Prezident yana bir bor ta’limga oid takliflarni ko‘rib chiqdi
Shavkat Mirziyoyev 2024-yilning o‘zida uchinchi bor ta’limga oid takliflar taqdimoti bilan tanishdi. Bu safar vazir Hilola Umarova maktabgacha ta’limni rivojlantirish bo‘yicha takliflar bildirdi.
Jumladan, qamrovni kengaytirish maqsadida maktablarning bo‘sh yerlarida davlat-xususiy sheriklik asosida bog‘cha qurishga ruxsat berish ko‘zda tutilmoqda.
Davlat dasturi asosida ishlab chiqilgan o‘quv-metodik materiallar hamma bog‘chalarda ham to‘liq emas. Nodavlat muassasalar internet manbalaridan foydalanmoqda. Shuning uchun endi barcha dasturlar Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining veb-saytida joylashtirilishi hamda undan bepul foydalanilishi belgilanmoqda.
Ilg‘or xorijiy tajribada bolalarning aqliy va kognitiv salohiyati, jismoniy, ruhiy, ijtimoiy holati doimiy kuzatilib, tarbiya yo‘naltiriladi. Shundan kelib chiqib, Maktabgacha ta’limni boshqarish axborot tizimida “Bolaning rivojlanish xaritasi”ni yuritish vazifasi qo‘yilmoqda.
Bog‘chalardagi pedagoglarning katta qismi o‘rta maxsus ma’lumotli. Sohada malaka oshirishning hozirgi muddati besh yilda bir marta. Bu jarayonni jadallashtirish maqsadida malaka kurslari oralig‘ida “Metodik mahorat soati” va “Metodik mahorat kuni” tadbirlarini o‘tkazish mo‘ljallanmoqda.
Shuningdek, bu yo‘nalishdagi oliy ta’limda dual ta’lim shaklini ochish, sirtqi va kechki o‘quvlarda maqsadli kvotalarni oshirish taklif etilmoqda.
Bugungi kunda davlat bog‘chalarida davomat, oziq-ovqat xarajatlari qog‘oz shaklida to‘ldirilmoqda. Endi biometrik identifikatsiya qilish texnologiyasini qo‘llagan holda hisobotlarni raqamlashtirish talabi qo‘yilmoqda.
Taqdimotda iqtidorli yoshlar bilan ishlashni takomillashtirish chora-tadbirlari ham muhokama qilindi.
So‘nggi yillarda bu borada tayyorgarlik va rag‘bat tizimi ancha o‘zgardi. 2022-yilda o‘zbekistonlik o‘quvchilar xalqaro fan olimpiadalarida 45 ta medal olgan bo‘lsa, bu yil 113 taga yetganligi qayd etildi.
Ularni puxta tayyorlab, natijadorlikni oshirish uchun xalqaro fan olimpiadalari ishtirokchilarini 5-8-sinflardan boshlab saralab olish yo‘lga qo‘yiladi. Har bir fan bo‘yicha o‘quv dasturlari, adabiyotlar, metodik tavsiyalar va qo‘llanmalar takomillashtirilib, o‘quvchi va murabbiylarga yetkaziladi. Terma jamoalarga chet ellik mutaxassislar jalb qilinadi, xorijiy jamoalar bilan qo‘shma yig‘inlar o‘tkaziladi.
Bugungi kunda 22 ta xalqaro va mintaqaviy fan olimpiadalarida g‘olib bo‘lgan o‘quvchilar pul mukofoti bilan taqdirlanmoqda. Endi mukofotlanadigan olimpiadalar soni 28 taga oshiriladi. Respublika va xalqaro olimpiadalarda g‘olib bo‘lgan o‘quvchilar, ularning o‘qituvchilari va terma jamoa rahbarlariga to‘lanadigan pul mukofotlari hamda sovg‘alar daromad solig‘idan ozod etiladi.
Davlat rahbari takliflarni yanada sinchiklab o‘rganib, har tomonlama takomillashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

The President re-examined proposals on education
Shavkat Mirziyoyev familiarized himself with education-related proposals for the third time in 2024 alone. This time, Minister Hilola Umarova presented proposals for the development of preschool education.
In particular, to expand coverage, it is planned to allow the construction of kindergartens on vacant school lands through public-private partnerships.
Educational and methodological materials developed based on the state program are not complete in all kindergartens. Non-governmental institutions are using internet resources. Therefore, it is now planned to make all programs available on the website of the Ministry of Preschool and School Education for free use.
In advanced foreign practices, children's mental and cognitive potential, as well as their physical, mental, and social states are constantly monitored to guide their upbringing. Based on this, the task is set to maintain a "Child Development Map" in the preschool education management information system.
The majority of kindergarten teachers have secondary specialized education. Currently, professional development occurs once every five years. To accelerate this process, it is planned to hold "Methodical Mastery Hour" and "Methodical Mastery Day" events between qualification courses.
It is also proposed to introduce dual education in higher education in this field and to increase target quotas for part-time and evening studies.
Currently, attendance and food expenses in state kindergartens are recorded on paper. Now there is a requirement to digitize reports using biometric identification technology.
The presentation also discussed measures to improve work with talented youth.
In recent years, the system of training and incentives in this area has changed significantly. It was noted that in 2022, students from Uzbekistan won 45 medals at international science Olympiads, and this year the number reached 113.
To thoroughly prepare them and increase effectiveness, participants of international subject Olympiads will be selected starting from grades 5-8. Curricula, literature, methodological recommendations, and manuals for each subject will be improved and provided to students and coaches. Foreign specialists will be invited to join the national teams, and joint training camps with foreign teams will be held.
Currently, students who have won in 22 international and regional science Olympiads are awarded cash prizes. The number of Olympiads eligible for awards will now be increased to 28. Students, their teachers, and the heads of national teams who have won republican and international Olympiads will be exempt from income tax on their prizes and gifts.
The head of state studied the proposals carefully and gave instructions for their comprehensive improvement.