O‘qituvchi tomonidan olingan sertifikat soxta ekanligi aniqlansa, qonunchilikda qanday javobgarlik bor?
14:20 / 14.06.2024 8.72k
Ma’lumki, o‘qituvchilarni qo‘shimcha rag‘batlantirish maqsadida umumta’lim fanlari bo‘yicha tegishli darajadagi sertifikatga ega bo‘lgan pedagog kadrlarga har oylik qo‘shimcha ustama to‘lash tizimi joriy qilingan.
Ayrim hollarda uddaburon shaxslar tomonidan mazkur sertifikatlarni soxtalashtirib, o‘qituvchilarga ma’lum bir mablag‘ evaziga pullash holatlari ham kuzatilishi mumkin. Ammo, bunday harakat uchun qonunchilikda javobgarlik belgilangan.
Shuni unutmaslik lozimki, o‘qituvchilar tomonidan taqdim etilgan sertifikatlarning haqqoniyligiga sertifikat egasi shaxsan mas’ul hisoblanadi.
Agar qalbaki sertifikatlar aniqlanadigan bo‘lsa, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 228-moddasiga asosan sudga murojaat qilishi va aybi isbotlangan holatda eng kamida ushbu xodimlar bilan tuzilgan mehnat shartnomasi bekor qilishi mumkin.
Muhim eslatma: Jinoyat kodeksining 228-moddasiga ko‘ra, hujjatlar, shtamplar, muhrlar, blankalar tayyorlash, ularni qalbakilashtirish, sotish — bazaviy hisoblash miqdorining ellik baravaridan yuz baravarigacha, ya’ni 17 mln so‘mdan - 34 mln so‘mgacha jarima yoki uch yuz oltmish soatgacha majburiy jamoat ishlari yoxud uch yilgacha axloq tuzatish ishlari bilan jazolanadi.
Hujjatning qalbaki ekanligini bila turib, undan foydalanish — bazaviy hisoblash miqdorining yigirma besh baravaridan ellik baravarigacha, ya’ni 8 mln 500 ming so‘mdan - 17 mln so‘mgacha jarima yoki uch yuz soatgacha majburiy jamoat ishlari yoki ikki yilgacha axloq tuzatish ishlari yoxud ikki yilgacha ozodlikni cheklash yoki ikki yilgacha ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanadi.

Какова юридическая ответственность, если сертификат, полученный учителем, окажется поддельным?
Известно, что в целях дальнейшей мотивации учителей введена система дополнительных ежемесячных премий педагогам, имеющим соответствующий уровень аттестатов по общеобразовательным предметам.
В ряде случаев можно наблюдать случаи мошенников, которые подделывают эти справки и платят учителям определенную сумму денег. Однако ответственность за такие действия определена в законе.
Не следует забывать, что владелец сертификата несет персональную ответственность за подлинность предъявленных преподавателями сертификатов.
При выявлении поддельных удостоверений Министерство дошкольного и школьного образования может обратиться в суд на основании статьи 228 УК Республики Узбекистан и в случае доказывания вины как минимум расторгнуть трудовой договор, заключенный с этими работниками.
Важное примечание: Согласно статье 228 УК изготовление документов, штампов, печатей, бланков, их подделка, сбыт - штраф в размере от пятидесяти до ста кратной суммы основного расчета, то есть от 17 до 34 миллионов рублей. миллиона сумов, либо трое - наказываются обязательными общественными работами на срок до ста шестидесяти часов или исправительными работами на срок до трех лет.
За знание о том, что документ является поддельным, и за его использование - штраф от двадцати пяти до пятидесятикратной суммы основного расчета, то есть от 8 миллионов 500 тысяч до 17 миллионов сумов, либо обязательные общественные работы до трехсот часов. или до двух лет исправительных работ, либо до двух лет, - наказываются ограничением свободы или лишением свободы на срок до двух лет.
12:47 / 09.09.2025
O‘zbekiston 12 yillik ta’lim tizimiga o‘tadi
11:30 / 09.09.2025
Ta’limga oid yangi o‘zgarishlar bo‘lishi kutilmoqda
00:30 / 09.09.2025
O‘qituvchilar attestatsiya sud ishida vazirlikka yutqazdi
12:30 / 08.09.2025
Директор, несправедливо распределивший уроки, может быть оштрафован на 4 миллиона сумов.
Директор школы или другие должностные лица несут ответственность за несоблюдение законодательства о распределении учебных часов.
15:22 / 21.08.2025
Директор, привлекший учителей к ремонту школы, был уволен и оштрафован на 41,2 млн сумов.
Выяснилось, что директор школы пригрозил учителям выделением малого количества учебных часов и принудил их к проведению ремонтных работ.