"Open Budget" uchun majburiy ovoz yig‘ishda maktablar yetakchilik qilmoqda
Iqtisodiyot va moliya vazirligi bergan ma’lumotlarga ko‘ra, umumta’lim maktablari majburiy ovoz berishda yetakchilik qilmoqda. Ayni vaqtda 1282 ishonch telefoni va tarmoqlarda qoldirilayotgan shikoyat va murojaatlarning eng katta qismini aynan maktablar tashkil qilmoqda.
So‘nggi vaqtlarda ijtimoiy tarmoqlarda ham o‘qituvchilarning “Open Budget”ga majburiy jalb etilayotganligi haqidagi xabarlar ham ko‘payib bormoqda. Bu haqda iqtisodchi, Otabek Bakirov ham o‘zining telegram sahifasida yozib qoldirgan.
“Maktab o‘qituvchilariga majburiy ovoz berish holatlarini kamaytirish maqsadida, Tashabbusli byudjet ikkinchi mavsumini yozgi ta’til vaqtida o‘tkazishga qaror qilingandi. Ko‘rinyaptiki, hatto yozgi ta’til vaqti ham o‘qituvchilar uchun majburlashdan xavfsiz va xoli payt emas ekan.
Tarmoqlarda o‘qituvchilarga kelayotgan o‘quv yilida kamroq dars taqsimlash yoki dars bermaslik, qo‘rqituvi bilan ovoz yig‘ishga majburlash yuz berayotgani haqida ko‘p yozilmoqda”, - deydi O.Bakirov.
Iqtisodiyot va moliya vazirligining ma’lum qilishicha, kelib tushgan barcha murojaatlar ko‘rib chiqish uchun tegishli tuman (shahar) Xalq deputatlari Kengashlariga yuboriladi hamda holat o‘z tasdig‘ini topsa, mazkur loyihalar ovoz berish bosqichidan chetlatiladi yoki g‘oliblar ro‘yxatidan chiqarilishi mumkin.

Schools lead in compulsory voting for "Open Budget"
According to the Ministry of Economy and Finance, secondary schools are leading in compulsory voting. It is noted that most of the complaints and appeals left on 1,282 hotlines and networks were made by schools.
Recently, there have been reports on social networks that teachers are being forced to participate in the "Open Budget." Otabek Bakirov, an economist, also wrote about this on his Telegram page.
"In order to reduce the cases of forced voting for school teachers, it was decided to hold the second season of the initiative budget during the summer holidays. It seems that even the summer holidays are not a safe and free time for teachers from coercion.
In the coming academic year, there is a lot of writing on the fact that teachers are being forced to distribute lessons or not to give lessons, to gather votes with intimidation," O. Bakirov said.
According to the Ministry of Economy and Finance, all appeals received will be sent to the relevant district (city) Kengashes of People's Deputies for consideration, and if the situation is confirmed, these projects will be excluded from the voting stage or may be removed from the list of winners.