O'qituvchilar yana paxta dalasiga qaytmoqda...mi?
So‘nggi yillarda ta’lim tizimida qator islohotlar amalga oshirilib, o‘qituvchilarni ortiqcha vazifalardan ozod qilishga alohida e’tibor qaratilgandi. Shu jumladan, o‘qituvchilarni paxta yig‘im-terimiga majburiy jalb qilish ham to‘xtatildi.
Ammo ijtimoiy tarmoqlarda tarqalayotgan so‘nggi xabarlar – O‘qituvchilar yana paxta dalasiga qaytmoqda degan gaplar jamoatchilik o‘rtasida yangi xavotirlarni uyg‘otmoqda.
Ijtimoiy tarmoqlarda tarqalayotgan so‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, o‘qituvchilarga ota-onalarni paxta yig‘im-terimiga jalb qilish uchun topshiriqlar berilgan. Ushbu holat keng muhokamalarga sabab bo‘lmoqda.
O‘qituvchilar paxta yig‘im-terimida ishtirok etmasliklari kerakligi ta’kidlanayotgan bir paytda, ota-onalarni jalb qilish bilan bog‘liq topshiriqlar berilishi haqidagi xabarlar muhokamalar markazida turibdi. Iqtisodchi Otabek Bakirov bu holatni paxta xom-ashyosi narxi shakllanishi bilan bog‘lamoqda.
“Sentyabrning 18-sanasiga kelib, qo‘lda terilgan bir kilogramm paxta uchun 1 300 so‘mdan 1 600 so‘mgacha, o‘rtacha 1 500 so‘m atrofida haq to‘lanmoqda. Vodiyda arzonroq, vohada qimmatroq. Solishtirish uchun, 2022-yilda terim puli 1 500 so‘mdan 1 800 so‘mgacha miqdorni tashkil etgan.
O‘tgan yili birinchi terimda tavsiya etilgan to‘lov miqdori 1 500 so‘mdan iborat bo‘lgan. Ma’lumot uchun, 2 yil davomida jamlangan inflyatsiya 21 foizga yetgan. Shu bilan birga, paxta xom-ashyosi xarid narxi pasaygani fonida narx mundarijasida terim pulining ulushi o‘tgan 2 yilda o‘rtacha 14 foizdan 20 foizga ko‘tarilgan”, deydi iqtisodchi.
Paxta xom-ashyosi narxining arzonligi sababli, ko‘pchilik paxta dalasiga borishdan bosh tortayotgan bo‘lishi mumkin. Bu esa o‘z-o‘zidan o‘qituvchilarga nisbatan shunday topshiriqlar berilishiga sabab bo‘lgan bo‘lishi mumkin.
Mazkur holat bo‘yicha pedagoglarning ham fikrini o‘rganish maqsadida @xalqtaliminfo telegram kanalida so‘rovnoma  o‘tkazdik. Hozirgi vaqtga qadar so‘rovnomada 3 mingga yaqin pedagoglar ishtirok etib, ularning 17 foizi paxta yig‘im-terimi mavsumiga oid tadbirlarga jalb qilinayotganligini bildirgan. Ayni vaqtda so‘rovnoma davom etmoqda.
Ismi ochiqlanishini istamagan o‘qituvchining xalqtaliminfo.uz’ga murojaat qilishicha, Namangan viloyatida ham pedagoglarga ota-onalarni paxta yig‘im-terimiga jalb qilish bo‘yicha alohida ko‘rsatmalar berilgan.
Xalqtaliminfo.uz tahririyati mazkur holat yuzasidan Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining pozitsiyasini bilish maqsadida vazirlik Axborot xizmati rahbari Dilfuza Sobirova bilan bog‘landi.
Vazirlik esa o‘qituvchilarning paxta terimiga jalb etilishini noqonuniy holat ekanligi hamda majburiy mehnatning har qanday shakliga qat’iy qarshi ekanligini ma’lum qildi.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi majburiy mehnatning har qanday shakliga qat’iy qarshi ekanligini ma’lum qiladi. Jumladan, o‘qituvchilarning paxta terimiga jalb etilishini noqonuniy holat deb hisoblaydi.
Bugungi kunda vazirlikda Korrupsiyaga qarshi kurashish va huquqiy nazorat boshqarmasi xodimlaridan iborat ishchi guruh faoliyati yo‘lga qo‘yilgan bo‘lib, aniqlangan har qanday noqonuniy holat yuzasidan huquq-tartibot organlari orqali albatta tegishli chora ko‘rilishi ta’minlanadi.

Учителя снова возвращаются на хлопковое поле...
В последние годы в системе образования был проведен ряд реформ, особое внимание было уделено освобождению учителей от лишних обязанностей. В частности, приостановлено принудительное привлечение учителей к уборке хлопка.
Однако последние сообщения в социальных сетях - "Учителя снова возвращаются на хлопковое поле" - вызывают новую обеспокоенность среди общественности.
По последним данным, распространяющимся в социальных сетях, учителям даны поручения по привлечению родителей к сбору хлопка. Данная ситуация вызывает широкие обсуждения.
В то время как подчеркивается, что учителя не должны участвовать в сборе хлопка, сообщения о том, что будут даны поручения, связанные с привлечением родителей, находятся в центре обсуждений. Экономист Отабек Бакиров связывает эту ситуацию с формированием цен на хлопок-сырец.
"По состоянию на 18 сентября за один килограмм хлопка, собранного вручную, платят от 1300 до 1600 сумов, в среднем около 1500 сумов. Дешевле в долине, дороже в оазисе. Для сравнения, в 2022 году сумма сбора составила от 1 500 до 1 800 сумов.
В прошлом году при первом сборе рекомендуемая сумма платежа составляла 1 500 сумов. Для справки, за 2 года совокупная инфляция достигла 21%. В то же время на фоне снижения закупочных цен на хлопок-сырец доля сборочных денег в ценовом содержании за последние 2 года выросла в среднем с 14 до 20 процентов," - говорит экономист.
Из-за низких цен на хлопок-сырец многие, возможно, отказываются ходить на хлопковое поле. Это, возможно, само по себе привело к тому, что такие задания были даны учителям.
В целях изучения мнения педагогов по данному вопросу мы провели опрос на телеграм-канале @xalqtaliminfo. К настоящему времени в опросе приняли участие около 3 тысяч педагогов, 17 процентов из которых сообщили, что привлекаются к мероприятиям, связанным с сезоном сбора урожая хлопка. В настоящее время опрос продолжается.
По словам учителя, который не хотел, чтобы его имя разглашали, он обратился к xalqtaliminfo.uz, что в Наманганской области также были даны отдельные указания педагогам по привлечению родителей к сбору хлопка.
Редакция Xalqtaliminfo.uz связалась с руководителем Информационной службы Министерства дошкольного и школьного образования Дилфузой Собировой, чтобы узнать позицию Министерства дошкольного и школьного образования по данному вопросу и какие меры планирует принять.
В министерстве заявили, что привлечение учителей к сбору хлопка является незаконным и категорически против любых форм принудительного труда.
"Министерство дошкольного и школьного образования заявляет, что решительно против любой формы принудительного труда. В частности, он считает незаконным привлечение учителей к сбору хлопка. На сегодняшний день в министерстве налажена деятельность рабочей группы, состоящей из сотрудников Управления по противодействию коррупции и правовому контролю, и через правоохранительные органы обязательно будут приняты соответствующие меры по любому выявленному незаконному факту.
Уважаемые педагоги, если вы привлекаетесь к работам, не входящим в ваши полномочия, немедленно звоните по телефонам доверия министерства: (71) 202-09-09," - говорит руководитель информационной службы министерства Дилфуза Собирова.