Ta’til pulini hisoblash bo‘yicha sodda tushuntirish
Mehnat kodeksining 257-moddasi o‘rtacha ish haqi va uni hisoblab chiqarish tartibini belgilab beradi.
Diqqat! Ta’til pulini shartli ravishda hisoblab chiqamiz. Bunda aynan shunday ekan degan tasavvur paydo bo‘lmasligi lozim. Taxminiy xomcho‘t qilib beramiz.
Demak, ish yili davomida to‘liq ishlagan, 1 stavkadagi o‘qituvchining okladini taxminan 3 million so‘m deb olamiz. Shu o‘qituvchi yil davomida jami 6 million so‘m turli ustamalar, qo‘shimcha to‘lovlar olgan deylik.
Shunda 6 million/12=500 000. 3 mln+500 ming=3,5 miln. Ya’ni, o‘rtacha oylik haqi 3,5 mln.
Endi 1 kunlik o‘rtacha kunlik ish haqini hisoblaymiz. Bunda 3,5 mln: 25.3=138 340 so‘m.
Nega aynan 25.3 ga bo‘linyapti?
Sababi, 365 (birinchi yildagi kunlar soni) – 52 (birinchi yildagi yakshanbalar soni) – 9 (MK 208-moddasidagi ishlanmaydigan bayram kunlari soni) = 304/12 (bir yildagi oylar soni)= 25.3.
O‘qituvchining ta’tili 56 kalendar kun. Lekin biz 25.3 ni 56 kalendar kunga emas, balki 48 ish kuniga ko‘paytiramiz. Sababi O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 26.06.2023-yildagi 263-son “Pedagog xodimlar uchun yillik uzaytirilgan mehnat ta’tili davomiyligi me’yorlarini belgilash chora-tadbirlari to‘g‘risida” qaroriga ko‘ra, ushbu me’yorlarda keltirilgan xodimlarga yillik uzaytirilgan mehnat ta’tili uchun haq to‘lashda yakshanba va bayram kunlari inobatga olinmaydi.
Demak, 48 (ish kuni) * 138 340 so‘m (1 kunlik o‘rtacha kunlik ish haqi)=6 million 640 so‘m.
Diqqat! Yana bir bor qaytaramiz, bu sizlarga tushunarli bo‘lishi uchun, imkon qadar soddaroq qilib tushuntirilgan xomcho‘t! Sababi MK 257-moddasida o‘rtacha ish haqi va uni hisoblab chiqarishning alohida o‘ziga xos jihatlari ham bor.
Masalan, o‘rtacha ish haqi hisoblab chiqarilayotganda hisob-kitob davridan vaqt, shuningdek ushbu vaqtda hisoblangan summalar chiqarib tashlanadi, agar:
- qonunchilikka muvofiq xodimning o‘rtacha ish haqi saqlanib qolgan bo‘lsa, bundan ushbu Kodeksning 407-moddasida nazarda tutilgan bolani ovqatlantirish uchun tanaffuslar mustasno;
- xodim vaqtincha mehnatga qobiliyatsizlik nafaqasini yoki homiladorlik va tug‘ish nafaqasini olgan bo‘lsa;
- xodim ish beruvchiga va xodimga bog‘liq bo‘lmagan sabablarga ko‘ra bekor turib qolish munosabati bilan ishlamagan bo‘lsa;
- xodimga ushbu Kodeksning 399-moddasiga muvofiq nogironligi bo‘lgan bolalarni va bolalikdan nogironligi bo‘lgan shaxslarni parvarishlash uchun qo‘shimcha haq to‘lanadigan dam olish kunlari berilgan bo‘lsa;
- xodim qonunchilikda belgilangan boshqa hollarda ish haqi to‘liq yoki qisman saqlanadigan yoki haq to‘lanmaydigan ishdan ozod etilgan bo‘lsa.

A simple explanation of how to calculate holiday pay
Attention! We will calculate the vacation pay conditionally. There should be no impression that this is the case. We will make an approximate raw material.
So, we take the salary of a full-time, 1-rate teacher to be approximately 3 million soums during the working year. Let's say that this teacher received a total of 6 million soums in various bonuses and additional payments during the year. Then 6 million / 12=500,000.
3 million+500 thousand=3.5 million. That is, the average monthly salary is 3.5 million. Now let's calculate the average daily wage for 1 day. 3.5 million: 25.3=138,340 soums.
Why exactly is it divided by 25.3?
The reason is that 365 (the number of days in the first year) - 52 (the number of Sundays in the first year) - 9 (the number of non-working holidays in Article 208 of the Civil Code) = 304/12 (the number of months in a year) = 25.3.
The teacher's vacation is 56 calendar days. But we multiply 25.3 by 48 business days, not 56 calendar days. The reason is that according to the decision of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan No.
263 of 26.06.2023 "On measures to determine the standards for the duration of annual extended work leave for teaching staff", the employees listed in these standards Sundays and holidays are not taken into account when paying for extended annual leave.
So, 48 (working days) * 138,340 soums (average daily salary for 1 day) = 6,640,000 soums.
Attention! Once again, this is a homchot explained as simply as possible for you to understand! The reason is that Article 257 of the Labor Code contains special aspects of the average salary and its calculation. For example, when calculating the average salary, time is excluded from the calculation period, as well as the amounts calculated during this time, if:
• in accordance with the law, the average salary of the employee is preserved, except for the breaks for feeding the child provided for in Article 407 of this Code;
• if the employee has received temporary incapacity for work allowance or pregnancy and childbirth allowance;
• if the employee did not work due to being idle for reasons beyond the control of the employer and the employee;
• if the employee is given extra paid days off to take care of children with disabilities and persons with disabilities since childhood in accordance with Article 399 of this Code;
• if the employee is exempted from work in which the salary is fully or partially retained or unpaid in other cases specified by the law.