Maktabda ishlayotgan talabaga ustama tayinlasa bo‘ladimi?
Sirtqi ta’lim, 4-kurs talabasi boshlang‘ich sinf o‘qituvchisi bo‘lib, asosiy xodim sifatida ishlaydi. U o‘quv yili yakuni bilan ustama to‘g‘risidagi 823-sonli qarorning baholash mezonlariga to‘g‘ri kelsa ustama belgilasa bo‘ladimi?
Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentabrdagi 823-son qarori bilan tasdiqlangan nizom umumta’lim muassasalarining o‘rnak ko‘rsatgan pedagog (ular umumiy sonining ko‘pi bilan 50 foizi), psixolog va kutubxona xodimlarining bazaviy tarif stavkasiga har oylik ustama belgilash yo‘li bilan ularni moddiy rag‘batlantirish tartibini belgilaydi.
Maktabda ishlayotgan talabaga ustama tayinlash masalasiga oydinlik kiritish uchun pedagog xodim o‘zi kim degan savolga aniqlik kiritib o‘tsak.
Pedagogning maqomi to‘g‘risidagi qonunga ko‘ra ta’lim tashkilotida qonunchilik hujjatlariga muvofiq tuzilgan mehnat shartnomasi asosida ta’lim va tarbiya sohasida kasbiy faoliyatni amalga oshiruvchi hamda tegishli ma’lumotga, kasbiy tayyorgarlikka va ma’naviy-axloqiy fazilatlarga ega bo‘lgan jismoniy shaxs pedagog hisoblanadi. Demak, maktabda mehnat shartnomasi asosida ishlaydigan talabalar ham pedagog hisoblanadi.
Ma’lumki, Vazirlar Mahkamasining 2005-yil 21-dekabrdagi 275-son qarori bilan tasdiqlangan nizomga ko‘ra oliy ta’lim muassasasining kunduzgi, kechki, sirtqi ta’lim shakllarining pedagogika yo‘nalishlarida o‘qiyotgan shaxslar 3-kursdan boshlab o‘qishiga xalaqit bermagan holda pedagoglik ishini amalga oshirish uchun umumta’lim muassasalarida asosiy ish joyi sifatida ishga qabul qilinishi mumkin va ularga o‘rta maxsus, kasbiy ma’lumotga ega bo‘lgan tegishli lavozimdagi xodimning bazaviy tarif stavkasi singari bazaviy tarif stavkasi belgilanadi.
Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentabrdagi 823-son qarori bilan tasdiqlangan nizomda esa maktabda ishlaydigan talabalarga ustama tayinlash bo‘yicha hech qanday cheklov qo‘yilmagan.
Agar sirtqi ta’limda o‘qiyotgan xodim o‘rta maxsus ma’lumotli o‘qituvchi bo‘lsa-chi?
Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentabrdagi 823-son qarori bilan tasdiqlangan nizomning 24-bandiga ko‘ra umumta’lim muassasasidagi pedagog xodimlar oliy yoki o‘rta maxsus ma’lumotga ega ekanligidan qat’i nazar, belgilangan baholash mezonlari asosida baholanadi va ko‘rsatkichlariga ko‘ra Ishchi guruh qarori asosida bazaviy tarif stavkasiga har oylik ustama belgilanadi.
Ya’ni, o‘qituvchining oliy yoki o‘rta maxsus ma’lumotli bo‘lishi unga ustama tayinlashda hech qanday rol o‘ynamaydi. Asosiysi pedagog xodim nizomda belgilangan baholash mezonlari talablariga javob bersa kifoya.
Demak, sirtqi ta’lim, 4-kurs talabasi bo‘lgan boshlang‘ich sinf o‘qituvchisi baholash mezonlari talablariga javob bersa, unga ustama tayinlash mumkin deb hisoblaymiz.

Is it possible to assign a bonus to a student working at school?
Part-time student, 4th year, is a primary school teacher and works as a key employee. If he meets the assessment criteria of Decision No. 823 on the extension at the end of the academic year, can he be granted an extension?
The regulation approved by the decision of the Cabinet of Ministers No. 823 dated September 30, 2019 provides for setting a monthly increase to the basic tariff rate of exemplary pedagogues (up to 50 percent of their total number), psychologists and library employees of general education institutions. determines the procedure for their financial incentives.
In order to clarify the issue of assigning overtime to a student working at a school, let's clarify the question of who is a pedagogue.
According to the law on the status of a teacher, a person who performs professional activities in the field of education and training in an educational organization on the basis of an employment contract concluded in accordance with legislation and has the appropriate education, professional training and moral and ethical qualities A natural person is a pedagogue.
It is known that according to the regulation approved by the decision of the Cabinet of Ministers No. 275 of December 21, 2005, persons studying in the pedagogic directions of full-time, evening, part-time forms of education of the higher educational institution, starting from the 3rd year can be hired as the main workplace in general education institutions to carry out pedagogic work without interfering with winter, and they will be assigned a basic tariff rate, similar to the basic tariff rate of an employee in a relevant position with a secondary specialized, professional education.
The regulation approved by the decision of the Cabinet of Ministers No. 823 dated September 30, 2019 does not set any restrictions on the appointment of overtime to students working at the school.
What if the part-time student is a secondary special education teacher?
According to paragraph 24 of the regulation approved by the decision of the Cabinet of Ministers dated September 30, 2019 No. 823, teaching staff in general education institutions are evaluated based on the established evaluation criteria, regardless of whether they have higher or secondary specialized education. According to the indicators, a monthly increase to the basic tariff rate is determined based on the decision of the Working Group.
That is, the fact that a teacher has a higher or secondary specialized education does not play any role in assigning him a bonus. The main thing is that the pedagogue employee meets the requirements of the evaluation criteria defined in the statute.
Therefore, we believe that it is possible to assign a bonus to a primary school teacher who is a part-time student, a 4th-year student, if he meets the requirements of the evaluation criteria.