Avval xabar berganimizdek, bugun Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida ijtimoiy himoya sohasida amalga oshirilgan ishlar va 2025-yildagi ustuvor vazifalar yuzasidan videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. O‘tkazilgan yig‘ilishda bog‘cha va maktab yoshidagi nogironligi bor bolalarning ta’lim bilan qamrovi Qashqadaryo, Samarqand, Surxondaryo, Toshkent viloyatida eng pastligi ko‘rsatib o‘tildi.
Respublika bo‘yicha bunday bolalarning 16,5 mingi maktabga, 17,5 mingi bog‘chaga bormaydi, yana 11 ming bola maxsus maktab-internatlarda ota-onasidan uzoqda o‘qiyapti.
Shuning uchun Ijtimoiy himoya agentligi, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi, viloyat hokimlariga 2025-yil 1-fevralgacha har bir tumanda bittadan bog‘chada inklyuziv ta’lim guruhini ochish vazifasi topshirildi. 2025-yil 1-sentyabrgacha 954 ta maktabda inklyuziv sinf tashkil qilinib, yana 1 ming 800 nafar nogironligi bor bola ta’lim olishi uchun sharoit yaratiladi.
Ijtimoiy himoya agentligiga harakati cheklangan bolalarga maktabga kelib-ketish xarajatining 75 foizini qoplash tizimini joriy qilish topshirildi.
Shuningdek, mental va jismoniy nuqsoni bor bolalarni o‘qitadigan 90 ta maxsus maktabni ko‘p funksiyali maktabga aylantirish kerakligi ta’kidlandi. Bu orqali nogironligi bor 2 ming bola ota-onasi bilan yashab, yaqin hududdagi maktabda o‘qish imkoniga ega bo‘ladi. Yangi o‘quv yilidan Toshkent shahrida bitta shunday maktab faoliyati yo‘lga qo‘yilib, namuna qilinadi.
Prezident shu yili nogironligi bor bolalar uchun 73 ta kunduzgi parvarishlash va “G‘amxo‘rlik” guruhlari tashkil qilinganligini ham ta’kidlab o‘tdi. Endilikda, bu sohaga xususiy sektorni olib kirish uchun qo‘shimcha imkoniyatlar yaratiladi.
Ya’ni, tadbirkorlarga har bir bola uchun kuniga 100 ming so‘mdan subsidiya, xonalarni jihozlashga 30 million so‘mgacha arzon kredit ajratiladi.
Buning hisobiga Qoraqalpog‘iston, Andijon, Qashqadaryo, Samarqand, Toshkent viloyati va Toshkent shahrida nogironligi bor 2 ming bolani kunduzgi parvarishlash tizimi yo‘lga qo‘yiladi. Bu tizim 2025-yil 1-oktyabrgacha qolgan viloyatlarda ham joriy qilinadi. Mutasaddilar oldiga kelgusi yilda 15 ming nogironligi bor bolani ta’limga jalb qilish vazifasi qo‘yildi.
Yig‘ilishda xalqaro andozalar asosida nogironligi borlarga sport turlari ham kengaytirilishi, ularning bunga layoqati kasallik turiga qarab avtomatik belgilanishi qayd etildi. Natijada sport bilan shug‘ullanishga yo‘llanma olishi mumkin bo‘lgan nogironligi borlar soni 286 mingdan 440 mingga oshadi.
Mutasaddilarga kelgusi yilda adaptiv sport qamrovini 1,6 barobarga oshirib, 45 mingga yetkazish topshirildi. Bu odamlarni sport bilan shug‘ullantiradigan murabbiylar oyligi 1-yanvardan 1,5 barobar oshiriladi.
Joylardagi 130 ta sport maktabi, 90 ta maxsus ta’lim muassasasi va 29 ta “Muruvvat” uyidagi sport obyektlari adaptiv sport turlariga moslashtiriladi. Joylarda 300 ta yangi “vorkaut” maydonchalari quriladi, ularda ham xuddi shunday sharoitlar bo‘ladi.
O‘tkazilgan yig‘ilishda shu yilning o‘zida mehribonlik va bolalar uylaridan 300 nafar o‘g‘il-qizlar oilaviy muhitga qaytgani aytildi. Hozirda oilaviy muhitdan ajralgan holda ta’lim-tarbiya olayotgan yana 500 nafar bola bor.
Mas’ul idoralarga Milliy gvardiya tajribasi asosida 500 nafar bolani oilaviy bolalar uyiga joylashtirish va ta’lim olishi uchun sharoit yaratish topshirildi. Nazoratsiz va qarovsiz bolalar yashashi, o‘qishiga ixtisoslashgan maktablar ro‘yxati qayta ko‘rib chiqiladi, ularda bunday bolalar uchun 5 foiz kvota bo‘ladi. Bunda ushbu maktablarga bolalarni Ijtimoiy himoya agentligi yo‘llanmasi asosida yuborish ko‘zda tutiladi.
Umuman, nogironligi bor hamda ota-ona mehridan bebahra qolgan bolalarning sifatli ta’lim-tarbiya olishi va oilaviy muhitga qaytishini tashkil qilish masalalarini muvofiqlashtirish Ijtimoiy himoya milliy agentligi direktorining birinchi o‘rinbosari Sh.Mirziyoyeva zimmasiga yuklatildi.

15:57 / 13.12.2024 3.89k
Как мы сообщали ранее, сегодня под председательством Президента Шавката Мирзиёева состоялось видеоселекторное совещание, посвященное проделанной работе в сфере социальной защиты и приоритетным задачам на 2025 год. На совещании отмечалось, что охват образованием детей с инвалидностью дошкольного и школьного возраста самый низкий в Кашкадарьинской, Самаркандской, Сурхандарьинской и Ташкентской областях.
По республике 16,5 тысячи таких детей не ходят в школу, 17,5 тысячи - в детский сад, еще 11 тысяч детей учатся в специальных школах-интернатах вдали от родителей.
В связи с этим Агентству социальной защиты, Министерству дошкольного и школьного образования, хокимам областей поручено до 1 февраля 2025 года открыть в каждом районе по одному детскому саду группу инклюзивного образования. До 1 сентября 2025 года в 954 школах будут организованы инклюзивные классы, созданы условия для обучения еще 1,8 тысячи детей с инвалидностью.
Агентству социальной защиты поручено внедрить систему покрытия 75 процентов расходов на посещение школ детьми с ограниченными возможностями.
Также указано на необходимость преобразования 90 специальных школ для детей с умственными и физическими недостатками в многофункциональные школы. Благодаря этому 2 тысячи детей с инвалидностью смогут жить с родителями и учиться в близлежащей школе
С нового учебного года в городе Ташкенте будет налажена деятельность одной такой школы.
Президент также отметил, что в этом году для детей с инвалидностью организовано 73 группы дневного ухода и "Заботы." Теперь будут созданы дополнительные возможности для внедрения частного сектора в эту сферу.
То есть предпринимателям будут выделяться субсидии в размере 100 тысяч сумов на каждого ребенка в день, доступные кредиты на оборудование помещений - до 30 миллионов сумов.
За счет этого в Каракалпакстане, Андижане, Кашкадарье, Самарканде, Ташкентской области и городе Ташкенте будет налажена система дневного ухода за 2 тысячами детей с инвалидностью. Данная система будет внедрена в остальных регионах до 1 октября 2025 года.
Перед ответственными лицами поставлена задача в следующем году привлечь к образованию 15 тысяч детей с инвалидностью.
На совещании отмечалось, что на основе международных стандартов будут расширены виды спорта для лиц с инвалидностью, а их способность к этому будет автоматически определена в зависимости от вида заболевания. В результате количество людей с инвалидностью, которые могут получить путевку на занятия спортом, увеличится с 286 тысяч до 440 тысяч.
Ответственным лицам поручено в следующем году увеличить охват адаптивным спортом в 1,6 раза и довести его до 45 тысяч. С 1 января заработная плата тренеров, занимающихся спортом, будет увеличена в 1,5 раза.
130 спортивных школ, 90 специальных образовательных учреждений и 29 спортивных объектов в домах "Мурувват" будут адаптированы к адаптивным видам спорта. На местах будет построено 300 новых "воркаутных" площадок, в которых будут созданы такие же условия.
На совещании отмечалось, что только в этом году 300 мальчиков и девочек из домов милосердия и детских домов вернулись в семейную среду. В настоящее время насчитывается еще 500 детей, получающих образование и воспитание вне семейной среды.
Ответственным ведомствам поручено создать условия для размещения и обучения 500 детей в детских домах семейного типа на основе опыта Национальной гвардии. Будет пересмотрен перечень школ, специализирующихся на проживании и обучении безнадзорных и беспризорных детей, для которых будет установлена 5-процентная квота.
При этом предусматривается направление детей в эти школы на основании направления Агентства социальной защиты.
В целом координация вопросов организации качественного образования и воспитания детей с инвалидностью и детей, лишенных родительской заботы, и их возвращения в семейную среду возложена на первого заместителя директора Национального агентства социальной защиты Ш.Мирзиёеву.