O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 21-iyundagi “Maktabgacha va maktab ta’limi tashkilotlari xodimlarini uzluksiz kasbiy rivojlantirish tizimini takomillashtirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-231-sonli qarori bilan pedagog va mutaxassis kadrlarini qayta tayyorlash va malakasini oshirishning yaxlit tizimi joriy qilinishi belgilandi.
Qaror bilan maktabgacha va maktab ta’limi tashkilotlarining xodimlari uchun besh yilda bir marotaba ishdan ajralgan holda o‘tkaziladigan malaka oshirish kurslari joriy qilinadi.
Bunda rahbar kadrlar uchun malaka oshirish kurslari menejerlik o‘quv kurslari uchun joriy etilgan tartib asosida, pedagog va mutaxassis kadrlar uchun - variativ (ixtiyoriy tanlov) va invariant (majburiy) modullardan iborat bo‘lgan hamda ularda zamonaviy kompetensiyalarni shakllantirishga yo‘naltirilgan ta’lim dasturlari bo‘yicha tashkil etiladi.
Malaka oshirish kurslarida ta’lim olayotgan tinglovchilar bilimini baholash jarayonlarining pedagog kadrlarga malaka toifasini berish va ularni kasbiy sertifikatlash tizimlari bilan uzviyligi ta’minlanadi.
Malaka oshirish kurslari oralig‘ida xodimlarning o‘zaro tajriba almashish va o‘zini-o‘zi mustaqil rivojlantirishga asoslangan uzluksiz kasbiy rivojlantirish shakllari tashkil etiladi.
Malaka oshirish tizimi natijalarini baholashning yangi tartibi joriy etiladi va uning doirasida maktabgacha va maktab ta’limi tashkilotlari xodimlarining faoliyat samaradorligini oshirishga alohida etibor qaratiladi.
Yangi tartibdagi malaka oshirish tizimi, har yilgi offlayn hamda onlayn malaka oshirish yo‘nalishida o‘zgarishlar bo‘lishi yoki bo‘lmasligi haqida keyingi xabarlarimizda batafsil to‘xtalib o‘tamiz.

Для педагогических работников будут внедряться курсы повышения квалификации с отрывом от работы каждые пять лет
17:30 / 01.07.2024
12.42k
Постановлением Президента Республики Узбекистан от 21 июня 2024 года No ПП-231 "О дополнительных мерах по совершенствованию системы непрерывного профессионального развития работников дошкольных и школьных образовательных организаций" определено внедрение целостной системы переподготовки и повышения квалификации педагогических и специализированных кадров.
Постановлением для работников дошкольных и школьных образовательных организаций вводятся курсы повышения квалификации, проводимые один раз в пять лет с отрывом от работы.
При этом курсы повышения квалификации для руководящих кадров организуются на основе порядка, установленного для учебных курсов по менеджменту, а для педагогических и специализированных кадров - по образовательным программам, состоящим из вариативных (добровольный выбор) и инвариантных (обязательных) модулей и направленных на формирование у них современных компетенций.
Знания слушателей, обучающихся на курсах повышения квалификации присвоение квалификационной категории педагогическим кадрам процессов оценки и их преемственность с системами профессиональной сертификации.
Между курсами повышения квалификации организуются формы непрерывного профессионального развития сотрудников, основанные на обмене опытом и самостоятельном саморазвитии.
Внедряется новый порядок оценки результатов системы повышения квалификации, в рамках которого особое внимание будет уделено повышению эффективности деятельности работников дошкольных и школьных образовательных организаций.
Более подробно о новой системе повышения квалификации, о том, будут ли изменения в ежегодной оффлайн и онлайн системе повышения квалификации, мы расскажем в следующих сообщениях.