23:31 / 19.11.2024 4.92k
2024-yil 15-noyabrda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “O‘quvchi-yoshlarni chaqiruvga qadar boshlang‘ich tayyorlash tizimini yangi bosqichga olib chiqish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 393-sonli qarori imzolandi.
Mazkur qaror bilan respublikadagi har bir tuman (shahar)da bitta umumiy o‘rta ta’lim maktabi negizida bolalarni kichik yoshidan vatanparvar qilib tarbiyalashga yo‘naltirilgan “Jasorat maktabi” faoliyatini yo‘lga qo‘yiladi. Ushbu maktablarda o‘qish uchun o‘quvchilarni saralash 5-sinfdan boshlab amalga oshiriladi.
Ushbu maktablarda o‘quv yili davomida ikki marta harbiy poligonlarda, har chorakda bir marta harbiy qismlarda amaliy mashg‘ulotlar olib boriladi.
“Jasorat maktablari” ga biriktiriladigan CHQBT rahbarlariga ta’lim tashkiloti o‘qituvchisining bazaviy tarif stavkasi bilan birga tuman (shahar) mudofaa ishlari bo‘limlari fuqaro xodimlari uchun belgilangan mehnatga hak to‘lash, ustama haq, qo‘shimcha to‘lov, rag‘batlantirish va moddiy yordam ko‘rsatish shartlari ham tatbiq etiladi.
2026/2027-o‘quv yilidan boshlab “Jasorat maktabi”ni a’lo baholar bilan tamomlagan har bir “Vatan tayanchi” otryadining a’zosi bo‘lgan bir nafar o‘quvchiga oliy harbiy va harbiylashtirilgan hamda yuridik ta’lim muassasalariga o‘qishga kirish uchun imtiyozli tavsiyanoma beriladi.
Shuningdek, “Jasorat maktablari”da:
• matematika, CHQBT, tarix, jismoniy tarbiya, chet tili, fizika fanlari chuqurlashtirilgan holda o‘qitiladi;
• robototexnika, kelajak o‘yinlari, tibbiy tayyorgarlik, huquqiy savodxonlik, milliy sport o‘yinlari kabi to‘garak mashg‘ulotlari o‘tkaziladi;
• o‘quv yili davomida ikki marta harbiy poligonlarda, har chorakda bir marta harbiy qismlarda amaliy mashg‘ulotlar olib boriladi.

208 schools in the republic will be transformed into militarized educational institutions
On November 15, 2024, the President of the Republic of Uzbekistan signed Resolution No. 393 "On measures to bring the system of initial pre-conscription training of students to a new level."
This resolution establishes a "Courage School" in each district (city) of the republic based on one general secondary school, aimed at fostering patriotism in children from an early age. The selection of students for these schools begins from the 5th grade.
These schools conduct practical exercises twice during the academic year at military training grounds and once a quarter in military units.
In addition to the basic tariff rate of an educational institution teacher, the heads of pre-conscription training attached to the "Courage Schools" will be subject to the conditions of remuneration, allowances, additional payments, incentives, and material assistance established for civilian employees of the district (city) defense departments.
Starting from the 2026/2027 academic year, one student who is a member of the "Pillar of the Homeland" detachment and has graduated from the "Courage School" with excellent grades will be given a preferential recommendation for admission to higher military, militarized, and legal educational institutions.
Furthermore, in the "Courage Schools":
- mathematics, pre-conscription training, history, physical education, foreign languages, and physics are taught in depth;
- extracurricular activities such as robotics, future games, medical training, legal literacy, and national sports games are conducted;
- during the academic year, practical exercises are conducted twice at military training grounds and once a quarter in military units.
The "Turon" school theater competition is held in educational institutions to educate young people in the spirit of patriotism.