Prezident yana bir bor ta’limga oid takliflarni ko‘rib chiqdi
Shavkat Mirziyoyev 2024-yilning o‘zida uchinchi bor ta’limga oid takliflar taqdimoti bilan tanishdi. Bu safar vazir Hilola Umarova maktabgacha ta’limni rivojlantirish bo‘yicha takliflar bildirdi.
Jumladan, qamrovni kengaytirish maqsadida maktablarning bo‘sh yerlarida davlat-xususiy sheriklik asosida bog‘cha qurishga ruxsat berish ko‘zda tutilmoqda.
Davlat dasturi asosida ishlab chiqilgan o‘quv-metodik materiallar hamma bog‘chalarda ham to‘liq emas. Nodavlat muassasalar internet manbalaridan foydalanmoqda. Shuning uchun endi barcha dasturlar Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining veb-saytida joylashtirilishi hamda undan bepul foydalanilishi belgilanmoqda.
Ilg‘or xorijiy tajribada bolalarning aqliy va kognitiv salohiyati, jismoniy, ruhiy, ijtimoiy holati doimiy kuzatilib, tarbiya yo‘naltiriladi. Shundan kelib chiqib, Maktabgacha ta’limni boshqarish axborot tizimida “Bolaning rivojlanish xaritasi”ni yuritish vazifasi qo‘yilmoqda.
Bog‘chalardagi pedagoglarning katta qismi o‘rta maxsus ma’lumotli. Sohada malaka oshirishning hozirgi muddati besh yilda bir marta. Bu jarayonni jadallashtirish maqsadida malaka kurslari oralig‘ida “Metodik mahorat soati” va “Metodik mahorat kuni” tadbirlarini o‘tkazish mo‘ljallanmoqda.
Shuningdek, bu yo‘nalishdagi oliy ta’limda dual ta’lim shaklini ochish, sirtqi va kechki o‘quvlarda maqsadli kvotalarni oshirish taklif etilmoqda.
Bugungi kunda davlat bog‘chalarida davomat, oziq-ovqat xarajatlari qog‘oz shaklida to‘ldirilmoqda. Endi biometrik identifikatsiya qilish texnologiyasini qo‘llagan holda hisobotlarni raqamlashtirish talabi qo‘yilmoqda.
Taqdimotda iqtidorli yoshlar bilan ishlashni takomillashtirish chora-tadbirlari ham muhokama qilindi.
So‘nggi yillarda bu borada tayyorgarlik va rag‘bat tizimi ancha o‘zgardi. 2022-yilda o‘zbekistonlik o‘quvchilar xalqaro fan olimpiadalarida 45 ta medal olgan bo‘lsa, bu yil 113 taga yetganligi qayd etildi.
Ularni puxta tayyorlab, natijadorlikni oshirish uchun xalqaro fan olimpiadalari ishtirokchilarini 5-8-sinflardan boshlab saralab olish yo‘lga qo‘yiladi. Har bir fan bo‘yicha o‘quv dasturlari, adabiyotlar, metodik tavsiyalar va qo‘llanmalar takomillashtirilib, o‘quvchi va murabbiylarga yetkaziladi. Terma jamoalarga chet ellik mutaxassislar jalb qilinadi, xorijiy jamoalar bilan qo‘shma yig‘inlar o‘tkaziladi.
Bugungi kunda 22 ta xalqaro va mintaqaviy fan olimpiadalarida g‘olib bo‘lgan o‘quvchilar pul mukofoti bilan taqdirlanmoqda. Endi mukofotlanadigan olimpiadalar soni 28 taga oshiriladi. Respublika va xalqaro olimpiadalarda g‘olib bo‘lgan o‘quvchilar, ularning o‘qituvchilari va terma jamoa rahbarlariga to‘lanadigan pul mukofotlari hamda sovg‘alar daromad solig‘idan ozod etiladi.
Davlat rahbari takliflarni yanada sinchiklab o‘rganib, har tomonlama takomillashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

Президент вновь рассмотрел предложения по образованию
Шавкат Мирзиёев в 2024 году в третий раз ознакомился с презентацией предложений по образованию. На этот раз министр Хилола Умарова представила предложения по развитию дошкольного образования.
В частности, в целях расширения охвата планируется разрешить строительство детских садов на свободных школьных территориях на основе государственно-частного партнерства.
Учебно-методические материалы, разработанные на основе государственной программы, не в полном объеме представлены во всех детских садах. Негосударственные учреждения используют интернет-ресурсы. Поэтому теперь все программы будут размещены на веб-сайте Министерства дошкольного и школьного образования и станут доступны для бесплатного использования.
В передовой зарубежной практике постоянно отслеживается интеллектуальный и когнитивный потенциал, физическое, психическое и социальное состояние детей, на основе чего корректируется воспитательный процесс. Исходя из этого, поставлена задача ведения "Карты развития ребенка" в информационной системе управления дошкольным образованием.
Большая часть педагогов в детских садах имеет среднее специальное образование. Текущий срок повышения квалификации в сфере - один раз в пять лет. С целью ускорения этого процесса планируется проведение мероприятий "Час методического мастерства" и "День методического мастерства" в промежутках между курсами повышения квалификации.
Также предлагается внедрить дуальную форму обучения в высших учебных заведениях и увеличить целевые квоты на заочное и вечернее обучение в этом направлении.
На сегодняшний день учет посещаемости и расходов на питание в государственных детских садах ведется в бумажной форме. Теперь ставится задача оцифровать отчетность с применением технологии биометрической идентификации.
На презентации также обсуждались меры по совершенствованию работы с одаренной молодежью.
За последние годы система подготовки и стимулирования в этом направлении значительно изменилась. Отмечалось, что если в 2022 году узбекские школьники завоевали 45 медалей на международных предметных олимпиадах, то в этом году их количество достигло 113.
Для их тщательной подготовки и повышения результативности будет организован отбор участников международных предметных олимпиад, начиная с 5-8 классов. Учебные программы, литература, методические рекомендации и пособия по каждому предмету будут усовершенствованы и доведены до учащихся и наставников. В сборные команды будут привлечены зарубежные специалисты, проведены совместные сборы с иностранными командами.
На сегодняшний день денежными призами награждаются победители 22 международных и региональных предметных олимпиад. Теперь количество олимпиад, за победу в которых предусмотрено награждение, увеличится до 28. Денежные вознаграждения и подарки, выплачиваемые учащимся, победившим на республиканских и международных олимпиадах, их учителям и руководителям сборных команд, будут освобождены от подоходного налога.
Глава государства тщательно изучил предложения и дал указания по их всестороннему совершенствованию.