O‘zbekistonlik o‘quvchilar TIMSS tadqiqotida ham past natija ko‘rsatdimi?
Xabaringiz bo‘lsa, 2023-yil aprel-may oylarida O‘zbekistonda o‘tkazilgan ushbu tadqiqotda barcha hududlardan tanlab olingan 166 ta maktabdan jami 8800 nafar o‘quvchilar (shundan, 4450 nafar 4-sinf va 4350 nafar 8-sinf) ishtirok etgandi.
Shuningdek, mazkur maktablarning 166 nafar direktorlari hamda 1035 nafar matematika va tabiiy fanlar bo‘yicha o‘qituvchilar so‘rovnomalarda qatnashgandi.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining xabar berishicha, ta’limdagi yutuqlarni baholash xalqaro assotsiatsiyasi (IEA) tomonidan TIMSS 2023 xalqaro baholash dasturi natijalari e’lon qilindi.
Unga ko‘ra, o‘zbekistonlik o‘quvchilar quyidagi natijalarni qayd etgan:
- 8-sinf o‘quvchilari natijalari:
Xalqaro hisobot tahlil natijalariga ko‘ra, O‘zbekistondagi 8-sinf o‘quvchilarining matematik savodxonlik bo‘yicha o‘rtacha ko‘rsatkichi 421 ball bo‘lib, qatnashuvchi 44 ta davlatdan 32-o‘rinni egallagan. 8-sinf tabiiy fanlar (Science) savodxonligi bo‘yicha qatnashgan 44 ta davlat orasidan 396 ball bilan 39-o‘rinni egalladi.
- 4-sinf o‘quvchilari natijalari:
Tadqiqotda qatnashgan o‘zbekistonlik 4-sinf o‘quvchilari tabiiy fanlar (Science) savodxonligi bo‘yicha 412 ball to‘plagan va ishtirokchi 58 ta davlat ichida 54-o‘rinni egalladi. Matematika savodxonligi bo‘yicha esa qatnashuvchi 58 ta davlat ichida 443 ball bilan 50-o‘rinni egalladi.
O‘zbekistonda 4-sinflardagi qizlar (446 ball) matematika yo‘nalishida o‘g‘il bolalardan (440 ball) yaxshiroq natija qayd etgan bo‘lsa, tabiiy fanlar yo‘nalishida ham xuddi shunday farq saqlanib qolgan (qizlar 414 ball, o‘g‘il bolalar 409 ball).
Tabiiy fanlar yo‘nalishida 8-sinflardagi qizlar (395 ball) va o‘g‘il bolalar (396 ball) deyarli bir xil natija qayd etgan bo‘lsa, matematika yo‘nalishida o‘g‘il bolalar (426 ball) qizlardan (416 ball) ko‘ra yuqoriroq natija qayd etgan.
Ta’lim masalalari bo‘yicha ekspert Komil Jalilovning aytishicha, o‘zbekistonlik 4 va 8-sinf o‘quvchilari matematika va tabiiy fanlar bo‘yicha quyi darajani qayd etishgan.
“Tashkilot saytida hali to‘liq hisobot e’lon qilinmadi, lekin infografika shaklida e’lon qilingan ma’lumotlardan O‘zbekiston natijalari haqida tasavvur hosil qilish mumkin.
Ballarni tushunish uchun: TIMSS shkalasi bo‘yicha 400-475 ball - quyi daraja hisoblanadi - o‘quvchilar fan bo‘yicha bazaviy bilimlarga egaligini yoki ayrim faktlarni bilishini anglatadi”, - deydi Komil Jalilov.
Eslatib o‘tamiz, 2021-yilda o‘tkazilgan PIRLS tadqiqotida ham O‘zbekiston ushbu dastur uchun qabul qilingan o‘rtacha balldan (500) sezilarli past (437 ball) natija ko‘rsatgan bo‘lib, 57 mamlakat orasida 49-o‘rinni egallagandi.
Shuningdek, O‘zbekiston PISA 2022 tadqiqotida ham past natijani qayd etgandi. Bunda o‘qish savodxonligidan 336 ball bilan 81 ta mamlakat orasida 80-o‘rinni, tabiiy fanlar bo‘yicha savodxonlik bo‘yicha 355 ball bilan 81 ta mamlakat orasida 80-o‘rinni, PISA-2022da asosiy e’tibor qaratilgan matematik savodxonlik bo‘yicha esa 364 ball bilan 72-o‘rinni egallagandi.
TALIS tadqiqoti
“O‘qituvchilar maoshidan qoniqadi, 95 foizi o‘z ishidan mamnun” — TALIS 2024
TALIS 2024 xalqaro tadqiqoti natijalari e’lon qilindi. Natijalar esa ko‘pchilikni mulohazaga chorlashi aniq. Chunki, unda o‘zbekistonlik o‘qituchilar oylik maoshlaridan qoniqishi, o‘z ishidan mamnun ekanligi, o‘qituvchilik kasbi ularning ongli ravishda qilgan birinchi tanlovi ekanligi va yana shunga o‘xshash bir-biridan qiziqarli natijalarni ko‘rishingiz mumkin.
Avvalroq Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi PISA 2025 natijalarini sun’iy oshirishda ayblangandi. Bu ayblovlar PISA 2025 tadqiqotida barcha prezident maktablarining ishtirok etayotgani bilan izohlangandi.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi PISA 2025 natijalarini sun’iy oshirishda ayblandi. Bu ayblov PISA 2025 tadqiqotida barcha Prezident maktablari “tasodifiy” tanlab olinganligi bilan izohlangan.
Aprel oyidan boshlab PIRLS 2026 tadqiqotining tajriba-sinov bosqichi boshlanadi
O‘zbekistonda aprel-may oylarida 30 ta maktabda PIRLS 2026 tadqiqotining tajriba-sinov jarayonlari o‘tkazilishi ma’lum qilindi.

Показали ли учащиеся из Узбекистана низкие результаты в исследовании TIMSS?
Как известно, в данном исследовании, проведенном в Узбекистане в апреле-мае 2023 года, приняли участие в общей сложности 8800 учащихся из 166 школ, отобранных из всех регионов (в том числе 4450 учащихся 4-х классов и 4350 учащихся 8-х классов).
Также в опросах приняли участие 166 директоров этих школ и 1035 учителей математики и естественных наук.
В Министерстве дошкольного и школьного образования сообщили, что Международная ассоциация по оценке достижений в образовании (IEA) опубликовала результаты международной программы оценки TIMSS 2023.
Согласно этому, учащиеся из Узбекистана зафиксировали следующие результаты:
- Результаты учащихся 8-х классов:
Согласно результатам анализа международного отчета, средний показатель математической грамотности учащихся 8-х классов Узбекистана составил 421 балл и занял 32-е место из 44 стран-участниц. 8-й класс занял 39-е место с 396 баллами среди 44 стран, участвовавших в соревнованиях по грамотности естественных наук (Science).
- Результаты учащихся 4-х классов:
Учащиеся 4-х классов из Узбекистана, участвовавшие в исследовании, набрали 412 баллов по грамотности естественных наук (Science) и заняли 54-е место среди 58 стран-участниц. По математической грамотности она заняла 50-е место среди 58 стран-участниц с 443 баллами.
В Узбекистане девочки 4-х классов (446 баллов) показали лучшие результаты по математике, чем мальчики (440 баллов), но такая же разница сохранилась и по естественным наукам (девочки - 414 баллов, мальчики - 409 баллов).
В направлении естественных наук девочки (8 классов (395 баллов) и мальчики (396 баллов) показали почти одинаковые результаты, а в направлении математики мальчики (426 баллов) показали более высокие результаты, чем девочки (416 баллов).
По словам эксперта по вопросам образования Комила Джалилова, учащиеся 4-х и 8-х классов Узбекистана отметили низкий уровень в математике и естественных науках.
"На сайте организации пока не опубликован полный отчет, но из данных, опубликованных в виде инфографики, можно получить представление о результатах Узбекистана. Для понимания баллов: 400-475 баллов по шкале TIMSS - низкий уровень - означает, что учащиеся обладают базовыми знаниями по предмету или знают некоторые факты," - сказал Комил Джалилов.
Также Узбекистан отметил низкий результат в исследовании PISA 2022. При этом она заняла 80-е место среди 81 страны с 336 баллами по грамотности чтения, 80-е место среди 81 страны с 355 баллами по естественнонаучной грамотности и 72-е место с 364 баллами по математической грамотности, на которую основное внимание было уделено в PISA-2022.