O‘quvchilar besh tashabbus olimpiadasida o‘rin olsa, o‘qituvchiga ustama uchun ball beriladimi?
Maktabdagi jismoniy tarbiya o‘qituvchimizning futbol to‘garagidagi o‘quvchi qizlar jamoasi maktablar o‘rtasidagi besh tashabbus emas, mahalla doirasidagi besh tashabbus olimpiadasida futbol bo‘yicha tumanda 1-o‘rinni qo‘lga kiritdi. Shu natija uchun 823-sonli qarorga asosan ustamaning baholash mezonidagi 30 ballni bersak bo‘ladimi?
Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentyabrdagi 823-son qarori bilan tasdiqlangan nizomning 1-ilovasi, 2-bandiga ko‘ra, o‘quvchilarning olimpiada, tanlovlar, musobaqalar va boshqa tadbirlardagi ishtiroki va natijalaridan kelib chiqib, o‘qituvchiga 10 balldan - 30 ballgacha berilishi mumkin.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining 2024-yil 14-fevraldagi 03-01/14-623-sonli xati bilan 2024-2025-o‘quv yili uchun umumta’lim muassasalaridagi o‘qituvchilarning bazaviy tarif stavkalariga har oylik ustamalar belgilashda inobatga olishga tavsiya etilgan fan olimpiadalari, ko‘rik tanlovlar, musobaqalar va tadbirlar ro‘yxati tasdiqlangan.
Mazkur ro‘yxatda esa “Besh tashabbus olimpiadasi” doirasidagi sport musobaqalaridagi natijalarni hisobga olish belgilangan.
Demak, bundan shunday xulosa qilish mumkinki, tuman (shahar) miqyosidagi “Besh tashabbus olimpiadasi”da qatnashgan o‘quvchilar 1-, 2-, 3-o‘rinlarni egallagan taqdirda o‘qituvchiga maksimal 30 ball berilishi mumkin.
Bu muhim: Faqat bu tartib yuqori sinf (5 — 11-sinf) o‘qituvchilari faoliyatini baholashda qo‘llaniladi. Ya’ni, bu yutuqqa boshlang‘ich sinf o‘quvchilari erishgan bo‘lsa, o‘qituvchiga ball berilmaydi.
Chunki, boshlang‘ich sinf o‘qituvchilariga faqatgina maktab miqyosidagi tanlov va boshqa tadbirlarda qatnashgan o‘quvchilarning erishgan natijalariga qarab ball beriladi.
Muhim eslatma: O‘qituvchilarning bazaviy tarif stavkalariga har oylik ustamalar belgilashda inobatga olishga tavsiya etilgan fan olimpiadalari, ko‘rik tanlovlar, musobaqalar va tadbirlar ro‘yxati faqatgina 2024-2025-o‘quv yili uchun belgilangan.
Bu ro‘yxatdagi  fan olimpiadalari, ko‘rik tanlovlar, musobaqalar va tadbirlar ro‘yxati kelasi o‘quv yili uchun yana qayta e’lon qilinadi.

Если учащиеся займут место в олимпиаде пяти инициатив, будет ли учителю выдаваться балл за надбавку?
17:21 / 02.12.2024 4.41k
Команда учащихся нашей учительницы физкультуры в футбольном кружке завоевала первое место в районе на олимпиаде по футболу не по пяти инициативам среди школ, а по пяти инициативам в рамках махалли. Можно ли за этот результат на основании постановления No 823 дать 30 баллов по критерию оценки надбавки?
Согласно пункту 2 приложения No 1 к Положению, утвержденному постановлением Кабинета Министров от 30 сентября 2019 года No 823, учителю может быть присвоено от 10 до 30 баллов в зависимости от участия и результатов учащихся в олимпиадах, конкурсах, соревнованиях и других мероприятиях.
Письмом Министерства дошкольного и школьного образования от 14 февраля 2024 года No 03-01/14-623 утвержден перечень предметных олимпиад, смотровых конкурсов, соревнований и мероприятий, рекомендованных к учету при установлении ежемесячных надбавок к базовым тарифным ставкам учителей общеобразовательных учреждений на 2024-2025 учебный год.
В этом списке предусмотрен учет результатов спортивных соревнований в рамках "Олимпиады пяти инициатив."
Таким образом, можно сделать вывод, что учителю может быть присвоено максимально 30 баллов при условии, что учащиеся, участвовавшие в "Олимпиаде пяти инициатив" районного (городского) уровня, заняли 1-е, 2-е, 3-е места.
Это важно: Только этот порядок применяется при оценке деятельности учителей старших классов (5-11 классов). То есть, если учащиеся начальных классов достигли этого успеха, учителю не дают баллов.
Потому что учителям начальных классов будут выдаваться баллы только по результатам учащихся, участвовавших в школьных конкурсах и других мероприятиях.
Важное примечание: Перечень предметных олимпиад, смотровых конкурсов, соревнований и мероприятий, рекомендуемых учитывать при установлении ежемесячных надбавок к базовым тарифным ставкам учителей, установлен только на 2024-2025 учебный год.
Перечень предметных олимпиад, смотровых конкурсов, соревнований и мероприятий в этом списке будет повторно опубликован на следующий учебный год.