Masofaviy ta’lim shaklida o‘qiydigan xodimlarga ish joyidan ish haqi saqlangan ta’til beriladimi?
Men masofaviyda o‘qiyman. Kadrlar bo‘yicha menejerimiz masofaviylarga ta’til berilmaydi, chunki onlayn o‘qiysizlar-ku, deyapti. Lekin men imtihonni o‘qish joyiga borib, oflayn topshiraman-ku? Iltimos, masofaviy o‘qiydigan xodimlar uchun ham kafolatlar haqida tushuntirish bering.
Mehnat kodeksining 385-moddasi kechki yoki sirtqi ta’lim shakli bo‘yicha ta’lim olayotgan xodimlar uchun kafolatlar va kompensatsiyalarni berishni tartibga soladi. E’tibor bering, masofaviy ta’lim shaklida o‘qiydigan xodimlar uchun kafolatlar va kompensatsiyalar nazarda tutilmagan! Lekin garchi Mehnat kodeksida bu toifa xodimlar uchun kafolatlar nazarda tutilmagan bo‘lsa-da, qonunchilik hujjatlarida kafolatlar nazarda tutilgan!
Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 3-oktyabrdagi 559-son qaroriga ilova “Oliy ta’lim tashkilotlarida masofaviy ta’limni tashkil etish tartibi to‘g‘risida”gi Nizomning 22-bandiga ko‘ra, ish faoliyatini masofaviy ta’lim bilan qo‘shib olib borayotgan talabalarga semestr oxirida yakuniy baholashdan o‘tish, bitiruvchilarga esa yakuniy davlat attestatsiyasini topshirish, bitiruv malakaviy va magistrlik ishini himoya qilish uchun kamida 15 kalendar kun muddatga ish haqi saqlangan holda ta’til beriladi.
Demak, Sizga semestr oxirida yakuniy imtihonlar uchun kamida 15 kalendar kun muddatga ish haqi saqlangan holda ta’til beriladi.
Ta’til berish uchun asos sifatida ish joyingizga o‘qish joyidan ma’lumotnoma va OTM tomonidan tasdiqlangan yakuniy nazorat grafigi nusxasini taqdim qilishingiz mumkin. O‘qish joyidan ma’lumotnomani my.gov.uz saytidan yuklab olishingiz mumkin.