Maktabdagi 100 foiz o‘qituvchilarga mukofot puli bersa bo‘ladimi?
Ma’lumki, avvallari pedagog xodim umumta’lim muassasasini rivojlantirishga qo‘shgan shaxsiy hissasi va o‘z faoliyatida yuqori ko‘rsatkichlarga erishganligi uchun hamda respublikamizda nishonlanadigan bayram sanalari munosabati bilan kalendar yili davomida jami ikki lavozim maoshigacha miqdorda mukofot puli to‘lash yo‘li bilan moddiy rag‘batlantirilishi, bu yiliga bir necha marotaba amalga oshirilishi mumkin edi.
Ya’ni, ta’lim muassasalaridagi o‘qituvchilar ko‘rsatgan natijalariga qarab kalendar yili davomida navbatma-navbat lavozim maoshining 100 foizigacha miqdorda pul mukofoti bilan rag‘batlantirilardi.
Lekin afsuski, Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 2-avgustdagi 425-sonli qarori bilan ushbu tartibga cheklov o‘rnatildi. Amaldagi tartibga ko‘ra umumta’lim muassasalari xodimlari, shu jumladan rahbar xodimlari faqatgina “1-oktyabr — O‘qituvchi va murabbiylar kuni” munosabati bilan mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining 50 foizigacha (525 ming so‘m) miqdorida mukofotlanishi mumkin.
Mukofot pulini ta’lim muassasasidagi barcha o‘qituvchilarga bersa bo‘ladimi?
Shuni e’tiborga olish kerakki, 1-oktyabr munosabati bilan pedagog xodimlarga mukofot pullari berish ish beruvchining mutlaq huquqi sanaladi. Biroq bunday turdagi pullarni berish jamoa shartnomasida aks etgan bo‘lsa, ushbu to‘lovlarni amalga oshirish ish beruvchiga majburiyat sifatida yuklanadi.
Ya’ni, pedagog xodimlarga mukofot pullarini berish agar jamoa shartnomasida nazarda tutilgan bo‘lsa, barcha o‘qituvchilarga berilishi kerak.
Shuni unutmaslik kerakki, pedagog xodimlarga mukofot puli berish ta’lim muassasalarida tuzilgan Ishchi guruh qarori asosida amalga oshiriladi.
Bunda umumta’lim muassasalari xodimlari, shu jumladan, rahbar xodimlarini mukofotlash to‘g‘risida Ishchi guruh qarori qabul qilinadi. Shundan so‘ng, Ishchi guruhning qarorlari ijrosini ta’minlash yuzasidan maktab direktorining buyrug‘i chiqariladi.
Ishchi guruhning qarori asosida qabul qilingan maktab direktorining buyrug‘iga muvofiq umumta’lim muassasalari xodimlariga mukofot pullari to‘lab beriladi.
Diqqat: Qoraqalpog‘iston Respublikasi Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi, Toshkent shahar MMTB va viloyatlar MMTB, tuman (shahar) MMTBlari ishchi guruhining faoliyatiga hamda ular qabul qiladigan qarorlarga aralashishga yo‘l qo‘yilmaydi.

Можно ли 100 процентам учителей школы выдавать премиальные?
Известно, что ранее педагогический работник за личный вклад в развитие общеобразовательного учреждения и достижение высоких показателей в своей деятельности, а также в связи с праздничными датами, отмечаемыми в республике, в течение календарного года мог неоднократно получать материальное стимулирование путем выплаты премии в размере до двух должностных окладов.
То есть учителя в образовательных учреждениях поощрялись поочередно в течение календарного года денежным вознаграждением в размере до 100 процентов от должностного оклада в зависимости от их результатов.
Но, к сожалению, постановлением Кабинета Министров от 2 августа 2022 года No425 введено ограничение на этот порядок. Согласно действующему порядку, работники общеобразовательных учреждений, в том числе руководящие работники, могут премироваться в размере до 50 процентов минимальной заработной платы (577 тысяч 500 сумов) только в связи с "1 октября - Днем учителей и наставников."
Можно ли выплатить премию всем учителям в образовательном учреждении?
Следует иметь в виду, что с 1 октября выдача премий педагогическим работникам является исключительным правом работодателя. Однако, если выдача такого вида денег отражена в коллективном договоре, осуществление этих выплат возлагается на работодателя как обязательство.
То есть выплата премий педагогическим работникам должна быть предоставлена всем преподавателям, если это предусмотрено коллективным договором.
Не следует забывать, что выплата премий педагогическим работникам осуществляется на основании решения рабочей группы, созданной в образовательных учреждениях.
При этом принимается решение Рабочей группы о премировании работников общеобразовательных учреждений, в том числе руководящих работников. После этого издается приказ директора школы об обеспечении исполнения решений рабочей группы.
В соответствии с приказом директора школы, принятым на основании решения рабочей группы, работникам общеобразовательных учреждений выплачиваются премиальные.
Внимание: не допускается вмешательство в деятельность и принимаемые ими решения рабочих групп Министерства дошкольного и школьного образования Республики Каракалпакстан, Ташкентского городского и областных районных (городских) районных (городских) районных (городских) районных (городских) районных (городских) районных (городских) районных (городских) районных (городских) районных (городских) районных) районных (городских) районных (городских) районных (городских) районных (городских) районных (