Kuzatib borayotgan bo‘lsangiz, so‘nggi kunlarda maktab hududini obodonlashtirish uchun o‘qituvchilar mehnatidan foydalanish holatlari uchrab turibdi.
Ma’lumki, Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksining 51-moddasi 2-qismiga ko‘ra mehnatga biron-bir shaklda ma’muriy tarzda majburlash ta’lim tashkilotining pedagog xodimiga nisbatan sodir etilsa, ish beruvchiga nisbatan bazaviy hisoblash miqdorining yuz baravaridan bir yuz ellik baravarigacha miqdorda jarima solishga sabab bo‘ladi.
Ya’ni bu — agar maktab direktori har qanday shaklda (maktab ichkarisi yoki tashqarisida farqi yo‘q) o‘qituvchilar mehnatidan shunday tarzda foydalansa, va bu holat tasdig‘ini topadigan bo‘lsa, direktorni 34 million so‘mdan 51 million so‘mgacha bo‘lgan jarima kutib turibdi degani.
Albatta, maktab direktorlarini vaqti-vaqti bilan jarimaga tortib turish holatlari ham kuzatilib turibdi. Masalan, o‘tgan hamda shu o‘quv yilining o‘zida bir nechta holatlarda maktab direktorlariga nisbatan yaxshigina jarimalar qo‘llanildi.
Xususan, 2023-yil 2-aprelda Xiva shahar 97-son ixtisoslashtirilgan davlat maktab-internati direktori 3 mln so‘mga yaqin jarimaga tortilgan;
2023-yil 12-avgustda Xorazm viloyati Yangibozor tumani 28-maktab direktori o‘qituvchilarni maktabni tozalash ishlariga jalb qilinganligi uchun 3 mln so‘mga yaqin jarimaga tortilgan;
2023-yil 15-avgustda esa Koson tumani 20-umumiy o‘rta ta’lim maktabi direktori o‘qituvchilarni maktab ta’miriga jalb qilgani uchun 33 million so‘m miqdorida ma’muriy jarima qo‘llanildi;
2023-yil 23-avgustda esa Toshkent shahar Yashnobod tumanidagi 149-maktab o‘qituvchilari majburiy mehnatga jalb qilingani uchun maktab direktori 33 million so‘m jarimaga tortildi;
2024-yil 24-yanvarda Namangan viloyati Pop tumani maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limiga qarashli 56-sonli bog‘cha direktori tomonidan muassasa ochilish marosimiga tayyorgarlik ko‘rish maqsadida tashkilot xodimlarini bezak ishlarini bajarishga jalb etgani uchun jarimaga tortildi;
2024-yil 12-avgustda esa Namangan viloyati Pop tumani 43-maktab direktori ta’til paytida o‘qituvchilarni maktabga chaqirib ishlatgani uchun 17 million so‘m miqdorida jarima solindi;
2024-yil 14-avgustda esa Andijon viloyatining Asaka tumanidagi 37-umumta’lim maktabi direktori ta’lim muassasasida qurilish ishlari olib borilgani, shu sababli qurilishdan chiqqan chiqindilarni tozalash ishlariga 30 ga yaqin o‘qituvchi-pedagog va texnik xodimlarni majburan jalb qilgani uchun 34 million so‘m jarimaga tortildi;
Xo‘sh, maktab direktorlarini jarimaga tortish bu kabi holatlarning oldini olishga xizmat qilmoqdami?
Ma’lumki, o‘qituvchilar asosan ta’lim-tarbiya jarayonlariga mas’ul shaxslar hisoblanadi. Ularning vazifasi – o‘quvchilarga sifatli ta’lim berishdir. Ammo, maktab rahbarlari ularni o‘zlarining asosiy vazifalaridan chalg‘itib, obodonlashtirish ishlariga jalb qilishga majbur bo‘lmoqda.
Maktab rahbarlari uchun esa maktab hududini toza va tartibli saqlash ish faoliyatining muhim qismi bo‘lib, bu talab mahalliy hokimliklar hamda hududiy maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limlari tomonidan qat’iy nazorat qilinadi. Agar maktab hududi talabga javob bermasa, direktorlar intizomiy jazo choralariga duchor bo‘ladilar.
Eng qiziq tomoni shundaki, maktab hududini obodonlashtirish va ta’mirlash masalasida na mahalliy hokimiyat, na maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limlari hech qanday yordam bermaydi.
Bu holatda, maktab direktorlari murakkab va noqulay vaziyatda qolishi aniq. Chunki, ular ham maktab hududini tartibga solishi kerak, ham o‘qituvchilarning asosiy vazifalarini bajarishini ta’minlashi kerak.
Ya’ni, bu vaziyatda maktab direktori hududni obodonlashtirmasa intizomiy jazoga tortiladi, o‘z ichki imkoniyatlaridan kelib chiqib, ishlarni tashkillasa katta jarimaga tortiladi. Bu borada esa mas’ullar faqat tomoshabinlik qiladi.
Mas’ullarimiz vaziyatni chuqur tahlil qilmasdan, faqat oqibatlarga qarshi kurashayotgan ko‘rinadi. Maktab rahbariyatiga nisbatan faqat jarima chorasi qo‘llash, muammoni hal qilmaydi. Bu holatda ular o‘z e’tiborini maktablarning resurslariga, ularni obodonlashtirishda tashqaridan yordam olish imkoniyatlarini yaratishga qaratishi zarur emasmi?
Bu holatni xuddi har yili o‘qituvchilarning o‘z cho‘ntagidan pul sarflab maktabni ta’mirlashiga o‘xshatsak bo‘ladi. Barchamiz yaxshi bilamizki, maktab ta’miriga yetarlicha mablag‘ ajratilmaydi. Biroq, o‘qituvchilar va ota-onalardan pul yig‘ish noqonuniy ekani haqida eslatmalar beramiz, lekin amaliy chora-tadbirlar ko‘rmaymiz.
Bizningcha, bunday holatlarni oldini olish bo‘yicha Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi aniq chora-tadbirlarni ko‘rib qo‘yishi kerak.
Ijtimoiy tarmoqlarda pedagog xodimlarni aholini ro‘yxatga olish ishlarga jalb qilinayotganligi, xususan sinf rahbarlariga har bir o‘quvchining ota-onalarini ro‘yxatdan o‘tkazib, sertifikat olib berishi to‘g‘risida topshiriqlar berilganligi haqida xabarlar e’lon qilib borilmoqda.
O‘qituvchilar navbatchiligi yoxud qonunga kiritilmay qolgan norma
Pedagoglar navbatchiligi masalasi vaqti-vaqti bilan muhokamalarga sabab bo‘ladigan mavzulardan biri hisoblanadi.
Olib borilgan o‘rganish natijalariga ko‘ra, o‘quvchilarga go‘yoki tarbiyaviy jazo chorasi deb majburiy mehnatga yo‘l qo‘yilgan.
Sirdaryo hokimi bunda direktor bilan birga majburiy mehnatga rozi bo‘lgan o‘qituvchi ham ishdan olinishini aytdi.

До каких пор будут бить в голове директоров школ?
Если вы следите за этим, в последние дни встречаются случаи использования труда учителей для благоустройства территории школы.
Как известно, согласно части 2 статьи 51 Кодекса об административной ответственности, административное принуждение к труду в какой-либо форме, совершенное в отношении педагогического работника образовательной организации, влечет наложение штрафа на работодателя от ста до ста пятидесяти базовых расчетных величин.
То есть, если директор школы в какой бы то ни было форме (неважно, в школе или за ее пределами) использует труд учителей таким образом, и это подтвердится, то директора ждет штраф от 34 до 51 млн сумов.
Конечно, наблюдаются случаи, когда директоров школ время от времени штрафуют. Например, в прошлом и в этом учебном году в нескольких случаях к директорам школ были применены хорошие штрафы.
В частности, 2 апреля 2023 года директор специализированной государственной школы-интерната No97 города Хивы был оштрафован на сумму около 3 млн сумов;
12 августа 2023 года директор школы No28 Янгибазарского района Хорезмской области был оштрафован на сумму около 3 млн сумов за привлечение учителей к уборке школы;
15 августа 2023 года директор средней общеобразовательной школы No20 Касанского района был оштрафован на 33 миллиона сумов за привлечение учителей к ремонту школы;
23 августа 2023 года директор школы был оштрафован на 33 миллиона сумов за привлечение к принудительному труду учителей школы No149 Яшнабадского района города Ташкента;
24 января 2024 года директор детского сада No56 Папского районного отдела дошкольного и школьного образования Наманганской области был оштрафован за привлечение сотрудников организации к выполнению декоративных работ в целях подготовки к церемонии открытия учреждения;
12 августа 2024 года директор школы No 43 Папского района Наманганской области был оштрафован на 17 миллионов сумов за использование учителей во время каникул;
14 августа 2024 года директор общеобразовательной школы No37 Асакинского района Андижанской области был оштрафован на 34 миллиона сумов за проведение строительных работ в образовательном учреждении и принудительное привлечение около 30 преподавателей и технических работников к работам по очистке строительных отходов;
Итак, служит ли штраф директоров школ предотвращению подобных случаев?
Известно, что учителя в основном являются лицами, ответственными за учебно-воспитательный процесс. Их задача - дать качественное образование учащимся. Однако руководители школ вынуждены отвлекать их от своих основных задач и привлекать к благоустроительным работам.
Для руководителей школ содержание территории школы в чистоте и порядке является важной частью их деятельности, и это требование строго контролируется местными хокимиятами и территориальными отделами дошкольного и школьного образования. Если территория школы не отвечает требованиям, директора подвергаются дисциплинарным взысканиям.
Самое интересное, что ни местные власти, ни отделы дошкольного и школьного образования не оказывают никакой помощи в вопросе благоустройства и ремонта территории школы.
В этом случае директора школ наверняка окажутся в сложной и невыгодной ситуации. Потому что они должны и регулировать территорию школы, и обеспечивать выполнение основных задач учителей.
То есть, если директор школы не будет благоустраивать территорию, он будет наказан дисциплинарным взысканием, а если он организует работу исходя из своих внутренних возможностей, он будет оштрафован. В этом отношении ответственные лица будут только зрителями.
Наши чиновники, похоже, не проводят глубокого анализа ситуации, а борются только с последствиями. Применение в отношении руководства школы только штрафных санкций не решит проблему. Не нужно ли в этом случае, чтобы ответственные лица сосредоточились на ресурсах школ, создании возможностей для получения помощи извне в их благоустройстве?
Это можно сравнить с тем, как каждый год учителя тратят из своего кармана деньги на ремонт школы. Все мы хорошо знаем, что на ремонт школ не выделяется достаточно средств. Однако мы даем напоминания о том, что собирать деньги с учителей и родителей незаконно, но не принимаем практических мер.
По нашему мнению, Министерство дошкольного и школьного образования должно принять конкретные меры по предотвращению подобных случаев.