"Open Budget" uchun majburiy ovoz yig‘ishda maktablar yetakchilik qilmoqda
Iqtisodiyot va moliya vazirligi bergan ma’lumotlarga ko‘ra, umumta’lim maktablari majburiy ovoz berishda yetakchilik qilmoqda. Ayni vaqtda 1282 ishonch telefoni va tarmoqlarda qoldirilayotgan shikoyat va murojaatlarning eng katta qismini aynan maktablar tashkil qilmoqda.
So‘nggi vaqtlarda ijtimoiy tarmoqlarda ham o‘qituvchilarning “Open Budget”ga majburiy jalb etilayotganligi haqidagi xabarlar ham ko‘payib bormoqda. Bu haqda iqtisodchi, Otabek Bakirov ham o‘zining telegram sahifasida yozib qoldirgan.
“Maktab o‘qituvchilariga majburiy ovoz berish holatlarini kamaytirish maqsadida, Tashabbusli byudjet ikkinchi mavsumini yozgi ta’til vaqtida o‘tkazishga qaror qilingandi. Ko‘rinyaptiki, hatto yozgi ta’til vaqti ham o‘qituvchilar uchun majburlashdan xavfsiz va xoli payt emas ekan.
Tarmoqlarda o‘qituvchilarga kelayotgan o‘quv yilida kamroq dars taqsimlash yoki dars bermaslik, qo‘rqituvi bilan ovoz yig‘ishga majburlash yuz berayotgani haqida ko‘p yozilmoqda”, - deydi O.Bakirov.
Iqtisodiyot va moliya vazirligining ma’lum qilishicha, kelib tushgan barcha murojaatlar ko‘rib chiqish uchun tegishli tuman (shahar) Xalq deputatlari Kengashlariga yuboriladi hamda holat o‘z tasdig‘ini topsa, mazkur loyihalar ovoz berish bosqichidan chetlatiladi yoki g‘oliblar ro‘yxatidan chiqarilishi mumkin.

Школы лидируют в обязательном наборе голосов за "Open Budget"
По данным Минэкономфина, общеобразовательные школы лидируют в выборах по обязательному голосованию. Отмечается, что наибольшую часть жалоб и обращений, оставленных на 1282 телефонах доверия и в сетях, составляют школы.
В последнее время в социальных сетях также растет количество сообщений о принудительном привлечении учителей к "Открытому бюджету." Об этом на своей странице в Telegram написал и экономист Отабек Бакиров.
"В целях сокращения случаев принудительного голосования учителей школ было принято решение провести второй сезон инициативного бюджета во время летних каникул. По-видимому, даже летние каникулы не являются для учителей безопасным и свободным от принуждения временем.
В сетях много пишут о том, что в наступающем учебном году учителям приходится меньше распределять уроки или не преподавать, принуждать их собирать голоса из-за запугивания," - сказал О.Бакиров.
Как сообщили в Минэкономфине, все поступившие обращения будут направлены для рассмотрения в соответствующие районные (городские) Кенгаши народных депутатов, а в случае подтверждения ситуации данные проекты будут исключены из стадии голосования или могут быть исключены из списка победителей.