“Ochiq budjet” portalida ilk marta “Mening bog‘cham” loyihasi doirasida ovoz berish jarayoni boshlandi. 2025-yilda davlat investitsiya dasturi asosida quriladigan va rekonstruksiya qilinadigan bog‘chalarning 50 foizi fuqarolar ovozi orqali tanlab olinadi.
15-oktyabr soat 10:00 da “Ochiq budjet” portalida “Mening bog‘cham” loyihasida ovoz berish berish jarayoni boshlandi.
Iqtisodiyot va moliya vazirligining ma’lum qilishicha, 2025-yilgi davlat investitsiya dasturi asosida yangi quriladigan va rekonstruksiya qilinadigan bog‘chalarning 50 foizi ovoz berish orqali jamoatchilik tomonidan tanlanadi.
Hozirda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi belgilagan ro‘yxat asosida respublika bo‘yicha 451 ta bog‘cha ovozga qo‘yilgan. Ajratilgan budjet – 397,6 mlrd so‘m.
Ovoz berish jarayoni 25-oktyabr 10:00 gacha davom etadi. Xuddi “Tashabbusli budjet” kabi, “Mening bog‘cham”da ham “bir fuqaro – bir ovoz” tamoyiliga amal qilinadi.

13:44 / 15.10.2024 5.85k
For the first time, the voting process within the framework of the "My Garden" project has started on the "Open Budget" portal. In 2025, 50 percent of kindergartens to be built and reconstructed on the basis of the state investment program will be selected by the votes of citizens.
On October 15, at 10:00 a.m., the voting process for the project "My garden" on the "Open Budget" portal began.
According to the Ministry of Economy and Finance, 50% of the newly built and reconstructed kindergartens will be selected by the public through voting based on the state investment program for 2025.
Currently, 451 kindergartens across the country have been put to the vote based on the list established by the Ministry of Preschool and School Education. The allocated budget is 397.6 billion soums.
The voting process will last until 10:00 on October 25. Just like the "Initiative Budget," the "My Garden" follows the principle of "one citizen - one vote."