2-sinfda o'qiydigan qizini 8,7 ming dollarga sotgan ona 8 yilga qamaldi
Toshkent shahrida 2-sinfda o‘qiydigan qizini 8,7 ming dollarga sotgan ayol va uning sherigiga sud hukmi o‘qildi.
Ma'lum bo‘lishicha, Toshkentdan kelgan ayol besh nafar farzandning onasini qistovga olgan. So‘ng bir oila buzilib ketmasligi vaji bilan qizini olib ona poytaxtga “mijoz”larining sharoitini ko‘rish uchun borgan.
Vositachilikni esa uning qo‘shnisi qilgan. Kelishuv bo‘yicha mijoz tarafdagi ayol 10 million so‘m, qo‘shni esa 6,5 million so‘m olishi kerak bo‘lgan. Qizaloq uchun beriladigan umumiy pul miqdori 8 ming 700 dollar bo‘lgan.
Tezkor tadbir natijasida jinoyatchilar ashyoviy dalillar bilan voqea joyida ushlangan.
“Besh nafar farzandim bor, 4 nafari voyaga yetmagan. Qo‘shnim jiyanning farzandi yo‘q ekan, anchadan beri farzand borasida qiynalayotgan ekan, dedi. Birinchi yo‘q, dedim. Telefon qilaverganidan keyin jiyani bilan gaplashmoqchiman, dedim. O‘rtada oila buzilib ketmasin, dedim. Farzandimni bermoqchi emasdim. Toshkentga nikoh guvohnomasi bormi, uy-joyi qanaqa shuni bilgani kelgan edim”, deydi ayol.
O‘rtada vositachi bo‘lgan ayol esa buni savob uchun qilganini aytgan.
Sud hukmi bilan ona va qo‘shni ayolga 8 yilga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi. Tayinlangan jazo Jinoyat kodeksining 72-moddasiga asosan shartli hisoblanib, uch yil sinov muddati belgilandi. Agar ayollar belgilangan muddatda yana jinoyatga qo‘l ursa, eng kamida 8 yilga qamaladi.
2025-yil 1-fevraldan bolalar masalalari bo‘yicha vasiylik va homiylik komissiyalari faoliyati tugatiladi

Мать, продавшая свою дочь-второклассницу за 8,7 тысячи долларов, приговорена к 8 годам лишения свободы
22:39 / 26.09.2024 1.22k
В Ташкенте вынесен приговор женщине, продавшей свою дочь, которая учится во 2-м классе, за 8,7 тысячи долларов.
Сообщается, что женщина из Ташкента подстрекала мать пятерых детей. Затем, чтобы семья не разрушилась, она взяла с собой дочь и поехала в столицу посмотреть условия своих "клиентов." А посредничал его сосед. По договоренности женщина на стороне клиента должна была получить 10 млн сумов, а соседка - 6,5 млн сумов. Общая сумма выплат за девочку составила 8 тысяч 700 долларов.
В результате оперативного мероприятия преступники были задержаны на месте с вещественными доказательствами.
"У меня пятеро детей, четверо несовершеннолетних. Соседка сказала, что у племянника нет детей, и он уже давно страдает из-за них. - Первого нет, - сказал я. Когда он позвонил, я сказал, что хочу поговорить с племянником. Я сказал, чтобы семья не порвалась. Я не хотела отдать ребенка. Я приехала в Ташкент узнать, есть ли свидетельство о браке, какое место жительства," - говорит женщина.
А женщина, которая была посредницей, сказала, что сделала это ради блага.
Приговором суда мать и соседку приговорили к 8 годам лишения свободы. Назначенное наказание в соответствии со статьей 72 Уголовного кодекса считается условным и устанавливается трехлетний испытательный срок. Если женщины в течение установленного срока вновь совершат преступление, они будут заключены в тюрьму на срок не менее 8 лет.