Bolalarga yaxshi ta’lim bermagan o‘qituvchilarga kamroq maosh berish kerakligi aytildi
Bugun, 26-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasining navbatdagi majlisi bo‘lib o‘tdi. Unda “2025-yil uchun O‘zbekiston Respublikasining Davlat budjeti to‘g‘risida”gi qonun loyihasi birinchi o‘qishda ko‘rib chiqildi.
Majlisda so‘z olgan “Milliy tiklanish” demokratik partiyasi yetakchisi Alisher Qodirov Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligiga budjetdan ajratilayotgan mablag‘lar masalasiga alohida to‘xtalib o‘tdi.
Uning aytishicha, ta’lim tizimiga juda katta mablag‘ ajratilishiga qaramay, undan samarali foydalanilmayapti. Shu sababli, “Milliy tiklanish” demokratik partiyasi o‘qituvchilarning maoshiga rejalashtirilgan 50 trillionga yaqin mablag‘ kutilgan natijani beradimi, degan savolni o‘rtaga tashlagan.
“Ta’lim tizimiga juda katta mablag‘ ajratilayotgani juda to‘g‘ri va biz buni qo‘llab-quvvatlaymiz. Ta’lim va tarbiya tizimida islohotlarda muvaffaqiyatga erishmasak, oddiy barqaror rivojlanish maqsadlarimizga ham erisha olmaymiz. Shu sababli bu juda muhim.
Lekin, 50 trillionga yaqin o‘qituvchilarning maoshiga rejalashtirilgan mablag‘dan biz kutgan natijaga erisha olamizmi yoki yo‘qmi, degan savolni biz qo‘ydik.
Bu savolni doimo maktabgacha va maktab ta’lim vazirligiga qo‘yamiz. Lekin kecha biz uni Iqtisodiyot va moliya vazirligiga qo‘ydik. Aytdik, o‘qituvchining faoliyatini samaradorligini o‘lchash uchun birorta tizimimiz bormi? Biz yaxshi o‘qituvchiga ko‘p oylik, yomon ishlayotgan o‘qituvchiga esa kam oylik berish orqali maktabda o‘qituvchining raqobat tizimini yarataylik.
O‘qituvchi bolalarimizga yaxshi bilim bersin, yaxshi bilim berayotgan o‘qituvchiga ko‘p oylik beraylik, raqobatbardosh bo‘lmagan o‘qituvchi kam oylik olib, tizimdan chiqib ketishiga ham rozimiz. Bizning farzandlarimiz eng yaxshisiga munosib, aynan shu sababli ajratilayotgan mablag‘ga e’tirozimiz yo‘q, ammo uning samaradorligini oshirish bo‘yicha tizim ishlab chiqish masalasida vazirlikka taklifimiz kirdik”, dedi Alisher Qodirov.
“Milliy tiklanish” demokratik partiyasi yetakchisi Alisher Qodirov to‘garaklar uchun davlat budjetidan ajratilgan mablag‘lar masalasiga ham alohida to‘xtalib, bu borada ham yondashuvni o‘zgartirish lozimligini ta’kidladi.
“Maktablarda to‘garaklar uchun 500 milliardga yaqin mablag‘ ajratilyapti. Bu to‘g‘ri masala, lekin u yerda yondashuvni o‘zgartirish kerak. U faqat kambag‘al oilalar yoki iqtisodiy yordamga muhtoj bo‘lgan oilalar farzandlari uchun to‘garak bo‘lishi kerak emas.U maktab tizimida to‘garak bo‘lishi, davlat byudjetidan moliyalashtirilishi, maktabning o‘zida bolalarimiz uchun sport, texnik va til to‘garaklarini tekin qilib, davlat budjetidan moliyalashtirish juda to‘g‘ri. Bunga kengroq yondashish orqali bu mablag‘larni barcha maktablarda joriy qilinishi fikrini taklif qildik. O‘ylaymanki, bu masalada ikkinchi o‘qishda bir to‘xtamga kelamiz”, dedi partiya yetakchisi.
Eslatib o‘tamiz, 2025-yilda maktabgacha va maktab ta’limi sohasi tashkilotlari xarajatlari uchun jami 59 trln so‘m mablag‘ ajratilishi reja qilinmoqda. Bunda 2024-yilgi kutilayotgan ijroga nisbatan 22,9 foizga oshgan holda Davlat budjeti jami xarajatlarining 15,7 foizini tashkil etishi prognoz qilingan.
Maktab va maktabgacha ta’lim vazirligining 2024-yilgi budjeti esa jami 46,6 trillion so‘m bo‘lib, uning 84,7 foizi yoki 36 trillion so‘mi (oyiga 3 trillion so‘m) ish haqi va unga tenglashtirilgan boshqa to‘lovlar hissasiga to‘g‘ri keladi.
Ma’lumot uchun: 2024-yil yanvar-sentyabr holatiga ko‘ra pedagoglarning o‘rtacha ish haqi 3 mln 484,7 ming so‘mni tashkil etib, ular boshqa soha xodimlariga qaraganda eng past maosh olishadi.

Отмечалось, что учителям, которые плохо обучают детей, следует платить меньше
Сегодня состоялось очередное заседание Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан. На нем в первом чтении рассмотрен проект закона "О Государственном бюджете Республики Узбекистан на 2025 год."
Выступивший на заседании лидер Демократической партии "Миллий тикланиш" Алишер Кадыров отдельно остановился на вопросе выделения средств из бюджета Министерству дошкольного и школьного образования.
По его словам, несмотря на то, что на систему образования выделяются огромные средства, они не используются эффективно. Поэтому Демократическая партия "Миллий тикланиш" затронула вопрос о том, даст ли ожидаемый результат запланированные около 50 триллионов на зарплату учителям.
"Очень правильно, что в систему образования выделяются огромные средства, и мы это поддерживаем. Если мы не добьемся успеха в реформах в системе образования и воспитания, мы не сможем достичь наших простых целей устойчивого развития. Поэтому это очень важно. Но мы поставили вопрос, сможем ли мы добиться ожидаемых результатов из запланированных средств на зарплату около 50 триллионов учителей.
Мы постоянно ставим этот вопрос перед Министерством дошкольного и школьного образования. Но вчера мы поставили его в Министерство экономики и финансов. Скажем, есть ли у нас какая-либо система для измерения эффективности деятельности учителя? Давайте создадим конкурентную систему учителей в школе, давая хорошему учителю большую зарплату, а плохому - меньшую.
Пусть учителя дают нашим детям хорошие знания, дадим учителям, которые дают хорошие знания, много заработной платы, согласны и с тем, что неконкурентный учитель получает меньшую зарплату и выходит из системы. Наши дети достойны лучшего, поэтому мы не возражаем против выделяемых средств, но мы внесли в министерство предложение о разработке системы повышения ее эффективности," - сказал Алишер Кадыров.
Лидер Демократической партии "Миллий тикланиш" Алишер Кадыров также отдельно остановился на вопросе о средствах, выделенных из государственного бюджета для кружков, и подчеркнул необходимость изменения подхода в этом вопросе.
"В школах на создание кружков выделяется около 500 миллиардов. Это правильный вопрос, но там нужно изменить подход. Он не должен быть только кружком для детей из бедных семей или из семей, нуждающихся в экономической помощи.
Очень правильно, чтобы он был кружком в школьной системе, финансировался из государственного бюджета, чтобы в самой школе для наших детей бесплатно проводились спортивные, технические и языковые кружки, финансировалось из государственного бюджета. С помощью более широкого подхода мы предложили внедрить эти средства во всех школах. Думаю, что мы придем к решению по этому вопросу во втором чтении," - сказал лидер партии.
Напомним, в 2025 году на расходы организаций сферы дошкольного и школьного образования планируется выделить в общей сложности более 50 трлн сумов. При этом прогнозируется, что он составит 15,7% от общих расходов Государственного бюджета, увеличившись на 22,9% по сравнению с ожидаемым исполнением в 2024 году.
Для справки: по состоянию на январь-сентябрь 2024 года средняя заработная плата педагогов составляет 3 млн 484,7 тыс. сумов, что является самым низким уровнем оплаты труда среди работников других сфер.