12:52 / 02.08.2024 68.58k
Yagona maktab formasini joriy etish talabi hozir mavjud bo‘lmagani uchun ayrim ota-onalar bolalarimiz o‘zlari istagan kiyimda maktabga borsa bo‘laveradimi, deb savol beryapti.
Yo‘q, hozircha qora shim, oq ko‘ylakda kelsin desak, ayrim ota-onalar hukumat qarori bekor bo‘lgan-ku, deb bizga e’tiroz bildirishyapti. Ota-onalarning talabi to‘g‘rimi?
Ota-onalarning bu talabi noto‘g‘ri. Ma’lumki, Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 3-oktyabrdagi 558-sonli qarori bilan davlat umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida o‘quvchilar uchun tasdiqlangan shakllardagi yagona maktab formasini joriy etish talabi bekor qilingan.
Lekin shunday bo‘lsa-da, o‘quvchilar ta’lim muassasasiga maktab ustavida yoki ichki tartib va odob-axloq qoidalarida belgilangan formada kelishlari shart.
Ya’ni, faqatgina yagona maktab formasi talabi bekor qilingan, oddiy ko‘rinishdagi maktab formasi emas. Hozir mazkur ikki tushunchaning farqlarini tushuntirishga harakat qilamiz.
Yagona maktab formasi – bu hukumat tomonidan belgilangan va barcha maktablar uchun bir xil dizayn va rangdagi yagona forma.
Oddiy maktab formasi – bu har bir maktabning o‘z ixtiyoriga ko‘ra tanlagan o‘ziga xos dizayn va rangdagi formasidir. Bunda har bir maktab o‘zi uchun mos bo‘lgan forma turini tanlashi yoki tanlamasligi ham mumkin.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining 2023-yil 31-avgustdagi 282-sonli buyrug‘i bilan tasdiqlangan “Umumiy o‘rta ta’lim muassasasining takomillashtirilgan namunaviy odob-axloq qoidalari”ga ko‘ra, o‘quvchilarga ta’lim muassasasi Ustavida belgilangan formadan tashqari qiyofada, jumladan, o‘g‘il bolalar kalta shim, futbolka, shippakda va qiz bolalar kalta, ochiq, tor va tanani shaffof ko‘rsatuvchi kiyimda kelishi hamda bo‘yni va barmoqlariga turli xil taqinchoqlar taqishi taqiqlangan.
Shuningdek, o‘quvchilar toza va orasta kiyinishi, sochlarni ozoda va tartibga keltirilgan holda tutishlari lozim. Demak, hukumat tomonidan yagona maktab formasi joriy qilinmagan bo‘lsa, u holda bu maktab ustavi bilan tartibga solinadi.
Shu sababli, har bir ta’lim muassasasi o‘zining ustavida o‘quvchilar uchun belgilangan maktab formasi ko‘rinishini tasdiqlab qo‘ygan bo‘lishi maqsadga muvofiq.
Xulosa qilib aytganda, barcha o‘quvchilar ta’lim muassasalarining Ustavi hamda ichki tartib va odob-axloq qoidalariga rioya qilishlari kerak.
Muhim eslatma: Taʼlim muassasalarida o
quvchilarni majburiy ravishda forma kiyishiga jalb qilish maqsadida ota-ona hamda pedagog xodimlardan pul mablagʼlarini yigish taqiqlanadi.

Can students come to school in any clothes?
Since there is currently no requirement to introduce a unified school uniform, some parents are asking whether their children can go to school in the clothes they want. No, for now, if we want him to come in black pants and white shirt, some parents object to us saying that the government decision has been canceled. Is the parents' request correct?
This parent's claim is incorrect. It is true that by the Resolution of the Cabinet of Ministers No. 558 of October 3, 2022, the requirement to introduce a uniform in approved forms for students in state general secondary education institutions was canceled. However, students are required to come to the educational institution in the form prescribed by the school's Charter or by the rules of internal order and etiquette.
That is, the unified school uniform has been abolished, not a regular school uniform. Now let's try to explain the differences between these two concepts.
Uniform school uniform is a uniform of the same design and color for all schools, as defined by the government.
A typical school uniform is a uniform of a specific design and color chosen by each school at its own discretion. In this case, each school may or may not choose the type of uniform that is suitable for it.
According to the "Improved Model Etiquette Rules of a General Education Institution," approved by Order No. 282 of the Ministry of Preschool and School Education dated August 31, 2023, it is forbidden for students to come outside the form specified in the Charter of the educational institution, including boys in short pants, T-shirts, sandals, and girls in short, open, narrow and transparent clothing, and to wear various jewelry on their neck and fingers.
Students should also dress neatly and neatly, keep their hair neat and organized.
Therefore, if a unified school uniform is not introduced by the government, then it is regulated by the charter of the school.
Therefore, it is advisable for each educational institution to approve the form of school uniforms established for students in its charter.
In conclusion, all students are required to follow the internal order and rules of etiquette of educational institutions.