Avvalroq, ijtimoiy tarmoqlarda Jizzax viloyati G‘allaorol tumanida joylashgan 16-bog‘cha tarbiyachisi bolalarni oyoq kiyimi bilan urgani haqidagi video ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgandi.
Shundan so‘ng Jizzax viloyati maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasi Axborot xizmati holat yuzasidan viloyat va tuman maktabgacha va maktab ta’limi boshqarma va tuman mas’ullari tomonidan ishchi guruhi tuzilib, holat o‘rganiligini ma’lum qilib, DMTT tarbiyachisi bilan tuzilgan mehnat shartnomasi bekor qilinib, 2024-yil 19-iyun sanasidan e’tiboran egallab turgan lavozimidan ozod etilgani haqida ma’lum qilgandi.
Bolalar ombudsmanining ma’lum qilishicha, ayni vaqtda tarbiyachiga nisbatan Jinoyat kodeksining 110- moddasi (qiynash) 2-qismi “a” va “v” bandlari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Bu bandlarda esa uch yuz oltmish soatdan to‘rt yuz sakson soatgacha majburiy jamoat ishlari yoki ikki yildan uch yilgacha axloq tuzatish ishlari yoxud ikki yildan besh yilgacha ozodlikni cheklash yoki besh yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi berilishi nazarda tutilgan.

Против учителя, избившего детей, возбудили уголовное дело
Ранее в социальных сетях было распространено видео, на котором воспитательница 16-го детского сада Галлаорольского района Джизакской области бьет детей туфлей.
После этого информационная служба управления дошкольного и школьного образования Джизакской области сформировала рабочую группу при участии областного и районного управления дошкольного и школьного образования, а руководители района сообщили о расторжении трудового договора и его освобождении. от должности, которую он занимал с 19 июня 2024 года.
По словам детского омбудсмена, в то же время в отношении педагога возбуждено уголовное дело по статье 110 (пытка), часть 2, пункты «а» и «в» УК.
В этих статьях предусмотрено наказание от трехсот шестидесяти до четырехсот восьмидесяти часов обязательных общественных работ или от двух до трех лет исправительных работ, либо ограничение свободы от двух до пяти лет, либо лишение свободы на пять лет.