Maktabda darslar qanday taqsimlanishi kerak?
Ilgari maktablarda dars soatlarini taqsimlash bo‘yicha aniq bir mezon yo‘q edi. Shuning uchun ham ko‘p hollarda maktab direktori yoki o‘rinbosarlar o‘z xohishlaridan kelib chiqib darslarni taqsimlar edi.
Xabaringiz bor, 2020-yil 30-iyunda “Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risida” nizom Adliya vazirligidan ro‘yxatdan o‘tkazildi.
Ushbu nizomga muvofiq o‘qituvchilarga dars soatlari quyidagi ko‘rsatkichlarning ustuvor ketma-ketligi asosida taqsimlanishi aniq belgilab qo‘yildi:
• xalqaro olimpiadalar g‘oliblarini tayyorlagan o‘qituvchilar;
• o‘qituvchi bo‘lib faoliyat yuritayotgan xalqaro olimpiadalar g‘oliblari;
• chet tili va STEAM fanlaridan mutaxassisligi bo‘yicha xalqaro sertifikatlarga ega o‘qituvchilar (TESOL Level 5, CEFR B2, IELTS 6 va undan yuqori, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Xalq ta’limi vazirligi tomonidan belgilanadigan boshqa sertifikatlar);
• TOP-1000 universitetlar reytingiga kiradigan dunyoning yetakchi universitetlarini bitirgan o‘qituvchilar;
• asosiy olimpiadalarning respublika bosqichi g‘oliblarini tayyorlagan o‘qituvchilar;
• o‘qituvchi bo‘lib faoliyat yuritayotgan asosiy olimpiadalarning respublika bosqichi g‘oliblari;
• respublika bosqichidagi ko‘rik tanlovlarda (yil o‘qituvchisi) sovrinli o‘rinlarga ega bo‘lgan o‘qituvchilar;
• oliy malaka toifasiga ega o‘qituvchilar;
• birinchi malaka toifasiga ega o‘qituvchilar;
• asosiy olimpiadalarning viloyat va tuman bosqichi g‘oliblarining o‘qituvchilari;
• ikkinchi malaka toifaga ega o‘qituvchilar;
• pedagogik yo‘nalish bo‘yicha magistr darajasiga ega o‘qituvchilar;
• belgilangan tartibda o‘z fanidan o‘tkazilgan nazariy va amaliy sinovlar natijasi bo‘yicha a’lo baholarga ega o‘qituvchilar;
• oliy ma’lumotli toifasiz o‘qituvchilar;
• qayta tayyorlash bo‘yicha diplomga ega o‘qituvchilar;
• oliy ta’lim muassasalarining pedagogik yo‘nalish bo‘yicha bitiruvchi bosqich talabalari;
• pedagogik yo‘nalish bo‘yicha xorijiy davlatlarning oliygohlarini bitirgan, biroq diplomi tan olinmagan o‘qituvchilar;
• oliy ma’lumotli o‘qituvchilar bilan ta’minlanguniga qadar o‘rta maxsus, professional ma’lumotga ega o‘qituvchilar;
• oliy ma’lumotli o‘qituvchilar bilan ta’minlanguniga qadar umumta’lim muassasasining tegishli mutaxassisligi bo‘yicha rahbar xodimlari.
O‘qituvchi yuqoridagi belgilangan ko‘rsatkichlarning bir nechtasiga ega bo‘lganda, ko‘rsatkichlarning eng ustuvorini inobatga olgan holda dars soatlari taqsimlanadi.
Aynan bir xil ko‘rsatkichlar mavjud bo‘lgan bir nechta o‘qituvchilar o‘rtasida dars soatlari teng taqsimlanadi. Yuqoridagi ko‘rsatkichlar bo‘yicha ustunlikka ega bo‘lgan o‘qituvchilar bemalol maksimal miqdorda dars olishi mumkin.
Mazkur Nizom talablari buzilishida aybdor bo‘lgan shaxslar esa qonunchilik hujjatlariga muvofiq javobgar bo‘ladi. Shu sababli, dars taqsimotida qonunchilikdan tashqariga chiqilmasligi lozim.

How should lessons be distributed at school?
Previously, there was no clear criterion for allocating class hours in schools. This is why, in many cases, school principals or deputies divided lessons based on their preferences.
As you know, on June 30, 2020, the Regulation "On the procedure for compiling classes and forming tariff lists in general education institutions" was registered with the Ministry of Justice.
In accordance with this regulation, teachers are allocated lessons based on the priority sequence of the following indicators:
• teachers who have trained winners of international Olympiads;
• winners of international Olympiads, working as teachers;
• teachers with international certificates in foreign languages and STEAM subjects (TESOL Level 5, CEFR B2, IELTS 6 and higher, as well as other certificates established by the Ministry of Public Education of the Republic of Uzbekistan);
• Teachers who have graduated from leading universities in the world, which are included in the TOP-1000 universities;
• teachers who have prepared the winners of the republican stage of the main Olympiads;
• winners of the republican stage of the main Olympiads, where they work as teachers;
• teachers who have won prizes in the competitions of the republican stage (teacher of the year);
• teachers with a higher qualification category;
• teachers with the first qualification category;
• teachers of the winners of the regional and district stages of the main Olympiads;
• teachers with the second qualification category;
• teachers with a master's degree in pedagogical direction;
• teachers with excellent grades based on the results of theoretical and practical tests conducted in their subject in the prescribed manner;
• teachers without a category with higher education;
• teachers with diplomas for retraining;
• graduate students of higher educational institutions in the pedagogical field;
• teachers who have graduated from universities of foreign countries in the pedagogical field, but their diploma has not been recognized;
• teachers with secondary specialized, professional education before being provided with teachers with higher education;
• managers of the general educational institution in the relevant specialty until they are provided with teachers with higher education.
When the teacher has several of the above-mentioned indicators, the lesson hours are allocated taking into account the priority of the indicators.
Lesson hours are evenly distributed among several teachers with identical indicators. Teachers who have an advantage in the above indicators can easily take the maximum number of classes.
Persons guilty of violating the requirements of this Regulation are liable in accordance with the law. Therefore, the distribution of lessons should not go beyond the law.