Rossiyadagi bog‘cha va maktablarda yangi virus tarqalmoqda
Rossiyadagi bolalar bog‘chasi va maktablarda Koksaki virusi tarqala boshladi. Bu haqda RIA Novosti manbasiga tayanib, Qalampir.uz nashri xabar berdi.
Ma’lum bo‘lishicha, kasallik holatlari Moskva va Vladimir viloyatlarida, shuningdek, Krasnodar o‘lkasida qayd etilgan. Ota-onalar infeksiyani Turkiyadan qaytgan sayyohlar olib kelgan bo‘lishi mumkinligidan xavotirda.
Vladimirda bog‘chalardan biridagi bolalarning onalari aytishicha, ularning guruhiga virusli bolani olib kelishgan, shundan so‘ng barcha uch yoshli bolalar kasal bo‘lib qolgan.
Bolalarning og‘zida dastlab yaralar paydo bo‘lgan, keyin esa tanalarida toshma tosha boshlagan. Mahalliy shifoxonadagi ota-onalarning so‘zlariga ko‘ra, shifokorlar ularga bu Koksaki virusi ekanini aytgan.
Krasnodar o‘lkasida ham virus keng tarqala boshlagan. Kasal bolalarning ota-onalariga ko‘ra, kamida bitta maktab o‘quvchisiga shifoxonada Koksaki tashxisi qo‘yilgan.
“Biz Krasnodar o‘lkasida yashaymiz, bu yerda sayyohlar ko‘p bo‘ladi. Jiyanim MMA musobaqasida edi, balki o‘sha yerda yuqib qolgandir. Qishlog‘imizda hozir 11 yoshgacha bo‘lgan ko‘plab bolalarning oyoq-qo‘llarida shishlar paydo bo‘lib, isitmasi ko‘tarilib, og‘izlarida stomatitga o‘xshash narsa bor", degan Krasnodar aholisi.

Новый вирус распространяется в детских садах и школах России
В детских садах и школах России начали распространяться вирусы Коксаки. Об этом сообщает РИА Новости.
Известно, что случаи заболевания зафиксированы в Московской и Владимирской областях, а также в Краснодарском крае. Родители опасаются, что инфекцию могли привезти туристы, вернувшиеся из Турции.
В Владимире матери детей в одном из детских садов сообщили, что в их группу привезли вирусного ребенка, после чего все трехлетние дети заболели.
У детей сначала появились язвы во рту, а затем на теле начали высыпаться сыпи. По словам родителей в местной больнице, врачи сказали им, что это вирус Коксаки.
Распространение вируса началось и в Краснодарском крае. По словам родителей больных детей, по меньшей мере одному школьнику был поставлен диагноз Коксаки в больнице.
"Мы живем в Краснодарском крае, здесь много туристов. Моя племянница была на соревнованиях по ММА, может быть, заразилась там. В нашем кишлаке сейчас у многих детей в возрасте до 11 лет появляются отеки на конечностях, повышается температура, у них что-то похожее на стоматит во рту," - рассказали жители Краснодара.