Attestatsiyada 86 va undan yuqori ball to‘plagan o‘qituvchilarga 70 foizlik ustama berilishi mumkin
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi Pedagog kadrlarga malaka toifalarini berish jarayonini tashkil etish boshqarmasi boshlig‘i Sardor RaximboyevXalq ta’lim Info” bilan bo‘lib o‘tgan suhbatda xalqaro standartlar asosida malaka sertifikatiga ega bo‘lgan pedagoglarga 70 foizlik ustama berish masalasiga ham alohida to‘xtalib o‘tdi.
Xalqaro standartlar asosida malaka sertifikatiga ega bo‘lgan pedagoglarga 70 foizlik ustama berish yo‘lga qo‘yilmoqda. Hozirda xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlik boshlangan. Tizim xalqaro akkreditatsiyadan o‘tganidan keyin ushbu talablar asosida 86 ballik natija bilan malaka sertifikatini olgan pedagoglar 70 foizlik ustama olishlari mumkin bo‘ladi.
— Xalqaro standartlar asosida malaka sertifikatiga ega bo‘lgan pedagoglarga 70 foizlik ustama qanday to‘lanadi?
Aytaylik, o‘qituvchi shu attestatsiyadan o‘tsa, 70 foizlik ustama qaysi oylik maoshdan kelib chiqib hisoblanadi?
— Hozirda ikkinchi toifa, birinchi toifa va oliy toifaning oyliklari ma’lum. Ana shu o‘zlari uchun belgilangan oylik maoshlariga nisbatan yetmish foiz ustama qo‘llanadi. Lekin bu degani, 62 ball olgan ustoz ikkinchi toifaga o‘ta olmaydi degani emas.
Masalan, men mutaxassis o‘qituvchi bo‘lsam, attestatsiyada qatnashib 62 ball oladigan bo‘lsam, ikkinchi toifani olaveraman. O‘sha yerda ko‘rsatilgan lavozim maoshimga ega bo‘laman. Agar men mutaxassis sifatida attestatsiyada qatnashsam, deylik to‘qson ball olsam, men ham ikkinchi toifaga, ham ikkinchi toifadagi oylik maoshimga va unga qo‘shilgan yetmish foiz ustamaga ega bo‘laman.
— Demak, bir vaqtning o‘zida ikki marta imkoniyat bo‘ladimi shunda?
— Ya’ni kimning kuchi yetsa, shunchaki ikkinchi toifaga o‘tadi, kim yanada kuchliroq bo‘lsa, o‘sha yetmish foiz bilan ikkinchi toifaga o‘tadi. Ya’ni toifasidan qat’i nazar, hammaga, 86 balldan yuqori olganlarga 70 foizlik ustama qo‘llanishi nazarda tutilmoqda.
— U holda faqat o‘sha 70 foizlik ustama uchun alohida test topshirish shart bo‘lmaydimi?
— Ha shunday. Faqat o‘qituvchi buning uchun attestatsiya test sinovida qatnashishi kerak. Attestatsiyadan ozod qilinganlar, marhamat, navbatdan tashqari attestatsiyaga kelishi mumkin. Shuningdek, xalqaro yoki milliy sertifikatga ega bo‘lgan pedagoglar ham 70 foizlik ustamani olish uchun navbatdan tashqari attestatsiyada qatnashishlari kerak bo‘ladi.
Imkoniyatlarning barchasi ustozlarimiz uchun. Ya’ni, o‘qituvchilarning maoshini oshirish masalasida, lekin faqat bilimlilariga va o‘z ustida ishlayotganlariga. Men bahorgi attestatsiyadan beri o‘qituvchilarni kuzatib kelaman, ular tinimsiz o‘z ustlarida ishlashdi. Yangi asr ko‘nikmalariga ega bo‘lish uchun, bilimlarini oshirishdi, kerak bo‘lsa, hatto ko‘pchiligi pulli kurslarga qatnashdi.
Bizning maqsadimiz shu emasmidi, o‘qituvchini bilimli qilish emasmidi? Ya’ni, maqsadga erishyapmiz demoqchiman.Kim o‘zini ustida ishlamasa, afsuski, nizomga ko‘ra u bilan xayrlashishimizga to‘g‘ri keladi, kim o‘z ustida ishlasa, nafaqat toifasini oshirib olishi, balki keyingi o‘quv yildan boshlab xalqaro akkreditatsiyadan o‘tadigan bo‘lsak, o‘qituvchilar 70% ustamaga ham ega bo‘lishi mumkin bo‘ladi.
Vazirlik mas’ul xodimi Sardor Raximboyevning fikrlaridan kelib chiqib aytadigan bo‘lsak, kelgusida attestatsiya test sinovlarida 86 ballik natijani qayd etgan barcha pedagoglarga 70 foizlik ustama to‘lab beriladi. Bunda pedagoglarning qaysi malaka toifasi uchun attestatsiya test sinoviga jalb qilinganligi ahamiyatga ega bo‘lmaydi.
Ya’ni, ikkinchi, birinchi yoki oliy toifa olish uchun test sinovlarida qatnashgan barcha o‘qituvchilar 86 balldan yuqori natijani qayd etadigan bo‘lsa, malaka toifasiga qo‘shimcha ravishda 70 foizlik ustamaga ega bo‘lishi mumkin bo‘ladi.

Преподавателям, набравшим на аттестации 86 и более баллов, может быть выплачена надбавка в размере 70 процентов
Начальник управления по организации процесса присвоения квалификационных категорий педагогическим кадрам Министерства дошкольного и школьного образования Сардор Рахимбоев в беседе с "Халк таълими Инфо" отдельно остановился на вопросе предоставления 70-процентной надбавки педагогам, имеющим квалификационный сертификат на основе международных стандартов.
На основе международных стандартов педагогам, имеющим квалификационный сертификат, устанавливается надбавка в размере 70 процентов. Сейчас начато сотрудничество с международными организациями. После прохождения международной аккредитации педагоги, получившие квалификационный сертификат с результатом 86 баллов на основе этих требований, смогут получать надбавку в размере 70 процентов.
- Как будет выплачиваться 70-процентная надбавка педагогам, имеющим квалификационный сертификат на основе международных стандартов? Скажем, если учитель проходит эту аттестацию, из какой месячной зарплаты исчисляется 70% надбавки?
- Сейчас известны зарплаты второй категории, первой категории и высшей категории. К установленным для них месячным окладам применяется семидесятипроцентная надбавка. Но это не означает, что учитель, получивший 62 балла, не может перейти во вторую категорию. Например, если я специалист-преподаватель, участвую в аттестации и получаю 62 балла, то получаю вторую категорию. Там я получу назначенное мне жалованье. Если я буду аттестован как специалист и получу, скажем, девяносто баллов, то получу и вторую категорию, и вторую категорию зарплаты и прибавку в семьдесят процентов.
- Значит, есть два шанса одновременно?
То есть тот, у кого есть силы, просто переходит во вторую категорию, а тот, кто сильнее, с семидесяти процентами переходит во вторую категорию. То есть предусматривается применение 70-процентной надбавки всем, кто набрал более 86 баллов, независимо от категории.
- Тогда разве не нужно сдавать отдельные тесты только для того, чтобы получить надбавку в 70%?
- Да, да. Только для этого учитель должен принять участие в аттестационном тестировании. Освобожденные от аттестации, пожалуйста, могут явиться на аттестацию вне очереди.
Педагоги, имеющие международный или национальный сертификат, также должны будут принять участие во внеочередной аттестации для получения надбавки в размере 70 процентов.
Все возможности для наших наставников. То есть в вопросе повышения заработной платы учителей, но только для образованных и работающих над собой. Я провожу учителей с весенней аттестации. Они неустанно работали над собой. Чтобы приобрести навыки нового века, они повышали свои знания, и если нужно, многие даже посещали платные курсы. Разве это не была наша цель, не образованность учителя? Если кто-то не работает над собой, то, к сожалению, по уставу нам придется расстаться с ним, кто работает над собой, может не только повысить свою категорию, но и получить надбавку в размере 70%, если с следующего учебного года мы будем проходить международную аккредитацию.
Исходя из мнения ответственного сотрудника министерства Сардора Рахимбоева, в будущем всем педагогам, зафиксировавшим результат в 86 баллов на аттестационных тестах, будет выплачиваться надбавка в размере 70 процентов. При этом не имеет значения, для какой квалификационной категории педагоги привлечены к аттестационному тестированию. То есть, если все учителя, участвовавшие в тестовых испытаниях на получение второй, первой или высшей категории, зафиксируют результат выше 86 баллов, они смогут получить дополнительную надбавку в размере 70 процентов к квалификационной категории.