11:50 / 21.05.2024 7.90k
Unda maktabgacha va maktab ta’limi vazirining birinchi o‘rinbosari, Maktabgacha ta’lim agentligi direktori Agrippina Shinga maktabgacha ta’lim tashkilotlarini malakali pedagog kadrlar bilan ta’minlash, zamonaviy ta’lim dasturlari va texnologiyalarni tatbiq etish bo‘yicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar to‘g‘risida quyi palataning parlament so‘rovini yuborish masalasi ko‘rib chiqilgan.
Ma’lum bo‘lishicha, maktabgacha ta’lim tashkilotlariga metodik yordam berish, sohaga zamonaviy ta’lim dasturlari va texnologiyalarini tatbiq etish, ayniqsa, malakali pedagog kadrlarni jalb qilish borasida qator muammolar mavjudligi aniqlangan.
Shuningdek, oilaviy shaklda tashkil etilgan bog‘chalarda bir qancha muammolar ham yig‘ilib qolganligi qayd etilgan.
Bugungi kunda DXSH va oilaviy shakldagi bog‘chalarda 42 313 nafar rahbar va pedagoglar faoliyat yuritmoqda. Shundan, 8 327 nafari (19,7%) oliy, 3 304 nafari (7,8%) tugallanmagan oliy va 30 682 nafari (72,5%) o‘rta maxsus ma’lumotli pedagoglardir.
Ma’lumotlarga ko’ra, hozirda davlat-xususiy sheriklik asosida tashkil etilgan nodavlat hamda oilaviy bog‘chalarda 2 984 nafar nomutaxassis kadrlar ham faoliyat yuritib kelmoqda.
“Saylovchilar bilan uchrashuvlar davomida DXSH va oilaviy shakldagi bog‘chalarning aksariyatida  Mehnat qonunchiligida belgilangan talab, ya’ni ish beruvchi va pedagog kadrlar o‘rtasida mehnat shartnomasi imzolanmayotganligi holatiga guvoh bo‘lmoqdamiz”, - deydi Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati Shaxnoza Xolmaxamatova.
Bu esa pedagog kadrlarning qonunchilikda belgilangan, haq to‘lanadigan yillik ta’tillar, mehnatga layoqatsizlik varaqalari, tug‘ruq ta’tillari uchun  haq olish bilan bog‘liq mehnat huquqlari buzilishiga sabab bo‘lmoqda.
Mazkur holat tizimdagi xodimlarning haqli e’tirozlariga, kadrlar qo‘nimsizligiga  sabab bo‘lmoqda. Shulardan kelib chiqib, maktabgacha va maktab ta’limi vazirining birinchi o‘rinbosari, Maktabgacha ta’lim agentligi direktoriga parlament so‘rovi yuborish masalasi deputatlar tomonidan qo‘llab-quvvatlangan.
Ayni vaqtda vazirlikka parlament so‘rovi yuborilgan. Endilikda vazirlik 10 kunlik muddat ichida parlamentga tegishli ma’lumotlarni taqdim etishi kerak bo‘ladi.

Вчера состоялось очередное заседание Совета Законодательной палаты Олий Мажлиса.
Агриппина Шинга, первый заместитель министра дошкольного и школьного образования, директор Агентства дошкольного образования, рассказала о реализуемых мерах по обеспечению организаций дошкольного образования квалифицированными педагогическими кадрами, внедрению современных образовательных программ и технологий, о направлении парламентского запроса. нижней палаты о произошедших событиях было рассмотрено.
Известно, что существует ряд проблем, связанных с методическим обеспечением дошкольных образовательных организаций, внедрением современных образовательных программ и технологий в сферу, особенно с привлечением квалифицированных педагогических кадров.
Также было отмечено, что в детских садах, организованных по семейной форме, накопился ряд проблем. Сегодня в кооперативных и семейных детских садах работают 42 313 руководителей и педагогов. Из них 8327 (19,7%) - педагоги с высшим образованием, 3304 (7,8%) - с незаконченным высшим образованием, 30682 (72,5%) - со средним специальным образованием.
По данным, в настоящее время в негосударственных и семейных детских садах, созданных на основе государственно-частного партнерства, работают 2984 специалиста неспециализированного профиля.
"Во время встреч с избирателями мы являемся свидетелями того, что большинство детских садов и детских садов семейного типа не подписывают трудовой договор между работодателем и педагогом, как того требует Закон о труде", - сказала Шахноза Холмахаматова, депутат Законодательная палата Олий Мажлиса.
Это влечет за собой нарушение трудовых прав педагогов в части оплачиваемого ежегодного отпуска, листков нетрудоспособности, отпуска по беременности и родам.
Данная ситуация является причиной законных возражений сотрудников системы и недовольства персонала.
Исходя из этого, вопрос о направлении парламентского запроса первому заместителю министра дошкольного и школьного образования, директору агентства дошкольного образования был поддержан депутатами.
В то же время в министерство был направлен парламентский запрос. Теперь министерство должно будет в течение 10 дней представить соответствующую информацию парламенту.