22:26 / 13.11.2024 18.72k
Ma’lumki, 2023/2024-o‘quv yilidan boshlab 500 ta umumiy o‘rta ta’lim maktabida o‘qitish va bilimni baholashning yangi tartibi joriy etildi, 2024-2025-o‘quv yilidan boshlab esa mazkur maktablarning har biriga 2 tadan maktab biriktirilib, yangi tizimning qamrovi 1 500 taga oshirildi.
Joriy o‘quv yilidan boshlab o‘qitish va bilimni baholashning yangi tartibini samarali joriy etgan, o‘quvchilari ijobiy ko‘rsatkichlarni qayd etayotgan umumiy o‘rta ta’lim maktablari rahbariyati hamda o‘qituvchilariga ularning tarif stavkasiga nisbatan 40 foizgacha ustama berish tartibi ham joriy etildi.
“Mezonlarga asoslangan” deya nomlangan ushbu baholash tizimi avvalroq Ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligi tizimidagi Prezident, ijod va ixtisoslashtirilgan maktablarda joriy qilinib, tajribadan o‘tkazilgandi.
Yangi baholash tizimi 1 500 ta maktabda joriy  etilgach, ushbu tizim kamchiliklari haqida ayrim o‘qituvchi va ota-onalar turli xil e’tirozlar bildira boshladi.
Ta’lim masalalari bo‘yicha ekspert Komil Jalilovning xabar berishicha, yangi baholash tizimidan norozi bo‘layotgan ijtimoiy tarmoq foydalanuvchilari, ota-onalar Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri Hilola Umarovaga murojaat yo‘llagan.
Murojaatchilarning ta’kidlashicha, vazirlik tomonidan yo‘llangan javob ham e’lon qilinadi.
Ma’lumot uchun: Avvalroq, ta’lim masalalari bo‘yicha ekspert Komil Jalilov “Ma’rifat” gazetasining 2024-yil 6-noyabr kungi 42-sonida chop etilgan maqolasida mezonga asoslangan baholash tizimi o‘z vazifalarini bajara olishi uchun u testologiyaning ilmiy talablariga javob berishi kerakligi, ta’lim tizimi ishtirokchilari va manfaatdor tomonlarga (o‘qituvchilar, o‘quvchilar, ota-onalar, maktab ma’muriyati, vazirlik) o‘quvchilarning ta’limdagi yutuqlari va muammolarini haqiqatda tahlil qilish imkonini beradigan valid ma’lumotlar bilan ta’minlay olishi kerakligi haqida yozgandi.
Komil Jalilovning “Mezonlarga asoslangan baholash tizimi”… mezonlarga asoslanganmi?” mavzusidagi maqolasi bilan mana bu manzilda to‘liq tanishib chiqishingiz mumkin.

It is known that starting from the 2023/2024 academic year, a new teaching and knowledge assessment procedure was introduced in 500 general education schools. Beginning from the 2024-2025 academic year, two additional schools were assigned to each of these schools, expanding the coverage of the new system to 1,500 schools.
From the current academic year, a system was also introduced to provide up to 40% bonus to the tariff rate for management and teachers of general secondary schools that have effectively implemented the new teaching and knowledge assessment procedure and whose students have shown positive results.
This assessment system, called "Criteria-Based," was previously implemented and tested in Presidential, creative, and specialized schools under the Agency for Specialized Educational Institutions.
After the introduction of the new assessment system in 1,500 schools, some teachers and parents began to raise various objections about the shortcomings of this system.
Komil Jalilov, an expert on education issues, reported that social media users and parents dissatisfied with the new assessment system have sent an appeal to the Minister of Preschool and School Education, Hilola Umarova.
According to the applicants, the response sent by the ministry will also be made public.
For reference: Earlier, Komil Jalilov, an expert on education issues, in his article published in the newspaper "Ma'rifat" No. 42 dated November 6, 2024, explained that for a criterion-based assessment system to fulfill its tasks, it must meet the scientific requirements of testology. It should provide participants in the education system and stakeholders (teachers, students, parents, school administration, ministry) with valid information that allows them to accurately analyze students' achievements and problems in education.
You can read Komil Jalilov's full article on the topic "Is the criteria-based assessment system really based on criteria?" at this address.