12:52 / 02.08.2024 68.58k
Yagona maktab formasini joriy etish talabi hozir mavjud bo‘lmagani uchun ayrim ota-onalar bolalarimiz o‘zlari istagan kiyimda maktabga borsa bo‘laveradimi, deb savol beryapti.
Yo‘q, hozircha qora shim, oq ko‘ylakda kelsin desak, ayrim ota-onalar hukumat qarori bekor bo‘lgan-ku, deb bizga e’tiroz bildirishyapti. Ota-onalarning talabi to‘g‘rimi?
Ota-onalarning bu talabi noto‘g‘ri. Ma’lumki, Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 3-oktyabrdagi 558-sonli qarori bilan davlat umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida o‘quvchilar uchun tasdiqlangan shakllardagi yagona maktab formasini joriy etish talabi bekor qilingan.
Lekin shunday bo‘lsa-da, o‘quvchilar ta’lim muassasasiga maktab ustavida yoki ichki tartib va odob-axloq qoidalarida belgilangan formada kelishlari shart.
Ya’ni, faqatgina yagona maktab formasi talabi bekor qilingan, oddiy ko‘rinishdagi maktab formasi emas. Hozir mazkur ikki tushunchaning farqlarini tushuntirishga harakat qilamiz.
Yagona maktab formasi – bu hukumat tomonidan belgilangan va barcha maktablar uchun bir xil dizayn va rangdagi yagona forma.
Oddiy maktab formasi – bu har bir maktabning o‘z ixtiyoriga ko‘ra tanlagan o‘ziga xos dizayn va rangdagi formasidir. Bunda har bir maktab o‘zi uchun mos bo‘lgan forma turini tanlashi yoki tanlamasligi ham mumkin.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining 2023-yil 31-avgustdagi 282-sonli buyrug‘i bilan tasdiqlangan “Umumiy o‘rta ta’lim muassasasining takomillashtirilgan namunaviy odob-axloq qoidalari”ga ko‘ra, o‘quvchilarga ta’lim muassasasi Ustavida belgilangan formadan tashqari qiyofada, jumladan, o‘g‘il bolalar kalta shim, futbolka, shippakda va qiz bolalar kalta, ochiq, tor va tanani shaffof ko‘rsatuvchi kiyimda kelishi hamda bo‘yni va barmoqlariga turli xil taqinchoqlar taqishi taqiqlangan.
Shuningdek, o‘quvchilar toza va orasta kiyinishi, sochlarni ozoda va tartibga keltirilgan holda tutishlari lozim. Demak, hukumat tomonidan yagona maktab formasi joriy qilinmagan bo‘lsa, u holda bu maktab ustavi bilan tartibga solinadi.
Shu sababli, har bir ta’lim muassasasi o‘zining ustavida o‘quvchilar uchun belgilangan maktab formasi ko‘rinishini tasdiqlab qo‘ygan bo‘lishi maqsadga muvofiq.
Xulosa qilib aytganda, barcha o‘quvchilar ta’lim muassasalarining Ustavi hamda ichki tartib va odob-axloq qoidalariga rioya qilishlari kerak.
Muhim eslatma: Taʼlim muassasalarida o
quvchilarni majburiy ravishda forma kiyishiga jalb qilish maqsadida ota-ona hamda pedagog xodimlardan pul mablagʼlarini yigish taqiqlanadi.

Теперь школьники могут приходить в школу в любой форме?
Поскольку требования о введении единой школьной формы сейчас отсутствуют, некоторые родители задаются вопросом, могут ли их дети ходить в школу в той одежде, которую они хотят. Нет, пока мы хотим, чтобы он пришел в черных брюках и белой рубашке, но некоторые родители возражают, что решение правительства отменено. Правильно ли требования родителей?
Это требование родителей неверно. Правда, постановлением Кабинета Министров от 3 октября 2022 года No 558 отменено требование о введении единой школьной формы по утвержденным формам для учащихся в государственных общеобразовательных учреждениях. Тем не менее, учащиеся должны прибыть в образовательное учреждение в форме, установленной Уставом школы или правилами внутреннего распорядка и этикета.
То есть единая школьная форма отменена, а не просто школьная форма. Сейчас постараемся объяснить различия между этими двумя понятиями.
Единая школьная форма - это форма, установленная правительством и имеющая одинаковый дизайн и цвет для всех школ.
Обычная школьная форма - это форма с конкретным дизайном и цветом, выбранная каждой школой по своему усмотрению. При этом каждая школа может выбрать или не выбрать подходящий для нее тип формы.
Согласно "Усовершенствованным типовым правилам этического поведения общеобразовательного учреждения," утвержденным приказом Министерства дошкольного и школьного образования No 282 от 31 августа 2023 года, учащимся запрещено приходить в форме вне формы, установленной Уставом образовательного учреждения, в том числе мальчикам в коротких брюках, футболках, туфлях, девочкам в короткой, открытой, узкой и прозрачной одежде, а также носить различные украшения на шее и пальцах.
Также учащиеся должны одеваться чисто и аккуратно, держать волосы в чистоте и порядке.
Следовательно, если правительство не вводит единую школьную форму, то это регулируется уставом школы.
Поэтому целесообразно, чтобы каждое учебное заведение утвердило в своем уставе вид школьной формы, установленной для учащихся.
Таким образом, все учащиеся должны соблюдать правила внутреннего распорядка и этикета образовательных учреждений.