Ta’til pulini hisoblash bo‘yicha sodda tushuntirish
Mehnat kodeksining 257-moddasi o‘rtacha ish haqi va uni hisoblab chiqarish tartibini belgilab beradi.
Diqqat! Ta’til pulini shartli ravishda hisoblab chiqamiz. Bunda aynan shunday ekan degan tasavvur paydo bo‘lmasligi lozim. Taxminiy xomcho‘t qilib beramiz.
Demak, ish yili davomida to‘liq ishlagan, 1 stavkadagi o‘qituvchining okladini taxminan 3 million so‘m deb olamiz. Shu o‘qituvchi yil davomida jami 6 million so‘m turli ustamalar, qo‘shimcha to‘lovlar olgan deylik.
Shunda 6 million/12=500 000. 3 mln+500 ming=3,5 miln. Ya’ni, o‘rtacha oylik haqi 3,5 mln.
Endi 1 kunlik o‘rtacha kunlik ish haqini hisoblaymiz. Bunda 3,5 mln: 25.3=138 340 so‘m.
Nega aynan 25.3 ga bo‘linyapti?
Sababi, 365 (birinchi yildagi kunlar soni) – 52 (birinchi yildagi yakshanbalar soni) – 9 (MK 208-moddasidagi ishlanmaydigan bayram kunlari soni) = 304/12 (bir yildagi oylar soni)= 25.3.
O‘qituvchining ta’tili 56 kalendar kun. Lekin biz 25.3 ni 56 kalendar kunga emas, balki 48 ish kuniga ko‘paytiramiz. Sababi O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 26.06.2023-yildagi 263-son “Pedagog xodimlar uchun yillik uzaytirilgan mehnat ta’tili davomiyligi me’yorlarini belgilash chora-tadbirlari to‘g‘risida” qaroriga ko‘ra, ushbu me’yorlarda keltirilgan xodimlarga yillik uzaytirilgan mehnat ta’tili uchun haq to‘lashda yakshanba va bayram kunlari inobatga olinmaydi.
Demak, 48 (ish kuni) * 138 340 so‘m (1 kunlik o‘rtacha kunlik ish haqi)=6 million 640 so‘m.
Diqqat! Yana bir bor qaytaramiz, bu sizlarga tushunarli bo‘lishi uchun, imkon qadar soddaroq qilib tushuntirilgan xomcho‘t! Sababi MK 257-moddasida o‘rtacha ish haqi va uni hisoblab chiqarishning alohida o‘ziga xos jihatlari ham bor.
Masalan, o‘rtacha ish haqi hisoblab chiqarilayotganda hisob-kitob davridan vaqt, shuningdek ushbu vaqtda hisoblangan summalar chiqarib tashlanadi, agar:
- qonunchilikka muvofiq xodimning o‘rtacha ish haqi saqlanib qolgan bo‘lsa, bundan ushbu Kodeksning 407-moddasida nazarda tutilgan bolani ovqatlantirish uchun tanaffuslar mustasno;
- xodim vaqtincha mehnatga qobiliyatsizlik nafaqasini yoki homiladorlik va tug‘ish nafaqasini olgan bo‘lsa;
- xodim ish beruvchiga va xodimga bog‘liq bo‘lmagan sabablarga ko‘ra bekor turib qolish munosabati bilan ishlamagan bo‘lsa;
- xodimga ushbu Kodeksning 399-moddasiga muvofiq nogironligi bo‘lgan bolalarni va bolalikdan nogironligi bo‘lgan shaxslarni parvarishlash uchun qo‘shimcha haq to‘lanadigan dam olish kunlari berilgan bo‘lsa;
- xodim qonunchilikda belgilangan boshqa hollarda ish haqi to‘liq yoki qisman saqlanadigan yoki haq to‘lanmaydigan ishdan ozod etilgan bo‘lsa.

Простое объяснение того, как рассчитать отпускные
Внимание! Рассчитаем отпускные условно. Не должно сложиться впечатление, что это так. Изготовим примерное сырье.
Итак, примем заработную плату штатного 1-курсника примерно в 3 млн сумов за рабочий год. Допустим, этот учитель за год получил в общей сложности 6 миллионов сумов в виде различных премий и дополнительных выплат. Тогда 6 миллионов/12=500 000.
3 миллиона+500 тысяч=3,5 миллиона. То есть среднемесячная зарплата составляет 3,5 миллиона.
Теперь посчитаем среднедневную заработную плату за 1 день. 3,5 миллиона: 25,3=138 340 сум.
Почему именно оно делится на 25,3?
Причина в том, что 365 (количество дней в первом году) – 52 (количество воскресений в первом году) – 9 (количество нерабочих праздничных дней в статье 208 ГК) = 304/12 ( количество месяцев в году) = 25,3.
Отпуск учителя составляет 56 календарных дней. Но мы умножаем 25,3 на 48 рабочих дней, а не на 56 календарных дней. Причиной является то, что согласно постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан от 26.06.2023 № 263 «О мерах по определению норм продолжительности ежегодного продленного рабочего отпуска педагогическим работникам» работники, перечисленные в настоящих нормы воскресенья и праздничные дни не учитываются при оплате продленного ежегодного отпуска.
Итак, 48 (рабочих дней) * 138 340 сум (среднедневная зарплата за 1 день) = 6 640 000 сум.
Внимание! Еще раз, это хомчот объяснен максимально просто, чтобы вы поняли! Причина в том, что статья 257 ТК РФ содержит особенности средней заработной платы и ее расчета. Например, при расчете средней заработной платы из периода расчета исключается время, а также суммы, рассчитанные за это время, если:
- в соответствии с законом сохраняется средний заработок работника, за исключением перерывов на кормление ребенка, предусмотренных статьей 407 настоящего Кодекса;
- если работник получил пособие по временной нетрудоспособности или пособие по беременности и родам;
- если работник не работал из-за простоя по причинам, не зависящим от работодателя и работника;
- если работнику предоставлены дополнительные оплачиваемые выходные по уходу за детьми-инвалидами и лицами с ограниченными возможностями с детства в соответствии со статьей 399 настоящего Кодекса;
- при освобождении работника от работы, на которой полностью или частично сохраняется или не выплачивается заработная плата, в иных случаях, предусмотренных законом.