Maktabda ishlayotgan talabaga ustama tayinlasa bo‘ladimi?
Sirtqi ta’lim, 4-kurs talabasi boshlang‘ich sinf o‘qituvchisi bo‘lib, asosiy xodim sifatida ishlaydi. U o‘quv yili yakuni bilan ustama to‘g‘risidagi 823-sonli qarorning baholash mezonlariga to‘g‘ri kelsa ustama belgilasa bo‘ladimi?
Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentabrdagi 823-son qarori bilan tasdiqlangan nizom umumta’lim muassasalarining o‘rnak ko‘rsatgan pedagog (ular umumiy sonining ko‘pi bilan 50 foizi), psixolog va kutubxona xodimlarining bazaviy tarif stavkasiga har oylik ustama belgilash yo‘li bilan ularni moddiy rag‘batlantirish tartibini belgilaydi.
Maktabda ishlayotgan talabaga ustama tayinlash masalasiga oydinlik kiritish uchun pedagog xodim o‘zi kim degan savolga aniqlik kiritib o‘tsak.
Pedagogning maqomi to‘g‘risidagi qonunga ko‘ra ta’lim tashkilotida qonunchilik hujjatlariga muvofiq tuzilgan mehnat shartnomasi asosida ta’lim va tarbiya sohasida kasbiy faoliyatni amalga oshiruvchi hamda tegishli ma’lumotga, kasbiy tayyorgarlikka va ma’naviy-axloqiy fazilatlarga ega bo‘lgan jismoniy shaxs pedagog hisoblanadi. Demak, maktabda mehnat shartnomasi asosida ishlaydigan talabalar ham pedagog hisoblanadi.
Ma’lumki, Vazirlar Mahkamasining 2005-yil 21-dekabrdagi 275-son qarori bilan tasdiqlangan nizomga ko‘ra oliy ta’lim muassasasining kunduzgi, kechki, sirtqi ta’lim shakllarining pedagogika yo‘nalishlarida o‘qiyotgan shaxslar 3-kursdan boshlab o‘qishiga xalaqit bermagan holda pedagoglik ishini amalga oshirish uchun umumta’lim muassasalarida asosiy ish joyi sifatida ishga qabul qilinishi mumkin va ularga o‘rta maxsus, kasbiy ma’lumotga ega bo‘lgan tegishli lavozimdagi xodimning bazaviy tarif stavkasi singari bazaviy tarif stavkasi belgilanadi.
Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentabrdagi 823-son qarori bilan tasdiqlangan nizomda esa maktabda ishlaydigan talabalarga ustama tayinlash bo‘yicha hech qanday cheklov qo‘yilmagan.
Agar sirtqi ta’limda o‘qiyotgan xodim o‘rta maxsus ma’lumotli o‘qituvchi bo‘lsa-chi?
Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentabrdagi 823-son qarori bilan tasdiqlangan nizomning 24-bandiga ko‘ra umumta’lim muassasasidagi pedagog xodimlar oliy yoki o‘rta maxsus ma’lumotga ega ekanligidan qat’i nazar, belgilangan baholash mezonlari asosida baholanadi va ko‘rsatkichlariga ko‘ra Ishchi guruh qarori asosida bazaviy tarif stavkasiga har oylik ustama belgilanadi.
Ya’ni, o‘qituvchining oliy yoki o‘rta maxsus ma’lumotli bo‘lishi unga ustama tayinlashda hech qanday rol o‘ynamaydi. Asosiysi pedagog xodim nizomda belgilangan baholash mezonlari talablariga javob bersa kifoya.
Demak, sirtqi ta’lim, 4-kurs talabasi bo‘lgan boshlang‘ich sinf o‘qituvchisi baholash mezonlari talablariga javob bersa, unga ustama tayinlash mumkin deb hisoblaymiz.

Можно ли назначить премию ученику, работающему в школе?
Студентка заочного отделения, 4-й курс, является учителем начальных классов и работает ключевым сотрудником. Если он соответствует критериям оценки Решения № 823 о продлении в конце учебного года, может ли ему быть предоставлено продление?
Положением, утвержденным постановлением Кабинета Министров от 30 сентября 2019 года № 823, предусмотрено установление ежемесячной надбавки к базовой тарифной ставке образцовых педагогов (до 50 процентов от их общего числа), психологов и библиотечных работников общего профиля. учреждения образования определяет порядок их материального стимулирования.
Чтобы внести ясность в вопрос о назначении сверхурочной работы учащемуся, работающему в школе, уточним вопрос о том, кто такой педагог.
Согласно закону о статусе педагога признается лицо, осуществляющее профессиональную деятельность в сфере образования и обучения в образовательной организации на основании трудового договора, заключенного в соответствии с законодательством, и имеющее соответствующее образование, профессиональную подготовку и моральные качества. и этические качества Физическое лицо – педагог.
Известно, что согласно положению, утвержденному постановлением Кабинета Министров № 275 от 21 декабря 2005 года, лица, обучающиеся по педагогическим направлениям дневной, вечерней, заочной форм обучения высшего учебного заведения, начиная с 3-го курса, могут быть приняты на работу на основное рабочее место в общеобразовательные учреждения для выполнения педагогической работы без отрыва от зимы, и им будет установлена ​​базовая тарифная ставка, аналогичная основной тарифной ставке работника соответствующей должности. со средним специальным, профессиональным образованием.
Положение, утвержденное постановлением Кабинета Министров № 823 от 30 сентября 2019 года, не устанавливает никаких ограничений по назначению сверхурочных занятий учащимся, работающим в школе.
Что делать, если студент-заочник является учителем среднего специального образования?
Согласно пункту 24 положения, утвержденного постановлением Кабинета Министров от 30 сентября 2019 года № 823, педагогические кадры в общеобразовательных учреждениях оцениваются на основе установленных критериев оценки независимо от того, имеют ли они высшее или среднее специальное образование.
По показателям на основании решения Рабочей группы определяется ежемесячное повышение базовой тарифной ставки.
То есть наличие у преподавателя высшего или среднего специального образования не играет никакой роли при назначении ему премии. Главное, чтобы педагогический работник соответствовал требованиям критериев оценки, определенных в уставе.
Поэтому мы считаем, что можно назначить премию учителю начальных классов, являющемуся студентом заочного отделения, студентом 4 курса, если он соответствует требованиям критериев оценки.