“Rayono”ga metodist emas, mashinali yugurdak zarur bo‘lgan – muallimdan maktub
“Muallimdan maktub” loyihamizga ko‘plab pedagoglardan xatlar kelishda davom etmoqda. Bu galgi sonimizda faxriy pedagog Xudoyberdi Komilov ta’lim tizimi haqida o‘zlarining ayrim mulohazalarini bizga yozib qoldirgan.
Demak boshladik…
Yaqinda “Mahalla” telekanalining “Minbar” ko‘rsatuvida “Maktab ta’limi zamon talabiga mosmi?” degan mavzuda suhbat uyushtirildi. Unda deputatdan tortib adabiyotshunosgacha bo‘lgan turli kasb egalari maktab ta’limi masalalarini kuyinchaklik bilan muhokama qilishdi.
Ammo ular orasida maktab muammolarini tuzukroq biladigan biror-bir mutaxassis ko‘rinmadi. Shu bois ko‘rsatuv deyarli hech bir amaliy xulosaga kelmasdan o‘z poyoniga yetdi. Ushbu ko‘rsatuvda bundoq qarasangiz, ular qo‘ygan savollarga mavzu nomining o‘zi javob berib qo‘ygan. “Maktab ta’limi zamon talabiga mosmi?” degan ritorik so‘roqqa katta qilib “YO‘Q!” degan dangal javobni berish mumkin.
Chunki, bugun biz qurayotganimiz huquqiy-demokratik davlatda, bozor iqtisodiyoti tutumlariga asoslangan erkin jamiyatda yashamoqdamiz. Ammo, ta’lim tizimimiz otam zamonidan qolib ketgan sobiq sho‘ro qoliplarida qolib ketayotganligi katta sir emas. Aytaylik, bozor munosabatlari halol raqobat asosida shakllanadi. Buni biz turli sohalarning rivojida yaqqol ko‘rib turibmiz. Masalan, bozor  tartibi bilan ishlayotgan sohalardagi muammolar deyarli to‘laligicha bartaraf etib bo‘lindi. Bunga savdo, transport, umumiy ovqatlanish singari  sohalarni misol qilib ko‘rsatish mumkin.
Hozir eng chekka qishloqning eng chekkasidagi eng kichik do‘konchaga borsangiz ham, izlagan narsangizni topib xarid qilishingiz mumkin. Yoki bo‘lmasa, yarim kechasida ham telefon qilib taksi chaqirishingiz mumkin. Xizmat ko‘rsatish sifati bo‘yicha ham biri biridan o‘zaman deydi. Ta’lim sohasida esa chinakam raqobat bo‘lmaganligi bois kundan kunga cho‘kib bormoqda.
Undagi muammolar yuzasidan qanchalik chiroyli, ilmiy pardali fikrlar bildirilayotganiga qaramasdan, ishlar tobora mushkullashib bormoqda. Ilgarigi ko‘tarinkilik va maqtanchoqlikdan asar ham qolmadi. Ayniqsa, PISA xalqaro tadqiqotlaridan so‘ng haqiqiy ahvol bor bo‘y-basti bilan namoyon bo‘ldi. Shu o‘rinda adolat yuzasidan aytish lozimki, hatto, o‘sha eski sovet zamonida ham raqobatning qandaydir ko‘rinishlari mavjud edi.
Masalan, ustozlar orasidan eng munosib, mahoratli pedagoglar tuman xalq ta’limi bo‘limlariga metodistlik vazifasiga taklif etilar, ular o‘qituvchilarga dars berish mahoratini o‘rgatar, maslahatlar berardi. Biroq keyingi paytlarda bu taomil buzilib, metodistlikka tasodifiy odamlar tayinlanadigan bo‘ldi.
O‘tgan asrning 80-yillaridagi bir voqea esimga qolgan. Maktabimizda yaxshi bir chet tili o‘qituvchisi bor edi. Uni “rayonoga” metodistlikka tavsiya qilishdi. Ammo u kishining o‘rniga boshqa bir yosh tajribasiz o‘qituvchi tayinlandi. Nega desangiz, yosh o‘qituvchining otasi olib bergan mashinasi bor ekan. Keyin bilsak, bunaqa lavozimga mashinasi yo‘qlarni qabul qilishmas ekan. Bundan shunday xulosa kelib chiqadiki, “rayonoga” metodist emas, mashinali yugurdak zarur bo‘lgan.
Qiziq, negadir maoshi kam bo‘lsa ham, odamlar metodistlikka intilardi. Ha, ajablanmang, fan bo‘yicha metodistlar, ya’ni ustozlarning ustozi bo‘lishi kerak bo‘lgan pedagog xodimlar oddiy o‘qituvchilardan kam maosh olardi. Absurd, deysizmi? To‘g‘ri, absurd. Yoki bo‘lmasa, direktorlarning oyligi ham o‘qituvchilarnikidan kam edi. Masalan, men o‘zim ham pedagoglik ish faoliyatimning yarmisizda rahbarlik lavozimlarida ishlagan bo‘lsam-da, hozir olayotgan pensiyam qo‘limda ishlagan o‘qituvchilar yoki shogirdlarimnikidan ancha kam.
Buniyam absurd, deysizmi? Ha, absurd! Ana shunaqa bema’ni tartiblar asosida faoliyat ko‘rsatgan sohadan yana nimani kutish mumkin?! Oqibat nima bo‘ldi? Bari metodistlar o‘z zimmasiga qo‘yilgan vazifani ado etolmay tarqalib ketdi. Bu jarayonga keyingi yillarda ularning ish haqini biroz ko‘tarilishi ham barham berolmadi. Afsuski, bunday holat hozir ham davom etmoqda. O‘qituvchilarni moddiy rag‘batlantirish borasida bir qaraganda turli xil choralar o‘ylab topilmoqda, turli xil sertifikatlar berilmoqda. O‘qituvchilar ham ularni qo‘lga kiritish uchun barcha vositalarni ishga solib intilmoqda. Bu tadbirlardan birini, masalan, sertifikat olish tartibini olib ko‘raylik.
Bunga erishish uchun o‘qituvchi o‘z ustida ishlab, bolaning emas, o‘zining bilimini boyitishga harakat qiladi. Bu bir tomondan yaxshi, albatta. Ikkinchi tomondan esa, eng ajablanarlisi shundaki, u oladigan oyligini oshirish uchun tirishib, ko‘proq ball to‘plash maqsadida hamma choralarni, hatto, shubhali dastaklarni ham ishga soladi.
Shunday yo‘l bilan u ham vazirlik ustamasini, ham ellik foizlik sertifikatni qo‘lga kiritishga intilib, chiqim qilishdan qochmaydi. Xo‘sh, keyin-chi? Bu chora-tadbirlar o‘quvchiga beriladigan sifatli ta’limni kafolatlaydimi? Ana shu joyda ushbu tartibning zaif nuqtasi ko‘rinib qoladi. Mening qat’iy shaxsiy fikrimga ko‘ra, o‘qituvchiga qo‘shimcha ish haqi va har turli rag‘batlar uning sertifikatiga qarab emas, ishining natijasiga, ya’ni o‘qitayotgan bolalarining bilim darajasiga qarab berilishi kerak.
Ana shunda xalq ta’limiga sarflanayotgan har bir so‘m o‘zini to‘la oqlaydi. Bunga ba’zilar murakkab jarayon sifatida qarab, amalga oshirishdan cho‘chiydilar. Ammo shuni unutmaslik kerakki, murakkab masalalarning yechimi hech qachon oddiy bo‘lmagan. Kimki murakkab masalalarning oson usul bilan hal qilish yo‘lini ko‘rsatayotgan bo‘lsa, u ta’lim sohasidagi muammolardan bexabar odam.
Sertifikat berish, darsliklarni yangilash, xorijiy ta’lim metodini joriy etish, o‘qituvchilar malakasini oshirish, yangi usul bilan baholash, “kundalik.com” yuritish, vazirlik nomini o‘zgartirish va hokazo boshqa-boshqa mayda chora-tadbirlar bilan ta’lim sifatini tubdan yaxshilab bo‘lmaydi. Buning uchun ta’lim tizimida chinakam raqobat muhitini yaratish lozim.
Shuni unutmaslik kerakki, bilim ham o‘ziga xos ma’naviy mahsulotdir. Mahsulot bo‘lganda ham, mahsulotlarning tagzamin asosidir. Dunyoda insonlar uchun qanday ne’mat yaratilmasin, barining asosida bilim turadi. Bas, shunday ekan u munosib baholanmog‘i lozim. O‘qituvchilarga arzimagan ish haqi berib, ta’lim sifatini yaxshilab bo‘lmaydi.
Ammo, shunisi ham aniqki, ularning hammasiga ham birdan katta oylik to‘lashning iloji yo‘q. Davlat har qancha boy bo‘lgan taqdirda ham, o‘n ikki yillik, majburiy, umumiy o‘rta, bepul, yana buning ustiga yetti tildagi beso‘naqay davlat ta’lim tizimini tashkil etishning o‘zi bo‘lmaydi. Men xorij tajribasini o‘rganib chiqib, shu narsaga amin bo‘ldimki, jahonning boshqa biror mamlakatida biznikiga o‘xshash keng qamrovli tekin ta’lim tizimi mavjud emas.
Xo‘sh, muammo shunchalik chigal ekan, uning oqilona biror yechimi bormi?
Qalovini topsang, qor ham yonadi deganlaridek, yaxshilab axtarilsa, har qanday murakkab masalaga ham yechim topish mumkin. Men avvalgi maqolalarimda olis qishloqlarda ham o‘quvchilarga sifatli bilim beriladigan ta’lim muassasalari tashkil etishni taklif qilgandim. Balki, hozir davlatimizning yana yuzlab qo‘shimcha maktablar qurishga imkoni yo‘qdir.
Bu holatda ham masalaga yechim topish mumkin. Aytaylik, hozirgi mavjud maktablarda ko‘plab saralangan sinflar tashkil etilmoqda. Ularga saboq berishga, mahoratli ustozlarni safarbar qilish zarur. Ma’lumki, har bir hududda o‘z fanini puxta biladigan oliy toifali muallimlar bor. Ular faqat bir maktab doirasidagina faoliyat ko‘rsatishmoqda.
Holbuki, yo‘lini topib bu ustozlardan samarali foydalanish mumkin. Afsuski, hozirgi joriy tartib bilan bunday safarbarlikni mutlaqo amalga oshirib bo‘lmaydi. O‘qituvchi buni xohlagan taqdirda ham asosiy ish joyidan tashqaridagi maktabda o‘rindoshlik asosida kam osh haqi to‘lanadi.
Masalan, menga yaqin-atrofdagi maktablardan saralangan sinflarga dars berish taklif etilsa, menga ma’qul kelmasligi mumkin. Agar bizga o‘xshagan oliy toifali muallimlarning mehnati munosib ravishda yuqori taqdirlanganda edi, bunday taklifni jon-jon deb qabul qilgan bo‘lardik va bundan ta’lim tizimi ko‘p narsani yutardi. Shu ma’noda,  yana takror aytishim mumkinki, tizimni chuqur isloh qilmasdan turib, samarali natijalarga erishib bo‘lmaydi.
Yuqorida qayd etib o‘tganimizdek, tizimdagi eng avval tuzatish lozim bo‘lgan jihat - pedagog xodimlarning ishiga haq to‘lash tartibidir. Bunda biz dunyo tajribasi bilan bir qatorda o‘zimizdagi azaliy iqtisodiy bilim asoslariga ham murojaat qilib qo‘ysak yomon bo‘lmasdi. Masalan, ulug‘ bobomiz, yetuk siyosiy arbob Amir Temur o‘zining tuzuklarida quyidagilarni dastur-ul amal sifatida qayd etib o‘tganlar:
“Amr qildimki, amirlar, mingboshilar, yuzboshilar, o‘nboshilar va boshqa sipohiylarga ushbu tartibda maosh berilsin: oddiy sipohiyga o‘z vazifasini o‘rinlatib bajarish sharti bilan maoshi mingan otining bahosi bo‘lsin. Bahodirlarning maoshi ikki ot bahosidan to‘rt otgacha tayin qilinsin.
O‘nboshilar maoshi qo‘l ostidagi oddiy sipohiylardan o‘n barobar ortiq bo‘lsin. Yuzboshilar maoshi o‘nboshilarga qaraganda ikki barobar, mingboshilarniki esa yuzboshilarnikidan uch barobar ziyoda bo‘lsin.”
Ko‘rinib turibdiki, u kishi har bir davlat xizmatchisi maoshini xizmat pillapoyasiga qarab adolatli ravishda belgilab qo‘ygan. Bizning tizimimizda esa aksincha, teskari tartib amal qilgan. Buning natijasi o‘zini uzoq kuttirmadi. Qisqa 30-40 yil ichida ta’lim tizimi chuqur tanazzulga yuz tutdi. Buning bosh sababi: o‘sha otam zamonidan qolib ketgan pedagog xodimlarga ish haqi to‘lashning tekischilik tamoyilidir.
Bu holatga namuna qilib, yana bir misolni keltirib o‘taman. Bugun yoshlarimizning, umuman, kadrlar savodxonligining o‘ta past ekanligi haqida hamma shikoyat qilyapti. Qayga qaramang, g‘ij-g‘ij xatolarga guvoh bo‘lasiz. Darsliklardan tortib ko‘chalardagi peshlavhalargacha imlo xatolari bilan yozilmoqda. Endi o‘zingiz mulohaza qilib ko‘ring: ona tili o‘qituvchilariga daftar tekshirish uchun to‘lanadigan ish haqi bir oyda 200 ming so‘mga ham yetmaydi.
Holbuki, daftar tekshirishga dars soatlaridan ham ko‘proq vaqt va mehnat talab qilinadi. Masalan, bir soatlik yozma ishlarni sinchiklab sifatli ko‘rib chiqish uchun kamida ikki soat vaqt kerak bo‘ladi. Oqibatda, o‘qituvchi daftarlarni nomiga yuzaki tekshirib, baho qo‘ygan bo‘ladi. Mana, sizga chalasavodlik ildizini qayerdan qidirish kerak.
Shu o‘rinda bizda hozir keng urf bo‘lib borayotgan xorij tajribasini joriy etish haqida ham ba’zi bir mulohazalarni aytib o‘tsam. Xorijniki desa, xo‘rozqandni yotib yalashga ehtiyoj yo‘q. O‘zimizning asrlar davomida o‘zini oqlab kelgan milliy pedagogik an’analarimiz mavjud. Qolaversa, chet ellardagi iqlim, muhit, xalq mentaliteti bizga mos tushavermasligi tabiiy holat.
Masalan, o‘sha Finlyandiyani olib ko‘radigan bo‘lsak, bu mamlakatdagi tuzum, ta’lim tizimi, pedagog kadrlar salohiyati, o‘quvchi bolalar soni, demografik vaziyat,  muallim ustozlarga haq to‘lash tartibi... qo‘yingki, har bir tomonlama O‘zbekistondagi sharoitdan tamoman farq qiladi. Mening nazarimda, bizdagi ta’lim tizimi mutlaqo o‘zimizning milliy ehtiyojlarimizga javob beruvchi, har tomonlama o‘z milliy ta’lim modelimiz bo‘lishi lozim.
Unda o‘zimizdagi xususiyatlar tolasicha o‘z aksini topishi kerak. Xorij tajribasidan ham bizga asqatadigan ijobiy tomonlaridan unumli foydalanilsa, shubhasiz, foydadan xoli bo‘lmaydi. Ammo, xorijda shunaqa ekan, deb ko‘r-ko‘rona taqlid qilish oqibati teskari natija berishi mumkin.
Shu ma’noda har bir yangilik va o‘zgarishlar eng avvalo tor doirada sinab ko‘rilishi, samara bergan taqdirdagina hayotga keng joriy etilishi shart. Shunday ekan, ta’lim tizimida bir silkitishda tuzatib qo‘yadigan sehrli tayoqchani izlash behuda ish. Chunki sehrli tayoqcha avval boshdanoq o‘z qo‘limizda, faqat uni aql bilan ishlata bilish lozim.

A letter from a teacher - "Rayono" needed a machine runner, not a Methodist
Many teachers continue to send letters to our "Letter from the teacher" project. In this issue, the honorary pedagogue Khudoyberdi Komilov wrote some comments about the education system.
So we started...
Recently, "Mahalla" TV channel's "Minbar" program organized a conversation on the topic "Does school education meet the requirements of the time?." At it, representatives of various professions, from a deputy to a literary critic, discussed the issues of school education with difficulty.
But there was not a single specialist among them who knew the problems of the school better. Therefore, the show ended almost without any practical conclusions. If you look at this show, the title of the topic itself answered the questions they asked. To the rhetorical question, "Does school education meet the requirements of the time?" it is possible to give the direct answer "NO!."
Because today we are living in a legal-democratic state, a free society based on market economy. However, it is no secret that our education system remains in the old Soviet patterns left over from my father's time. For example, market relations are formed on the basis of fair competition. We can clearly see this in the development of various spheres. For example, problems in industries operating in a market-oriented manner have been almost completely eliminated. Examples include trade, transport, public catering.
You can go to the smallest convenience store in the farthest village, but you can still find what you're looking for. Or you can call a taxi at midnight. In terms of the quality of service, they are superior to each other. In the field of education, there is no real competition, and it is sinking day by day.
Despite the fact that beautiful, scientific views are expressed on the problems in it, the work is becoming more difficult. There was no trace of the exaltation and boasting of the past. Especially after the PISA international research, the real situation has become apparent. In this regard, it is fair to say that even in that old Soviet era, there were some manifestations of competition.
For example, the most suitable and skilled teachers among teachers were invited to the district departments of public education as methodologists, they taught teachers the skills of teaching, gave advice. However, in recent times, this practice has been broken, and random people have been appointed as Methodists.
I remember one incident in the 80s of the last century. There was a good foreign language teacher at our school. He was recommended to the "rayon" as a Methodist. But he was replaced by a young, inexperienced teacher. Because the young teacher had a car that his father bought for him. Later it turned out that people who did not have a car were not accepted for such a position. It follows from this that the "district" needed a machine runner, not a Methodist.
Strangely, for some reason, people aspired to Methodism, even though their salary was low. Yes, it's not surprising that the teachers who were supposed to be methodologists in science, that is, teachers' teachers, were paid less than regular teachers. Absurd, do you say? True, absurd. Or else the salaries of the directors were lower than those of the teachers. For example, even though I myself have been in managerial positions for half of my teaching career, my current pension is much lower than that of my teachers or students.
Is that absurd? Yes, absurd! What more could one expect from a sphere operating on the basis of such absurd procedures? What was the result? The Methodists did not succeed in carrying out their mission. This process has not been stopped by a slight increase in their wages in recent years. Unfortunately, this situation continues today. In terms of material incentives for teachers, various measures are being devised. Various certificates are issued. Teachers are also trying to use all the tools to capture them. Let's take one of these activities, for example, the procedure for obtaining a certificate.
To achieve this, the teacher works on himself and tries to enrich his knowledge, not the child's. On the one hand, this is good. On the other hand, the most surprising thing is that he tries to increase his salary by using all possible means, even suspicious sticks, to collect more points. Anyone who shows an easy way to solve complex problems is unaware of the problems in the field of education.
It is impossible to radically improve the quality of education by issuing certificates, updating textbooks, introducing foreign teaching methods, improving the qualifications of teachers, evaluating by a new method, maintaining "kundalik.com," changing the name of the ministry, etc. For this, it is necessary to create a truly competitive environment in the education system.
It should not be forgotten that knowledge is also a kind of spiritual product. Even if it is a product, it is the basis of products. Knowledge is the basis of all the blessings created for people in the world. Therefore, it should be properly evaluated. It is impossible to improve the quality of education by paying teachers a small salary.
However, it is also clear that it is impossible to pay them all more than once. No matter how rich a country is, it will not be able to establish a twelve-year compulsory, general secondary, free, and, moreover, a clumsy state education system in seven languages. Having studied the foreign experience, I was convinced that no other country in the world has a comprehensive free education system like ours.
So, if the problem is so complicated, is there any reasonable solution?
Just as it is said that if you find the castle, the snow will burn, if you search carefully, you can find a solution to any complicated problem. In my previous articles, I proposed to establish educational institutions in remote villages where students will receive high-quality education. Perhaps now our state does not have the opportunity to build hundreds of additional schools.
Even in this case, a solution can be found. Let's say that many sorted classes are being organized in the existing schools. It is necessary to mobilize skilled teachers to teach them lessons. It is known that in every region there are teachers of the highest category who know their subject well. They are operating only within the framework of one school.
However, it is possible to find a way to effectively use these teachers. Unfortunately, with the current procedure, such mobilization is completely impossible. Even if the teacher wants to do so, the school outside of the main workplace will be paid a low salary on a part-time basis.
For example, if I'm offered to teach in select classes from nearby schools, I may not like it. If the work of high-class teachers like us were properly rewarded, we would gladly accept such an offer, and the education system would gain a lot from it. In this sense, I can repeat once again that effective results cannot be achieved without deep reform of the system.
As we mentioned above, the first aspect of the system that needs to be corrected is the procedure for paying the work of teachers. Along with the world experience, it would be appropriate to refer to the old foundations of our economic knowledge. For example, our great ancestor, a mature political figure, Amir Temur, in his decrees, mentioned the following as a program:
"I have commanded that the emirs, mingbashi, centurions, tenth- chiefs, and other sepoys should be paid their wages in the following order: an ordinary sepoy should be paid the price of his horse on the condition that he performs his duties properly. Let the wages of the knights be fixed from two to four horses. Let the salaries of the officers be ten times higher than the salaries of the ranked soldiers. The salary of the centurions should be twice that of the ten officers, and the salary of the thousand officers should be three times that of the centurions."
Apparently, he has fairly fixed the salary of each civil servant according to the ladder of service. In our system, on the contrary, the reverse order prevailed. The result did not take long. In a short period of 30-40 years, the education system experienced a deep decline. The main reason for this is the principle of equality in the payment of wages to pedagogical workers who have fallen behind in my father's time.
As an example of this situation, I will cite another example. Today, everyone complains about the low level of literacy of our youth and personnel in general. Wherever you look, you'll see a lot of mistakes. Everything from textbooks to billboards on the streets is spelled incorrectly. Now consider for yourself: the salary paid to native language teachers for checking a notebook does not even reach 200,000 soums a month.
However, checking the notebook takes more time and work than lessons. For example, it takes at least two hours to thoroughly and qualitatively review an hour's written work. As a result, the teacher will superficially check the names of the notebooks and grade them. Here is where you should look for the root of illiteracy.
In this regard, I would like to mention some comments on the introduction of foreign experience, which is now becoming widespread in our country. If it's foreign, there's no need to lie down and lick the cock. We have national pedagogical traditions that have justified themselves for centuries. In addition, it is natural that the climate, environment, and people's mentality abroad do not correspond to us.
In Finland, for example, the system, the education system, the capacity of teaching staff, the number of students, the demographic situation, the remuneration of teachers... in every respect, it is completely different from the situation in Uzbekistan. In my opinion, our education system should be completely responsive to our national needs, should have its own national education model in all respects.
It should reflect the characteristics of ourselves. If we effectively use the positive aspects of foreign experience that are useful for us, it will undoubtedly be beneficial. However, the consequences of blind imitation, saying that this is the case abroad, can have the opposite effect.
In this sense, every innovation and change must be tested, first of all, in a narrow circle, and widely implemented only if it gives results. Therefore, in the education system, it is useless to look for a wand that can be fixed in one swing. Because the wand is in our hands from the very beginning, only to be able to use it wisely.