Xalqaro va mintaqaviy fan olimpiadasi g‘oliblari taqdirlandi
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan poytaxtimizdagi Abu Ali ibn Sino nomidagi ixtisoslashtirilgan maktabda 2023/2024-o‘quv yili davomida xalqaro va mintaqaviy fan olimpiadalarida g‘oliblikni qo‘lga kiritgan o‘quvchilar va ularning ustozlarini taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi.
Unda Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri Hilola Umarova, olimpiada g‘oliblari, ularning ota-onalari va o‘qituvchilari hamda ishtirok etdi.
Tadbirda ta’kidlanganidek, 2023/2024-o‘quv yilida maktab o‘quvchilari tomonidan xalqaro fan olimpiadalarida jami 122 medal qo‘lga kiritilgan bo‘lib, ushbu natija hozirga qadar eng yuqori ko‘rsatkich hisoblanadi.
Bular orasida nufuzga ega, ko‘pgina dunyo mamlakatlari va xalqaro darajadagi oliy ta’lim muassasalari tan oladigan xalqaro olimpiadalar mavjud.
Joriy yilda o‘zbekistonlik o‘quvchilar eng nufuzli xalqaro olimpiadalarda 11 ta medal (1 ta oltin, 4 ta kumush va 6 ta bronza), xususan:
- Saudiya Arabistonining Ar Riyod shahrida 87 ta davlat (340 nafar o‘quvchi) ishtirokida o‘tkazilgan 56-Xalqaro kimyo olimpiadasida — 1 ta oltin, 2 ta kumush, 1 ta bronza;
- Buyuk Britaniyaning Bat shahrida 110 ta davlat (600 nafar o‘quvchi) ishtirokida o‘tkazilgan 65-Xalqaro matematika olimpiadasida — 2 ta kumush, 3 ta bronza;
- Eronning Isfaxon shahrida 46 ta davlat (230 nafar o‘quvchi) ishtirokida o‘tkazilgan 54-Xalqaro fizika olimpiadasida — 1 ta bronza;
- Misrning Aleksandriya shahrida 91 ta davlat (362 nafar o‘quvchi) ishtirokida o‘tkazilgan 36-Xalqaro informatika olimpiadasida — 1 ta bronza, shuningdek, mintaqaviy xalqaro olimpiadalarda 61 ta (10 ta oltin, 15 ta kumush va 36 ta bronza) medalni qo‘lga kiritdi. Shuningdek:
- Tailandning Bangkok shahrida o‘tkazilgan 20-Xalqaro yoshlar tabiiy fanlar olimpiadasida 5 ta (3 ta kumush va 2 ta bronza);
- Qozog‘istonning Olmaota shahrida o‘tkazilgan 20-Xalqaro Jautikov olimpiadasida 14 ta (2 ta oltin, 3 ta kumush va 9 ta bronza);
- Rossiyaning Adigeya shahrida o‘tkazilgan 9-Kavkaz xalqaro matematika olimpiadasida 4 ta (1 ta oltin, 1 ta kumush va 2 ta bronza);
- Xitoyning Shenjen shahrida o‘tkazilgan 58-Xalqaro Mendeleyev olimpiadasida 5 ta (1 ta kumush va 4 ta bronza);
- Bolgariyaning Varna shahrida o‘tkazilgan 41-Bolqon Matematika olimpiadasida 5 ta (2 ta kumush va 3 ta bronza);
- Xitoyning Xanchjou shahrida o‘tkazilgan Osiyo-Tinch okeani mintaqasi informatika olimpiadasi (APIO)da 1 ta bronza;
- Braziliyada o‘tkazilgan (onlayn) Osiyo-Tinch okeani mintaqasi matematika olimpiadasi (APMO)da 7 ta bronza;
- Buxoro shahrida o‘tkazilgan Abu Ali ibn Sino nomidagi xalqaro biologiya olimpiadasida 12 ta (3 ta oltin, 3 ta kumush va 6 ta bronza);
- Turkiyaning Antaliya shahrida o‘tkazilgan 28-O‘smirlar o‘rtasidagi Bolqon matematika olimpiadasi (JBMO)da 6 ta (3 ta kumush va 3 ta bronza);
- Hindistonda o‘tkazilgan Xalqaro matematika musobaqasi (IMC)da 18 ta (3 ta oltin, 4 ta kumush va 11 ta bronza);
- Germaniyada o‘tkazilgan Xalqaro nemis tili olimpiadasida 1 ta oltin;
- Xitoyda o‘tkazilgan Xalqaro iqtisod olimpiadasida 1 ta bronza;
- Eronda o‘tkazilgan Yevropa qizlar xalqaro IT olimpiadasi (EGOI)da 1 ta bronza medallari qo‘lga kiritildi.
Qayd etilganidek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentning 2024-yil 30-sentyabrdagi 346-son qaroriga ko‘ra, joriy yilgi xalqaro olimpiadalarda 91 ta (11 ta oltin, 24 ta kumush va 56 ta bronza) medalni qo‘lga kiritgan o‘zbekistonlik yoshlar turli darajadagi pul mukofotlari bilan taqdirlandi.
Xususan, eng nufuzli xalqaro olimpiadalardagi medallar uchun:
- oltin medal sohibiga — 187,5 mln. so‘m, o‘qituvchisiga — 168,75 mln. so‘m;
- kumush medal sohibiga — 112,5 mln. so‘m, o‘qituvchisiga — 93,75 mln. so‘m;
- bronza medal sohibiga — 75 mln. so‘m, o‘qituvchisiga — 56,25 mln. so‘m berildi.
Ma’lumot uchun: ushbu medal egalari davlat granti asosida oliy ta’lim muassasalariga qabul qilinadi, ustozlariga esa kelgusi o‘quv yili uchun 200 foizgacha ustama belgilanadi va to‘g‘ridan to‘g‘ri oliy malaka toifasi taqdim qilinadi.
Bundan tashqari, nufuzli xalqaro olimpiada g‘oliblari keyinchalik ta’lim muassasalarida o‘qituvchi bo‘lib g‘olib bo‘lgan fanidan dars bergan taqdirda, lavozim maoshiga 150 foiz har oylik ustama oladi.
Taqdirlash marosimida, xalqaro (astronomiya, geografiya, iqtisod va xorijiy tillar) va mintaqaviy xalqaro olimpiadalar sovrindorlari va ularning ustozlari ham mukofotlandi.
- oltin medal sohibiga — 56,25 mln. so‘m, o‘qituvchisiga — 18,75 mln. so‘m;
- kumush medal sohibiga — 37,5 mln. so‘m, o‘qituvchisiga — 13,125 mln. so‘m;
- bronza medal sohibiga — 18,75 mln. so‘m, o‘qituvchisiga — 11,25 mln. so‘m.
Mintaqaviy xalqaro olimpiadalarning:
- oltin medal sohibiga — 4,5 mln. so‘m, o‘qituvchisiga — 18,75 mln. so‘m;
- kumush medal sohibiga — 3,0 mln. so‘m, o‘qituvchisiga — 13,125 mln. so‘m;
- bronza medal sohibiga — 2,25 mln. so‘m, o‘qituvchisiga — 11,25 mln. so‘m berildi.
Shuningdek, xalqaro va mintaqaviy xalqaro olimpiada sovrindorlari oliy ta’lim muassasalariga kirishda o‘z fanidan maksimal ballga ega bo‘ladi.
Bundan tashqari, o‘quvchini olimpiadalarga tayyorlagan o‘qituvchining malaka toifasi bir pog‘onaga ko‘tariladi, shuningdek, mintaqaviy xalqaro olimpiada g‘oliblari hamda asosiy olimpiadaning respublika bosqichi g‘oliblari keyinchalik ta’lim muassasalarida o‘qituvchi bo‘lib g‘olib bo‘lgan fanidan dars bergan taqdirda, lavozim maoshiga 100 foiz har oylik ustama oladi.
Ma’lumot uchun: joriy yilda asosiy olimpiadalarning viloyat va respublika bosqichlari hamda xalqaro olimpiadalar g‘oliblarini taqdirlash uchun davlat byudjetidan jami 9 mlrd. so‘m yo‘naltirildi (2019-yilgi 780 mln so‘mdan qariyb 11,5 barobarga ko‘p).

Winners of International and Regional Science Olympiads awarded
The Ministry of Preschool and School Education held a ceremony of awarding students and their teachers who won international and regional science Olympiads during the 2023-2024 academic year at the specialized school named after Abu Ali ibn Sino in the capital.
The event was attended by the Minister of Preschool and School Education Hilola Umarova, the winners of the Olympiad, their parents and teachers, as well as the editors of xalqtaliminfo.uz.
It was noted at the event that in the 2023/2024 academic year, schoolchildren won a total of 122 medals at international science Olympiads, which is the highest result so far.
Among them are prestigious international Olympiads recognized by many countries around the world and international higher education institutions.
This year, Uzbek students have won 11 medals (1 gold, 4 silver and 6 bronze) in the most prestigious international Olympiads, in particular:
87 countries in Riyadh, Saudi Arabia (340 students) at the 56th International Chemistry Olympiad - 1 gold, 2 silver, 1 bronze;
At the 65th International Mathematics Olympiad in Bath, Great Britain, with the participation of 110 countries (600 students) - 2 silver, 3 bronze;
At the 54th International Physics Olympiad in Isfahan, Iran, with the participation of 46 countries (230 students) - 1 bronze;
At the 36th International Olympiad on Informatics, held in Alexandria, Egypt, with the participation of 91 countries (362 students), - 1 bronze, as well as 61 (10 gold, 15 silver, and 36 bronze) medals at regional international olympiads. Also:
5 (3 silver and 2 bronze) at the 20th International Youth Natural Sciences Olympiad in Bangkok, Thailand;
14 (2 gold, 3 silver and 9 bronze) at the 20th International Jautikov Olympiad in Almaty, Kazakhstan;
4 (1 gold, 1 silver and 2 bronze) at the 9th Caucasian International Mathematical Olympiad in Adygea, Russia;
5 (1 silver and 4 bronze) at the 58th International Mendeleyev Olympiad in Shenzhen, China;
5 (2 silver and 3 bronze) at the 41st Balkan Mathematics Olympiad in Varna, Bulgaria;
1 bronze at the Asian-Pacific Informatics Olympiad (APIO) held in Hangzhou, China;
7 bronzes at the Asian-Pacific Mathematics Olympiad (APMO) held in Brazil (online);
12 (3 gold, 3 silver and 6 bronze) at the Abu Ali ibn Sina International Biology Olympiad held in Bukhara;
6 (3 silver and 3 bronze) at the 28th Balkan Mathematical Olympiad (BOMO) among juniors held in Antalya, Turkey;
18 (3 gold, 4 silver and 11 bronze) at the International Mathematical Competition (IMC) held in India;
1 gold medal at the International German Olympiad held in Germany;
1 bronze at the International Economic Olympiad held in China;
It was noted that according to Presidential Decree No. 346 of September 30, 2024, young people of Uzbekistan, who won 91 (11 gold, 24 silver and 56 bronze) medals at the international Olympiads this year, were awarded with cash prizes of various levels.
In particular, for medals at the most prestigious international Olympiads:
gold medalist - 187.5 million soums, teacher - 168.75 million soums;
silver medalist - 112.5 million soums, teacher - 93.75 million soums;
bronze medalist - 75 million soums, teacher - 56.25 million soums were allocated.
For reference: the medal holders will be admitted to higher educational institutions on the basis of a state grant, and their teachers will be admitted for the next academic year
A bonus of up to 200% is established and a higher qualification category is directly provided.
In addition, the winners of prestigious international Olympiads will receive a 150% monthly bonus to their official salary if they teach the subject they won as teachers in educational institutions.
At the award ceremony, international (astronomy, geography, economics and foreign languages) and regional international Olympiads and their teachers were also rewarded. Specifically:
International Olympiads:
gold medalist - 56.25 million soums, teacher - 18.75 million soums;
silver medalist - 37.5 million soums, teacher - 13.125 million soums;
bronze medalist - 18.75 million soums, teacher - 11.25 million soums.
Regional International Olympiads:
gold medalist - 4.5 million soums, teacher - 18.75 million soums;
silver medalist - 3.0 million soums, teacher - 13.125 million soums;
bronze medalist - 2.25 million soums, teacher - 11.25 million soums were allocated.
Also, the winners of the international and regional international Olympiads will have the maximum score in their subject when entering higher educational institutions.
In addition, the qualification category of the teacher who prepared the student for the Olympiads will be elevated by one level, as well as the winners of the regional international Olympiad and the winners of the republican stage of the main Olympiad will receive a 100-percent monthly bonus to their salary if they teach the subject of their subsequent winning position as teachers in educational institutions.
For information: this year, the main Olympiads will be held in the regions and a total of 9 billion soums were allocated from the state budget to award winners of republican and international Olympiads (almost 11.5 times more than 780 million soums in 2019).
This information was prepared on the basis of information provided to xalqtaliminfo.uz by the Information Service of the Ministry of Preschool and School Education.