“O‘q otish sport turlarini yanada rivojlantirish va ommalashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Prezident qarori (PQ-381-son, 04.11.2024) imzolandi.
Qarorga ko‘ra, 2025/2026-o‘quv yilidan boshlab umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida chaqiruvga qadar boshlang‘ich tayyorgarlik fani o‘quv dasturlari doirasida “O‘qotar va pnevmatik sport qurollarining taktik-texnik tavsiflari” amaliy mashg‘ulotlari kiritilishi belgilandi. Ya’ni, endilikda maktab o‘quvchilari qurol otish bo‘yicha amaliy mashg‘ulot o‘taydilar.
Bunda o‘qotar va pnevmatik sport qurollarining taktik-texnik tavsiflari bo‘yicha amaliy mashg‘ulotlarni tashkil etishda umumiy o‘rta ta’lim muassasalariga o‘zlariga biriktirilgan harbiy qism, muassasalar, harbiy poligonlarning doimiy joylashuv joyidagi o‘quv-moddiy bazasidan beg‘araz asosda foydalanishlariga ruxsat etiladi.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq Prezident Shavkat Mirziyoyev maktablarda musiqa, jismoniy tarbiya va harbiy vatanparvarlik fanlari sifatini oshirish bo‘yicha taqdimot bilan bilan tanishish chog‘ida chaqiriqqacha boshlang‘ich tayyorgarlik o‘qituvchisi shtati Mudofaa vazirligiga o‘tkazilishi, endi bu vazifaga Qurolli Kuchlar zaxirasidagi harbiylar ishga qabul qilinishini aytgandi.
Endi CHQBT rahbarlariga ham 20 foizgacha ustama to‘lanadi
Umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida chaqiruvga qadar boshlang‘ich tayyorgarlik rahbari va “Jasorat maktablari” faoliyatini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida Hukumat qarori qabul qilindi.
Malaka toifasiga qo‘shimcha haq to‘lanmagan CHQBT o‘qituvchisi sudda yutib chiqdi
CHQBT fani o‘qituvchisi unga malaka toifasi uchun qo‘shimcha haq to‘lanmaganidan norozi bo‘lib, hududiy Adliya bo‘limiga murojaat qilgan, Adliya bo‘limi esa hududiy MMTB ustidan sudga da’vo arizasi kiritgan. Xalqtaliminfo.uz sud hujjatlari bilan tanishib chiqdi.

Школам разрешили использовать военные полигоны
Подписано постановление Президента "О мерах по дальнейшему развитию и популяризации видов стрельбы" (ПП-381, 04.11.2024 г.). Об этом сообщает пресс-служба Министерства юстиции.
Согласно постановлению, начиная с 2025/2026 учебного года в средних общеобразовательных учреждениях в рамках учебных программ предмета "Начальная допризывная подготовка" будут введены практические занятия "Тактико-технические характеристики огнестрельного и пневматического спортивного оружия." То есть теперь школьники будут проходить практические занятия по стрельбе из оружия.
При этом общее среднее образование при организации практических занятий по тактико-техническим характеристикам огнестрельного и пневматического спортивного оружия на безвозмездной основе использовать учебно-материальную базу закрепленных за ними воинских частей, учреждений, военных полигонов по месту их постоянной дислокации.
Напомним, ранее президент Шавкат Мирзиёев во время ознакомления с презентацией по повышению качества музыкальных, физкультурных и военно-патриотических дисциплин в школах сообщил, что штат учителей начальной допризывной подготовки будет передан Министерству обороны, а теперь на эту должность будут приняты военнослужащие из резерва Вооруженных Сил.