Rossiyadagi bog‘cha va maktablarda yangi virus tarqalmoqda
Rossiyadagi bolalar bog‘chasi va maktablarda Koksaki virusi tarqala boshladi. Bu haqda RIA Novosti manbasiga tayanib, Qalampir.uz nashri xabar berdi.
Ma’lum bo‘lishicha, kasallik holatlari Moskva va Vladimir viloyatlarida, shuningdek, Krasnodar o‘lkasida qayd etilgan. Ota-onalar infeksiyani Turkiyadan qaytgan sayyohlar olib kelgan bo‘lishi mumkinligidan xavotirda.
Vladimirda bog‘chalardan biridagi bolalarning onalari aytishicha, ularning guruhiga virusli bolani olib kelishgan, shundan so‘ng barcha uch yoshli bolalar kasal bo‘lib qolgan.
Bolalarning og‘zida dastlab yaralar paydo bo‘lgan, keyin esa tanalarida toshma tosha boshlagan. Mahalliy shifoxonadagi ota-onalarning so‘zlariga ko‘ra, shifokorlar ularga bu Koksaki virusi ekanini aytgan.
Krasnodar o‘lkasida ham virus keng tarqala boshlagan. Kasal bolalarning ota-onalariga ko‘ra, kamida bitta maktab o‘quvchisiga shifoxonada Koksaki tashxisi qo‘yilgan.
“Biz Krasnodar o‘lkasida yashaymiz, bu yerda sayyohlar ko‘p bo‘ladi. Jiyanim MMA musobaqasida edi, balki o‘sha yerda yuqib qolgandir. Qishlog‘imizda hozir 11 yoshgacha bo‘lgan ko‘plab bolalarning oyoq-qo‘llarida shishlar paydo bo‘lib, isitmasi ko‘tarilib, og‘izlarida stomatitga o‘xshash narsa bor", degan Krasnodar aholisi.

New virus spreads in kindergartens and schools in Russia
The Koksaki virus began to spread in kindergartens and schools in Russia. This was reported by RIA Novosti.
As it turned out, cases of the disease were recorded in Moscow and Vladimir regions, as well as in Krasnodar region. Parents are concerned that the infection may have been brought by tourists returning from Turkey.
In Vladimir, the mothers of children in one of the kindergartens said that they brought a virus child to their group, after which all three-year-old children fell ill.
Children initially developed ulcers in their mouths, and then they began to have rashes on their bodies. According to parents at a local hospital, doctors told them it was Coxsackie virus.
The virus also began to spread widely in the Krasnodar region. According to parents of sick children, at least one schoolboy was diagnosed with Coxsackie in the hospital.
"We live in Krasnodar region, there are many tourists here. My nephew was at an MMA tournament, maybe he got infected there. In our village, many children under the age of 11 have edemas on their limbs, fever, and something like stomatitis in their mouths," Krasnodar residents said.