkaziladigan tanlov va boshqa tadbirlar hisobga olinadi.
Qoidaga ko‘ra boshlang‘ich sinf o‘quvchisiga maktab miqyosidagi tanlov va boshqa tadbirlarda qatnashgan o‘quvchilari to‘plashi mumkin bo‘lgan maksimal ballning ulushi hisobiga quyidagicha ball beriladi:
• o‘quvchilar to‘plashi mumkin bo‘lgan maksimal ballning ulushi 55-70 foizni tashkil etganda — 10 ball;
• o‘quvchilar to‘plashi mumkin bo‘lgan maksimal ballning ulushi 71-85 foizni tashkil etganda — 20 ball;
• o‘quvchilar to‘plashi mumkin bo‘lgan maksimal ballning ulushi 86-100 foizni tashkil etganda — 30 ball.
Xulosa shuki, boshlang‘ich sinf o‘qituvchisiga yuqorida nazarda tutilgan olimpiada uchun o‘quvchining natijasidan kelib chiqib ustama uchun ball beriladi, deb hisoblaymiz.
Faqat buning uchun mazkur olimpiada maktab direktori buyrug‘i bilan tasdiqlangan tanlov va boshqa tadbirlar ro‘yxatida bo‘lishi lozim. Shuningdek, ta’lim muassasaning alohida baholash mezoni va nizomi ham tasdiqlangan bo‘lishi maqsadga muvofiq.
Ustamalar mavzusida qo‘shimcha ma’lumotlarga ega bo‘lishni istasangiz Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi sobiq mas’ul xodimi Laziz Xo‘jaqulov ishtirokida o‘tkazilgan suhbatni ko‘rishni tavsiya qilamiz.

Будет ли учителю предоставлена премия за проведение олимпиады на уровне школы и района?
В этом году на школьном и районном областном уровне прошла олимпиада «Янги авлод» для начальных 4-х классов. Я взяла первоклассника на районный этап олимпиады. Могу ли я подать заявку на стипендию по результатам моих учеников на олимпиаде?
Утверждены постановлением Кабинета Министров от 30 сентября 2019 года № 823 «О критериях оценки деятельности педагогов, психологов и работников библиотек, для общешкольных конкурсов и других мероприятий, используемых при оценке успеваемости учащихся начальной школы». учителям школ (1-4 классы) показаны фиксированные точки.
В приказе Министерства дошкольного и школьного образования № 03-01/14-623 от 14 февраля 2024 года сказано, что успеваемость младших школьников будет оцениваться по результатам их участия в школьных занятиях. широкие конкурсы и другие мероприятия.
Учитываются конкурсы и другие мероприятия, проводимые на уровне школы по приказу директора общего среднего образовательного учреждения.
Согласно правилу, учащемуся начальных классов начисляются следующие баллы исходя из процента от максимального количества баллов, которое могут набрать учащиеся, участвующие в общешкольных олимпиадах и других мероприятиях:
- когда доля максимальных баллов, которые могут набрать студенты, составляет 55-70 процентов - 10 баллов;
- когда доля максимальных баллов, которые могут набрать студенты, составляет 71-85 процентов - 20 баллов;
- 30 баллов, когда процент максимальных баллов, которые могут набрать учащиеся, составляет 86-100 процентов.
Вывод таков: мы считаем, что учителю начальных классов будут начисляться дополнительные баллы за упомянутую выше олимпиаду на основании результата ученика.
Только для этого данная олимпиада должна быть в перечне соревнований и других мероприятий, утвержденном приказом директора школы. Также желательно, чтобы были утверждены отдельные критерии оценки и регламент образовательного учреждения.