Maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi xodimi maktabda ishlayotgan talabalar ham 31-dekabrgacha malaka oshirishga chiqishi kerakligi, bo‘lmasa ular bilan tuzilgan mehnat shartnomasi bekor qilinadi deyapti. Avvalroq talabalar malaka oshirmasa ham bo‘laveradi deyishgandi, endi majburlashyapti. Shu to‘g‘rimi?
Malaka oshirishning asosiy maqsadi — xodimlarning malaka darajasiga ortib borayotgan talablar va kasbiy faoliyatni amalga oshirishning zamonaviy usullarini o‘zlashtirish zarurati bilan bog‘liq holda nazariy va amaliy bilimlarini yangilashdan iborat.
Oliygohlarda tahsil olib, bir vaqtning o‘zida maktabda ishlab kelayotgan talabalar o‘zi shundoq ham nazariy va amaliy bilimlarini o‘qish mobaynida yangilab borishadi. Shu sababli, ular malaka oshirishga jalb qilinmasligi kerak, aslida.
Ammo qonunchilikda belgilab qo‘yilgan normalarda biroz chalkashliklar mavjud. Shu sababli, maktablarda o‘qituvchi sifatida faoliyat yuritib kelayotgan talabalar malaka oshirishga chiqish yoki chiqmasligi ularni ishga qabul qilishda rasmiylashtirilgan buyruqlarga ham bog‘liqligi aytiladi.
Agar talaba maktabga o‘rindoshlik asosida ishga qabul qilingan bo‘lsa, malaka oshirishga mutlaqo jalb qilinmasligi mumkin. Aksincha, asosiy shtatdagi xodim sifatida ishlayotgan bo‘lsa, unda talabalardan malaka oshirishga chiqish talab etilmoqda.
Xabaringiz bo‘lsa, 2023-yilning 2-avgustida Vazirlar Mahkamasining 425-sonli qarori bilan oliy ta’lim muassasasining kunduzgi, kechki, sirtqi ta’lim shakllarining pedagogika yo‘nalishlarida o‘qiyotgan shaxslar 3-kursdan boshlab o‘qishiga xalaqit bermagan holda pedagoglik ishini amalga oshirish uchun umumta’lim muassasalarida asosiy ish joyi sifatida ishga qabul qilinishi mumkinligi belgilandi.
Shu sababli, ko‘p hollarda talabalar asosiy shtatdagi xodim sifatida ishga qabul qilindi. Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 17-yanvardagi 25-son qaroriga 1-ilova “Xalq ta’limi xodimlarini uzluksiz kasbiy rivojlantirish tizimini tashkil etish tartibi to‘g‘risida”gi Nizomning 71-bandi 2-xatboshida tuman (shahar) xalq ta’limi bo‘limi rahbariyati tizimdagi barcha xalq ta’limi muassasalari hamda xalq ta’limi bo‘limida asosiy shtatda faoliyat ko‘rsatayotgan har bir xodimning malaka oshirish bo‘yicha tegishli buyurtmaga kiritilishini ta’minlashi va nazorat qilishi lozimligi qayd etilgan.
Shu sababli, ta’lim muassasalarida asosiy shtatda ishlab kelayotgan talabalarni malaka oshirishga jalb qilish holatlari kuzatilmoqda.
Ma’lumki, Vazirlar Mahkamasining 25-son qarori 2022-yil 17-yanvarda imzolangan. Talabalarga pedagoglik ishini amalga oshirish uchun umumta’lim muassasalarida asosiy ish joyi sifatida ishga qabul qilinishi mumkinligi haqidagi qoidani belgilab bergan Vazirlar Mahkamasining 425-sonli qarori esa sal keyinroq, ya’ni 2-avgustda imzolangan.
Shu sabali, “Xalq ta’limi xodimlarini uzluksiz kasbiy rivojlantirish tizimini tashkil etish tartibi to‘g‘risida”gi nizomda asosiy shtatda ishlaydigan talabalar malaka oshirishga jalb qilinish yoki qilinmasligi haqida alohida qoida kiritilmagan bo‘lishi mumkin.
Biz bu holatga yanada aniqlik kiritish maqsadida 2023-yil 1-dekabrda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan fan o‘qituvchilarini diagnostika testidan o‘tkazish mavzusi yuzasidan tashkil etilgan matbuot anjumanida aynan shu savolni vazirlik mutasaddilariga bergan edik. Shundan so‘ng, ushbu savolimizga A.Avloniy nomidagi pedagogik mahorat milliy instituti rektori Abduvali Ismailov batafsil javob bergan.
Institut rektorining bergan javobida ta’lim muassasalarida ishlayotgan talabalarni malaka oshirish kurslariga jalb qilishdan hech qanday ma’no yo‘qligi, shu sababli ularni malaka oshirish kurslariga jalb etmaslik ko‘zda tutilganligini ma’lum qilgan.
Demak, A.Avloniy nomidagi pedagogik mahorat milliy instituti rektori Abduvali Ismailovning bergan javobidan kelib chiqib aytadigan bo‘lsak, maktabda ishlayotgan talabalarni malaka oshirish kurslariga jalb qilish noto‘g‘ri amaliyot hisoblanadi.

Обязаны ли студенты, работающие в школе, выходить на повышение квалификации?
Сотрудник отдела дошкольного и школьного образования утверждает, что студенты, работающие в школе, также должны пройти повышение квалификации до 31 декабря, иначе трудовой договор с ними будет расторгнут. Ранее говорили, что студентам необязательно проходить повышение квалификации, а теперь принуждают. Это правда?
Основной целью повышения квалификации является обновление теоретических и практических знаний в связи с возрастающими требованиями к уровню квалификации сотрудников и необходимостью освоения современных методов осуществления профессиональной деятельности.
Студенты, обучающиеся в вузах и одновременно работающие в школе, обновляют свои теоретические и практические знания в процессе обучения. Поэтому их, по сути, не следует привлекать к повышению квалификации.
Однако в нормах, закрепленных в законодательстве, есть некоторая путаница. По этой причине утверждается, что необходимость прохождения повышения квалификации студентами, работающими в качестве учителей в школах, также зависит от приказов, оформленных при их приеме на работу.
Если студент был принят на работу в школу по совместительству, он может быть полностью освобожден от повышения квалификации. Напротив, если он работает в качестве основного штатного сотрудника, то от студентов требуется прохождение повышения квалификации.
Как известно, постановлением Кабинета Министров от 2 августа 2023 года No425 установлено, что лица, обучающиеся по педагогическим направлениям дневной, вечерней, заочной форм обучения высшего образовательного учреждения, могут быть приняты на работу в качестве основного места работы в общеобразовательные учреждения для осуществления педагогической деятельности, не мешая учебе, начиная с 3-го курса.
Поэтому в большинстве случаев студенты были приняты на работу в качестве основных штатных сотрудников. В абзаце 2 пункта 71 приложения No1 к постановлению Кабинета Министров от 17 января 2022 года No25 "О порядке организации системы непрерывного профессионального развития работников народного образования" отмечается, что руководство районного (городского) отдела народного образования должно обеспечить и контролировать включение всех учреждений народного образования в системе и каждого работника, работающего в основном штате в отделе народного образования, в соответствующую заявку на повышение квалификации.
Поэтому в образовательных учреждениях наблюдаются случаи привлечения студентов, работающих в основном штате, к повышению квалификации.
Как известно, постановление Кабинета Министров No25 было подписано 17 января 2022 года. Постановление Кабинета Министров No425, устанавливающее правило о том, что студенты могут быть приняты на работу в качестве основного места работы в общеобразовательные учреждения для осуществления педагогической деятельности, было подписано чуть позже, а именно 2 августа.
По этой причине в Положении "О порядке организации системы непрерывного профессионального развития работников народного образования" может отсутствовать отдельное правило о том, должны ли привлекаться к повышению квалификации студенты, работающие в основном штате.
Мы задали этот вопрос ответственным лицам министерства на пресс-конференции, организованной Министерством дошкольного и школьного образования 1 декабря 2023 года по теме проведения диагностического тестирования учителей-предметников.
На наш вопрос подробно ответил ректор Национального института педагогического мастерства имени А.Авлони Абдували Исмаилов.
В ответе ректор института сообщил нам, что нет смысла привлекать студентов, работающих в образовательных учреждениях, на курсы повышения квалификации, поэтому предусмотрено не привлекать их на такие курсы.
Следовательно, исходя из ответа ректора Национального института педагогического мастерства имени А.Авлони Абдували Исмаилова, привлечение студентов, работающих в школе, на курсы повышения квалификации является неправильной практикой.