O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 21-iyundagi “Maktabgacha va maktab ta’limi tashkilotlari xodimlarini uzluksiz kasbiy rivojlantirish tizimini takomillashtirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-231-sonli qarori bilan pedagog va mutaxassis kadrlarini qayta tayyorlash va malakasini oshirishning yaxlit tizimi joriy qilinishi belgilandi.
Qaror bilan maktabgacha va maktab ta’limi tashkilotlarining xodimlari uchun besh yilda bir marotaba ishdan ajralgan holda o‘tkaziladigan malaka oshirish kurslari joriy qilinadi.
Bunda rahbar kadrlar uchun malaka oshirish kurslari menejerlik o‘quv kurslari uchun joriy etilgan tartib asosida, pedagog va mutaxassis kadrlar uchun - variativ (ixtiyoriy tanlov) va invariant (majburiy) modullardan iborat bo‘lgan hamda ularda zamonaviy kompetensiyalarni shakllantirishga yo‘naltirilgan ta’lim dasturlari bo‘yicha tashkil etiladi.
Malaka oshirish kurslarida ta’lim olayotgan tinglovchilar bilimini baholash jarayonlarining pedagog kadrlarga malaka toifasini berish va ularni kasbiy sertifikatlash tizimlari bilan uzviyligi ta’minlanadi.
Malaka oshirish kurslari oralig‘ida xodimlarning o‘zaro tajriba almashish va o‘zini-o‘zi mustaqil rivojlantirishga asoslangan uzluksiz kasbiy rivojlantirish shakllari tashkil etiladi.
Malaka oshirish tizimi natijalarini baholashning yangi tartibi joriy etiladi va uning doirasida maktabgacha va maktab ta’limi tashkilotlari xodimlarining faoliyat samaradorligini oshirishga alohida etibor qaratiladi.
Yangi tartibdagi malaka oshirish tizimi, har yilgi offlayn hamda onlayn malaka oshirish yo‘nalishida o‘zgarishlar bo‘lishi yoki bo‘lmasligi haqida keyingi xabarlarimizda batafsil to‘xtalib o‘tamiz.

Training courses will be introduced for teachers with dismissal every five years
According to the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated June 21, 2024 No. PP-231 "On additional measures to improve the system of continuous professional development of employees of preschool and school educational organizations," a comprehensive system of retraining and advanced training of teachers and specialists will be introduced.
The decree introduces advanced training courses for employees of preschool and school educational organizations, which are held once in five years with dismissal from work.
At the same time, training courses for managerial personnel are organized on the basis of the procedure introduced for management training courses, for pedagogical and specialist personnel - on educational programs consisting of variable (optional) and invariant (mandatory) modules aimed at the formation of modern competencies in them.
Knowledge of trainees in advanced training courses assignment of qualification categories to teaching staff of evaluation processes and their integration with professional certification systems.
Between training courses, forms of continuous professional development of employees are organized, based on mutual exchange of experience and independent self-development.
A new procedure for evaluating the results of the system of advanced training will be introduced, within which special attention will be paid to improving the effectiveness of the activities of employees of preschool and school educational organizations.
We will discuss in detail the detailed procedure of the new advanced training system, whether there will be changes in the annual offline and online advanced training system in our next reports.