14:38 / 12.09.2024 4.14k
O‘quvchilar bilimni baholashning yangi tartibini samarali joriy etgan, o‘quvchilari ijobiy ko‘rsatkichlarni qayd etgan umumiy o‘rta ta’lim maktablari rahbariyati hamda o‘qituvchilariga Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri Hilola Umarovaning 2024-yil 30-avgustdagi 286-sonli buyrug‘i bilan 10 foizdan 40 foizgacha ustamalar tayinlandi.
Xabaringiz bor, 2023/2024 o‘quv yilidan boshlab o‘qitish va bilimni baholashning yangi tartibi joriy etilgan respublikadagi 500 ta umumiy o‘rta ta’lim maktablarining har biriga 2024/2025-o‘quv yilidan boshlab 2 tadan maktab biriktirilib, yangi tizimning qamrovi kengaytirilmoqda.
Ma’lumki, Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 6-maydagi 263-son qarori bilan 2024/2025-o‘quv yilidan boshlab o‘qitish va bilimni baholashning yangi tartibini samarali joriy etgan, o‘quvchilari ijobiy ko‘rsatkichlarni qayd etayotgan umumiy o‘rta ta’lim maktablari rahbariyati hamda o‘qituvchilariga ustama berish tartibi joriy etilgandi.
Amaldagi tartibga ko‘ra, rahbar va pedagog kadrlariga ustama to‘lanadigan umumta’lim maktablari ro‘yxatini shakllantirish uchun hududiy boshqarmalarda doimiy ravishda ishlaydigan Monitoring guruhlari faoliyat olib boradi.
Rahbar va pedagog kadrlariga ustama to‘lanadigan umumta’lim maktablari ro‘yxatini shakllantirish quyidagi ikki bosqichda amalga oshirildi:
1-bosqichda Monitoring guruhi tomonidan baholashning yangi tartibi joriy etilgan maktablarning elektron jurnal ma’lumotlari asosida umumta’lim maktablari o‘quvchilarining yillik o‘rtacha baholari tahlil qilinadi hamda tegishli hududning jami umumta’lim maktablari soniga nisbatan eng yaxshi natija ko‘rsatgan birinchi 20 foiz umumta’lim maktablari saralab olinadi.
2-bosqichda 1-bosqich doirasida saralab olingan umumta’lim maktablari Monitoring guruhi tomonidan quyidagi mezonlar asosida tahlil qilinadi:
• baholashning yangi tartibi bo‘yicha targ‘ibot ishlari olib borilganligi hamda o‘quvchilar bilimi belgilangan mezonlar asosida baholanganligi;
• baholash ishlarining to‘g‘ri yo‘lga qo‘yilganligi;
• fan yo‘nalishlari bo‘yicha uslubiy birlashmalar BSB tahlillari olib borilganligi va o‘quvchilar tomonidan bajarilgan loyiha ishlari tahlili;
• so‘rovnomalar o‘tkazilganligi va ularning tahlili.
Monitoring guruhi baholashning yangi tartibi joriy etilgan umumta’lim maktablari tomonidan ikkita bosqich doirasida jami to‘plangan ballardan kelib chiqib, ularning hududlar kesimidagi ro‘yxatini shakllantirildi.
1-bosqich yakuni bo‘yicha saralab olingan va 2-bosqich doirasida tahlil qilingan 20 foiz umumta’lim maktablarining rahbar va pedagog kadrlariga ushbu maktablar tomonidan ikkita bosqich doirasida jami to‘plangan ballarga qarab quyidagi miqdorlarda ustama belgilandi:
2024-2025-o‘quv yili (1-sentyabr)dan boshlab bir kalendar yil davomida Monitoring guruhlari tomonidan tavsiya qilingan umumta’lim maktablarining rahbar va pedagog kadrlariga ustamalar belgilangan tartibda ularning oylik maoshlariga qo‘shib to‘lanadi.
Agar umumta’lim maktablarining rahbar va pedagoglari bilan mehnat shartnomasi bekor qilinsa, ustama to‘lanishini to‘xtatiladi.
Ma’lumot uchun: Monitoring guruhlarining tahlillariga binoan baholar haqqoniy qo‘yilmaganligi uchun 34 ta maktab ro‘yxatdan chiqarib yuborildi.

Педагогическим коллективам 66 школ назначены надбавки до 40 процентов
Приказом министра дошкольного и школьного образования Хилолы Умаровой от 30 августа 2024 года No 286 руководству и учителям общеобразовательных школ, эффективно внедрившим новый порядок оценки знаний учащихся и отметившим положительные показатели учащихся, назначены надбавки от 10 до 40 процентов.
Как известно, начиная с 2023/2024 учебного года к каждой из 500 средних общеобразовательных школ республики, в которых введен новый порядок обучения и оценки знаний, будет прикреплено по 2 школы, начиная с 2024/2025 учебного года будет расширен охват новой системы.
Как известно, постановлением Кабинета Министров от 6 мая 2024 года No 263 начиная с 2024/2025 учебного года введен порядок выплаты надбавок руководству и учителям средних общеобразовательных школ, эффективно внедрившим новый порядок обучения и оценки знаний, ученики которых отмечают положительные показатели.
Согласно действующему порядку, для формирования перечня общеобразовательных школ с выплатой надбавок руководящим и педагогическим кадрам в территориальных управлениях будут действовать постоянно действующие Мониторинговые группы.
Формирование перечня общеобразовательных школ с выплатой надбавок руководящим и педагогическим кадрам осуществлялось в следующие два этапа:
На первом этапе группа мониторинга анализирует среднегодовые оценки учащихся общеобразовательных школ на основе данных электронного журнала школ, в которых внедрен новый порядок оценки, и отбирает первые 20% общеобразовательных школ, показавших наилучшие результаты по отношению к общему количеству общеобразовательных школ соответствующего региона.
На 2-м этапе общеобразовательные школы, отобранные в рамках 1-го этапа, анализируются Мониторинговой группой на основе следующих критериев:
- проведение пропагандистской работы по новому порядку оценки и оценку знаний учащихся на основе установленных критериев;
- правильность организации оценочных работ;
- проведение анализа БПУ методических объединений по направлениям науки и анализ проектных работ, выполненных учащимися;
- проведение опросов и их анализ.
Мониторинговая группа сформировала список общеобразовательных школ, в которых внедрен новый порядок оценки, исходя из общего количества баллов, набранных в рамках двух этапов, в разрезе регионов.
Руководящим и педагогическим кадрам 20 процентов общеобразовательных школ, отобранных по итогам 1-го этапа и проанализированных в рамках 2-го этапа, установлена надбавка в следующих размерах в зависимости от общего количества баллов, набранных этими школами в рамках двух этапов:
- первым 5 процентам общеобразовательных школ, показавшим лучший результат в последовательности баллов по отношению к общему количеству проанализированных школ, - 40 процентов;
- следующим 10 процентам общеобразовательных школ, показавшим лучший результат в последовательности баллов по отношению к общему количеству проанализированных школ - 30 процентов;
- следующим 15 процентам общеобразовательных школ, показавшим лучший результат в последовательности баллов по отношению к общему количеству проанализированных школ - 20 процентов;
- в остальные проанализированные общеобразовательные школы - 10 процентов.
Начиная с 2024/2025 учебного года (1 сентября) в течение одного календарного года руководящим и педагогическим кадрам общеобразовательных школ, рекомендованным Мониторинговыми группами, надбавки выплачиваются в установленном порядке с прибавкой к их месячной заработной плате.
В случае прекращения трудового договора с руководителями и педагогами общеобразовательных школ выплата надбавки прекращается.
Для справки: Согласно анализу групп мониторинга, 34 школы были исключены из списка за недостоверность оценок.