2-sinfda o'qiydigan qizini 8,7 ming dollarga sotgan ona 8 yilga qamaldi
Toshkent shahrida 2-sinfda o‘qiydigan qizini 8,7 ming dollarga sotgan ayol va uning sherigiga sud hukmi o‘qildi.
Ma'lum bo‘lishicha, Toshkentdan kelgan ayol besh nafar farzandning onasini qistovga olgan. So‘ng bir oila buzilib ketmasligi vaji bilan qizini olib ona poytaxtga “mijoz”larining sharoitini ko‘rish uchun borgan.
Vositachilikni esa uning qo‘shnisi qilgan. Kelishuv bo‘yicha mijoz tarafdagi ayol 10 million so‘m, qo‘shni esa 6,5 million so‘m olishi kerak bo‘lgan. Qizaloq uchun beriladigan umumiy pul miqdori 8 ming 700 dollar bo‘lgan.
Tezkor tadbir natijasida jinoyatchilar ashyoviy dalillar bilan voqea joyida ushlangan.
“Besh nafar farzandim bor, 4 nafari voyaga yetmagan. Qo‘shnim jiyanning farzandi yo‘q ekan, anchadan beri farzand borasida qiynalayotgan ekan, dedi. Birinchi yo‘q, dedim. Telefon qilaverganidan keyin jiyani bilan gaplashmoqchiman, dedim. O‘rtada oila buzilib ketmasin, dedim. Farzandimni bermoqchi emasdim. Toshkentga nikoh guvohnomasi bormi, uy-joyi qanaqa shuni bilgani kelgan edim”, deydi ayol.
O‘rtada vositachi bo‘lgan ayol esa buni savob uchun qilganini aytgan.
Sud hukmi bilan ona va qo‘shni ayolga 8 yilga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi. Tayinlangan jazo Jinoyat kodeksining 72-moddasiga asosan shartli hisoblanib, uch yil sinov muddati belgilandi. Agar ayollar belgilangan muddatda yana jinoyatga qo‘l ursa, eng kamida 8 yilga qamaladi.
2025-yil 1-fevraldan bolalar masalalari bo‘yicha vasiylik va homiylik komissiyalari faoliyati tugatiladi

A mother who sold her second-grade daughter for $8.7 thousand was sentenced to 8 years in prison
A court verdict was announced against a woman and her partner who sold their daughter, a second-grade student, for $8.7 thousand in Tashkent.
It is reported that a woman from Tashkent urged the mother of five children. Then, in order to prevent the breakdown of one family, he took his daughter and went to the capital to see the conditions of his "clients." His neighbour was the mediator. According to the agreement, the woman on the client side was to receive 10 million soums, and the neighbor 6.5 million soums. The total amount of money for the girl was $8,700 USD.
As a result of the operative event, the perpetrators were caught on the spot with physical evidence.
"I have five children, four of whom are minors. My neighbor said that the nephew had no children and had been struggling with them for a long time. "No," I said. I told him I wanted to speak to his nephew after his phone call. I told him not to break up the family. I didn't want to give up my child. I came to Tashkent to find out if there is a marriage certificate, what kind of house," the woman said.
The woman who was the mediator said that she did it for good.
According to the court verdict, the mother and the neighboring woman were sentenced to 8 years in prison. According to Article 72 of the Criminal Code, the punishment was considered conditional and a three-year probationary period was established. If women commit another crime within the prescribed period, they will be imprisoned for at least 8 years.
In 2025, strict control will be established over the timely payment of salaries and allowances to teachers
From February 1, 2025, the activities of guardianship and trusteeship commissions on children's issues will be terminated
It is not allowed to hold holiday events that are not related to students on the school grounds and building
There are several restrictions on this
The director who organized gambling at the school was fired
Status detected during a raid event
If the teacher does not come to work for 3 days without a reason, what punishment can be applied to him?