23:31 / 19.11.2024 4.92k
2024-yil 15-noyabrda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “O‘quvchi-yoshlarni chaqiruvga qadar boshlang‘ich tayyorlash tizimini yangi bosqichga olib chiqish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 393-sonli qarori imzolandi.
Mazkur qaror bilan respublikadagi har bir tuman (shahar)da bitta umumiy o‘rta ta’lim maktabi negizida bolalarni kichik yoshidan vatanparvar qilib tarbiyalashga yo‘naltirilgan “Jasorat maktabi” faoliyatini yo‘lga qo‘yiladi. Ushbu maktablarda o‘qish uchun o‘quvchilarni saralash 5-sinfdan boshlab amalga oshiriladi.
Ushbu maktablarda o‘quv yili davomida ikki marta harbiy poligonlarda, har chorakda bir marta harbiy qismlarda amaliy mashg‘ulotlar olib boriladi.
“Jasorat maktablari” ga biriktiriladigan CHQBT rahbarlariga ta’lim tashkiloti o‘qituvchisining bazaviy tarif stavkasi bilan birga tuman (shahar) mudofaa ishlari bo‘limlari fuqaro xodimlari uchun belgilangan mehnatga hak to‘lash, ustama haq, qo‘shimcha to‘lov, rag‘batlantirish va moddiy yordam ko‘rsatish shartlari ham tatbiq etiladi.
2026/2027-o‘quv yilidan boshlab “Jasorat maktabi”ni a’lo baholar bilan tamomlagan har bir “Vatan tayanchi” otryadining a’zosi bo‘lgan bir nafar o‘quvchiga oliy harbiy va harbiylashtirilgan hamda yuridik ta’lim muassasalariga o‘qishga kirish uchun imtiyozli tavsiyanoma beriladi.
Shuningdek, “Jasorat maktablari”da:
• matematika, CHQBT, tarix, jismoniy tarbiya, chet tili, fizika fanlari chuqurlashtirilgan holda o‘qitiladi;
• robototexnika, kelajak o‘yinlari, tibbiy tayyorgarlik, huquqiy savodxonlik, milliy sport o‘yinlari kabi to‘garak mashg‘ulotlari o‘tkaziladi;
• o‘quv yili davomida ikki marta harbiy poligonlarda, har chorakda bir marta harbiy qismlarda amaliy mashg‘ulotlar olib boriladi.

208 школ в республике будут преобразованы в военизированные учебные заведения
15 ноября 2024 года было подписано постановление Президента Республики Узбекистан No393 "О мерах по выведению на новый уровень системы начальной допризывной подготовки учащейся молодежи."
Данным постановлением в каждом районе (городе) республики на базе одной общеобразовательной средней школы будет организована деятельность "Школы мужества," направленная на патриотическое воспитание детей с раннего возраста. Отбор учащихся для обучения в этих школах будет осуществляться с 5 класса.
В этих школах в течение учебного года дважды будут проводиться практические занятия на военных полигонах, а также раз в четверть - в воинских частях.
Наряду с базовой тарифной ставкой преподавателя образовательной организации, руководителям НВПП, закрепленным за "Школами мужества," будут применяться также условия оплаты труда, надбавки, доплаты, поощрения и материальной помощи, установленные для гражданских работников районных (городских) отделов по делам обороны.
Начиная с 2026/2027 учебного года каждому учащемуся, являющемуся членом отряда "Опора Родины" и окончившему "Школу мужества" с отличием, будет выдаваться льготная рекомендация для поступления в высшие военные, военизированные и юридические образовательные учреждения.
Также в "Школах мужества":
- углубленно преподаются математика, НВПП, история, физическая культура, иностранный язык, физика;
- проводятся кружковые занятия по робототехнике, играм будущего, медицинской подготовке, правовой грамотности, национальным спортивным играм;
- в течение учебного года дважды проводятся практические занятия на военных полигонах, раз в четверть - в воинских частях;
В образовательных организациях проводится конкурс школьного театра "Туран" для воспитания молодежи в духе патриотизма.