Maktabda darslar qanday taqsimlanishi kerak?
Ilgari maktablarda dars soatlarini taqsimlash bo‘yicha aniq bir mezon yo‘q edi. Shuning uchun ham ko‘p hollarda maktab direktori yoki o‘rinbosarlar o‘z xohishlaridan kelib chiqib darslarni taqsimlar edi.
Xabaringiz bor, 2020-yil 30-iyunda “Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risida” nizom Adliya vazirligidan ro‘yxatdan o‘tkazildi.
Ushbu nizomga muvofiq o‘qituvchilarga dars soatlari quyidagi ko‘rsatkichlarning ustuvor ketma-ketligi asosida taqsimlanishi aniq belgilab qo‘yildi:
• xalqaro olimpiadalar g‘oliblarini tayyorlagan o‘qituvchilar;
• o‘qituvchi bo‘lib faoliyat yuritayotgan xalqaro olimpiadalar g‘oliblari;
• chet tili va STEAM fanlaridan mutaxassisligi bo‘yicha xalqaro sertifikatlarga ega o‘qituvchilar (TESOL Level 5, CEFR B2, IELTS 6 va undan yuqori, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Xalq ta’limi vazirligi tomonidan belgilanadigan boshqa sertifikatlar);
• TOP-1000 universitetlar reytingiga kiradigan dunyoning yetakchi universitetlarini bitirgan o‘qituvchilar;
• asosiy olimpiadalarning respublika bosqichi g‘oliblarini tayyorlagan o‘qituvchilar;
• o‘qituvchi bo‘lib faoliyat yuritayotgan asosiy olimpiadalarning respublika bosqichi g‘oliblari;
• respublika bosqichidagi ko‘rik tanlovlarda (yil o‘qituvchisi) sovrinli o‘rinlarga ega bo‘lgan o‘qituvchilar;
• oliy malaka toifasiga ega o‘qituvchilar;
• birinchi malaka toifasiga ega o‘qituvchilar;
• asosiy olimpiadalarning viloyat va tuman bosqichi g‘oliblarining o‘qituvchilari;
• ikkinchi malaka toifaga ega o‘qituvchilar;
• pedagogik yo‘nalish bo‘yicha magistr darajasiga ega o‘qituvchilar;
• belgilangan tartibda o‘z fanidan o‘tkazilgan nazariy va amaliy sinovlar natijasi bo‘yicha a’lo baholarga ega o‘qituvchilar;
• oliy ma’lumotli toifasiz o‘qituvchilar;
• qayta tayyorlash bo‘yicha diplomga ega o‘qituvchilar;
• oliy ta’lim muassasalarining pedagogik yo‘nalish bo‘yicha bitiruvchi bosqich talabalari;
• pedagogik yo‘nalish bo‘yicha xorijiy davlatlarning oliygohlarini bitirgan, biroq diplomi tan olinmagan o‘qituvchilar;
• oliy ma’lumotli o‘qituvchilar bilan ta’minlanguniga qadar o‘rta maxsus, professional ma’lumotga ega o‘qituvchilar;
• oliy ma’lumotli o‘qituvchilar bilan ta’minlanguniga qadar umumta’lim muassasasining tegishli mutaxassisligi bo‘yicha rahbar xodimlari.
O‘qituvchi yuqoridagi belgilangan ko‘rsatkichlarning bir nechtasiga ega bo‘lganda, ko‘rsatkichlarning eng ustuvorini inobatga olgan holda dars soatlari taqsimlanadi.
Aynan bir xil ko‘rsatkichlar mavjud bo‘lgan bir nechta o‘qituvchilar o‘rtasida dars soatlari teng taqsimlanadi. Yuqoridagi ko‘rsatkichlar bo‘yicha ustunlikka ega bo‘lgan o‘qituvchilar bemalol maksimal miqdorda dars olishi mumkin.
Mazkur Nizom talablari buzilishida aybdor bo‘lgan shaxslar esa qonunchilik hujjatlariga muvofiq javobgar bo‘ladi. Shu sababli, dars taqsimotida qonunchilikdan tashqariga chiqilmasligi lozim.

Как распределить уроки в школе?
Раньше в школах не было четкого критерия распределения учебных часов. Поэтому в большинстве случаев директора школ или их заместители распределяли уроки по своему усмотрению.
Как известно, 30 июня 2020 года в Министерстве юстиции зарегистрировано Положение "О порядке комплектования классов и формирования тарификационных списков в общеобразовательных учреждениях."
В соответствии с этим положением преподавателям четко определено распределение учебных часов на основе приоритетной последовательности следующих показателей:
- преподавателей, подготовивших победителей международных олимпиад;
- победителей международных олимпиад, работающих преподавателями;
- преподаватели, имеющие международные сертификаты по специальности по иностранному языку и STEAM (TESOL Level 5, CEFR B2, IELTS 6 и выше, а также другие сертификаты, определяемые Министерством народного образования Республики Узбекистан);
- Преподаватели, окончившие ведущие университеты мира, входящие в ТОП-1000 университетов;
- преподавателей, подготовивших победителей республиканского этапа основных олимпиад;
- победителей республиканского этапа основных олимпиад, осуществляющих деятельность в качестве преподавателей;
- учителя, занявшие призовые места на смотровых конкурсах республиканского этапа (преподаватель года);
- преподаватели, имеющие высшую квалификационную категорию;
- учителя, имеющие первую квалификационную категорию;
- преподаватели победителей областного и районного этапов основных олимпиад;
- учителя, имеющие вторую квалификационную категорию;
- учителя, имеющие степень магистра по педагогическому направлению;
- учителя, имеющие отличные оценки по результатам теоретических и практических испытаний по предмету, проведенных в установленном порядке;
- преподаватели без категории с высшим образованием;
- учителя, имеющие диплом по переподготовке;
- студенты выпускного курса высших образовательных учреждений по педагогическому направлению;
- преподаватели, окончившие вузы зарубежных государств по педагогическому направлению, но дипломы которых не признаны;
- преподаватели, имеющие среднее специальное, профессиональное образование до их укомплектования преподавателями с высшим образованием;
- руководящие работники общеобразовательного учреждения по соответствующей специальности до их укомплектования преподавателями с высшим образованием.
При наличии у преподавателя нескольких из указанных выше показателей часы занятий распределяются с учетом наиболее приоритетных показателей.
Учебные часы распределяются поровну между несколькими учителями с идентичными показателями. Учителя, имеющие преимущество по вышеуказанным показателям, могут свободно получать максимальное количество уроков.
Лица, виновные в нарушении требований настоящего Положения, несут ответственность в соответствии с законодательством. Поэтому распределение уроков не должно выходить за рамки законодательства.