00:44 / 10.12.2024 12.29k
Men matematika fani metodbirlashma rahbariman. Bizning metodbirlashmada direktor o‘rinbosari ham matematika fanidan dars oladi, mutaxassisligi matematika, lekin majburiy attestatsiyalardan o‘ta olmaganligi sababli mutaxassisga tushib qolgan. Unga dars berish qanchalik to‘g‘ri?
Dars taqsimoti “Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risida”gi nizomga (ro‘yxat raqami: 3271) 15-bandiga asosan amalga oshiriladi.
Nizomning 15-bandidagi ko‘rsatgichlarga muvofiq dars soatlarini taqsimlashda o‘qituvchining erishgan yutuqlari (o‘quvchilarining olimpiadalarda olgan o‘rinlari, chet tili bo‘yicha olingan sertifikatlar, ko‘rik tanlovlarda ishtiroki va boshqalar) hamda malaka toifasi, ma’lumoti kabilar inobatga olinishi lozim.
Ketma-ketlikning eng oxirida oliy ma’lumotli o‘qituvchilar bilan ta’minlanguniga qadar umumta’lim muassasasining tegishli mutaxassisligi bo‘yicha rahbar xodimlariga dars berilishi mumkinligi ko‘rsatilgan.
Ya’ni, maktabdagi barcha o‘qituvchilar to‘liq dars bilan ta’minlangandan keyingina rahbar xodimlar dars olishlari mumkin.
Bunda ularning malaka toifasi yoki o‘quvchilarining olimpiadalarda olgan o‘rinlari, chet tili bo‘yicha olingan sertifikatlari, ko‘rik-tanlovlardagi ishtiroki yoki boshqa yutuqlari bo‘lgan taqdirda ham dars soati olish uchun da’vogarlik qilolmaydi.
Chunki, ularning egallab turgan lavozimi o‘qituvchi emas, balki rahbarlik lavozimi hisoblanadi. “Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risida”gi nizomda esa maksimal dars soatlari olish huquqi faqat o‘qituvchilarga berilgan.
Xulosa shuki, rahbar xodimlarning mutaxassisligi bo‘yicha olgan malaka toifasi yoki attestatsiyadan o‘tolmaganligi dars soatlarini taqsimlashda rol o‘ynamaydi.
Yuqorida ta’kidlab o‘tganimizdek, rahbar xodimlarga ta’lim muassasasidagi o‘qituvchilar to‘liq dars bilan ta’minlangandan keyingina dars soatlari ajratilishi mumkin.

Правильно ли давать уроки руководителю, не прошедшему аттестацию?
Я руководитель методического объединения по математике. В нашем методическом объединении заместитель директора тоже занимается математикой, специальность математика, но попала к специалисту из-за не прохождения обязательной аттестации, насколько правильно преподавать ему?
Распределение уроков осуществляется в соответствии с пунктом 15 Положения о порядке комплектования классов и формирования тарификационных списков в общеобразовательных учреждениях (рег.
При распределении учебных часов в соответствии с показателями пункта 15 Положения должны учитываться достижения преподавателя (замещения учащихся на олимпиадах, полученные сертификаты по иностранному языку, участие в смотровых конкурсах и другие), а также квалификационная категория, образование.
В самом конце последовательности указано, что руководящие работники общеобразовательного учреждения могут быть обучены по соответствующей специальности до обеспечения преподавателями с высшим образованием.
То есть только после того, как все учителя школы будут полностью обеспечены уроками, руководящие работники смогут получать уроки.
При этом они не могут претендовать на получение учебного часа даже при наличии квалификационной категории или места, полученного на олимпиадах их учащимися, полученных сертификатов по иностранному языку, участия в конкурсах или других достижений.
Потому что занимаемая ими должность - это не учитель, а должность руководителя. В Положении "О порядке комплектования классов и формирования тарификационных списков в общеобразовательных учреждениях" право на получение максимального количества учебных часов предоставлено только учителям.
Заключение заключается в том, что квалификационная категория, полученная руководящими работниками по специальности, или неспособность пройти аттестацию не играют роли в распределении учебных часов.
Как отмечалось выше, руководящим работникам могут быть выделены учебные часы только после того, как учителя в образовательном учреждении будут обеспечены полным объемом уроков.