Kasbiy sertifikat imtihonidan qolib ketganlar taqdiri nima bo‘ladi?
Men ham stajyor o‘qituvchiman, kasbiy sertifikat imtihonidan umuman xabarim bo‘lmagan. Direktorimiz ham xabar bermagan. Endi meni ishdan bo‘shatishmoqchi. Shu to‘g‘rimi?
Joriy yilning 21-22-may kunlari maktabga birinchi marta ishga kirgan stajyor-o‘qituvchilar uchun test sinovlari bo‘lib o‘tdi.
Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 2-fevraldagi 87-son qarori bilan tasdiqlangan reglamentning 6-bandiga ko‘ra talabgor o‘z muddatida kasbiy sertifikatlash jarayoniga  jalb etilishi uchun u faoliyat ko‘rsatayotgan davlat umumiy o‘rta ta’lim tashkilotining rahbari mas’ul hisoblanadi.
Kasbiy sertifikat olish uchun nazorat sinovi, qoida tariqasida, har yili mart - may oylarida o‘tkaziladi.
Agar stajyor o‘qituvchi o‘z vaqtida kasbiy sertifikatlash imtihoniga jalb qilinmagan bo‘lsa, u holda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi ichki imkoniyati hamda talabgorlarning murojaatlaridan kelib chiqib, yilning boshqa oylarida ham nazorat sinovlari o‘tkazishi mumkinligi belgilangan.
Uzrli sabablarga ko‘ra nazorat sinovida ishtirok eta olmagan talabgor uchun navbatdan tashqari nazorat sinovi har yili yangi o‘quv yili boshlangunga qadar tashkil etiladi.
Kasbiy sertifikat imtihonidan qolib ketgan talabgorlar navbatdan tashqari tashkil etilgan nazorat sinovida ishtirok etadilar. Shunday ekan, bu vaziyatda siz bilan tuzilgan mehnat shartnomasi bekor qilinmaydi.
Shuni alohida eslatib o‘tish joizki, pedagog xodimlar ham bu kabi jarayonlardan xabarsiz qolib ketmasligi uchun Maktabgacha va maktab talimi vazirligining rasmiy sahifalari hamda xalqtaliminfo.uz saytini muntazam kuzatib borishi maqsadga muvofiq.

Что будет с теми, кто не сдал экзамен на профессиональную сертификацию?
Я тоже преподаватель-стажер, ничего не знал об экзамене на профессиональную сертификацию. Наш директор тоже не доложил. Теперь они хотят меня уволить. Это правильно?
21-22 мая текущего года прошли испытания для учителей-стажеров, впервые поступивших в школу.
Согласно пункту 6 положения, утвержденного постановлением Кабинета Министров № 87 от 2 февраля 2024 года, руководитель государственной организации общего среднего образования, в которой он осуществляет свою деятельность, несет ответственность за участие претендента в процессе профессиональной аттестации.
Как правило, контрольное тестирование на получение профессионального сертификата проводится ежегодно в марте-май.
Если педагог-стажер не был своевременно привлечен к сдаче профессионального аттестационного экзамена, то Министерство дошкольного и школьного образования может провести контрольные испытания в другие месяцы года исходя из внутренних возможностей и заявлений поступающих.
Для абитуриентов, которые не смогли принять участие в контрольном тестировании по уважительным причинам, ежегодно перед началом нового учебного года организуется внеочередное контрольное тестирование.
Кандидаты, не сдавшие профессиональный сертификационный экзамен, примут участие во внеочередном контрольном тесте. Поэтому заключенный с вами трудовой договор не будет аннулирован.