Avvalroq, ijtimoiy tarmoqlarda Jizzax viloyati G‘allaorol tumanida joylashgan 16-bog‘cha tarbiyachisi bolalarni oyoq kiyimi bilan urgani haqidagi video ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgandi.
Shundan so‘ng Jizzax viloyati maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasi Axborot xizmati holat yuzasidan viloyat va tuman maktabgacha va maktab ta’limi boshqarma va tuman mas’ullari tomonidan ishchi guruhi tuzilib, holat o‘rganiligini ma’lum qilib, DMTT tarbiyachisi bilan tuzilgan mehnat shartnomasi bekor qilinib, 2024-yil 19-iyun sanasidan e’tiboran egallab turgan lavozimidan ozod etilgani haqida ma’lum qilgandi.
Bolalar ombudsmanining ma’lum qilishicha, ayni vaqtda tarbiyachiga nisbatan Jinoyat kodeksining 110- moddasi (qiynash) 2-qismi “a” va “v” bandlari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Bu bandlarda esa uch yuz oltmish soatdan to‘rt yuz sakson soatgacha majburiy jamoat ishlari yoki ikki yildan uch yilgacha axloq tuzatish ishlari yoxud ikki yildan besh yilgacha ozodlikni cheklash yoki besh yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi berilishi nazarda tutilgan.

A criminal case was opened against the teacher who hit the children
Earlier, a video of the teacher of the 16th kindergarten in Gallaorol district of Jizzakh region hitting children with a shoe was circulated on social networks.
After that, the information service of the Jizzakh region pre-school and school education department formed a working group by regional and district pre-school and school education department and district officials regarding the situation. announced that the employment contract was canceled and he was released from the position he held since June 19, 2024.
According to the children's ombudsman, at the same time, a criminal case has been initiated against the teacher under Article 110 (torture), part 2, clauses "a" and "v" of the Criminal Code.
In these clauses, it is stipulated that from three hundred sixty to four hundred eighty hours of compulsory community service or from two to three years of correctional work or restriction of liberty from two to five years or deprivation of liberty for five years will be imposed.