Responsibilities for money collections are determined in Kyrgyz schools
The Cabinet of Ministers of the Kyrgyz Republic "On the implementation of the President's decision No. 136 of May 26, 2023 "On measures to ensure state guarantees of children's right to free school education" made the decision. This was reported by Qalampir.uz publication.
According to the document, persons who allow illegal extortion of funds in state and municipal educational institutions will be liable in accordance with the laws of the Kyrgyz Republic on offenses.
According to the decision, the Ministry of Finance will allocate 557 million 158 thousand soms in 2023 for the repair, protection and purchase of household goods necessary for state educational institutions, local government bodies, and the administrations of Bishkek and Osh cities. held in
The decision will enter into force seven days after its official announcement.
For information, in May of this year, President Sadir Japarov issued the decision "On measures to ensure state guarantees of children's right to free school education in state educational institutions (grades 1-11)". had signed. According to it, it is forbidden to illegally collect funds from state educational organizations and to establish state funds at their expense.