12:49 / 25.12.2024 45.37k
Kecha, 24-dekabr kuni Vazir Hilola Umarova tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentiga maktabgacha va maktab ta’limi tizimida 2025-yilda amalga oshiriladigan ustuvor vazifalar bo‘yicha axborot berilgandi.
Unda ta’lim muassasalari rahbar xodimlarining oylik maoshlarini sezilarli darajada oshirish borasida ham bir qancha takliflar ilgari surildi.
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining xabar berishicha, 2025-2026-o‘quv yilidan boshlab maktab va maktabgacha ta’lim muassasalari direktorlari, maktab direktori o‘rinbosarlarining ish haqi miqdorlari oshiriladi.
Shu bilan birga, 2026-yildan boshlab maktab direktorlari va ularning o‘rinbosarlariga faoliyat samaradorligi natijalariga ko‘ra qo‘shimcha ustamalar joriy etiladi.
Bundan tashqari, maktabgacha va maktab ta’limi tizimidagi boshqaruv xodimlarining lavozim maoshlariga uzoq muddat ishlaganligi uchun har oylik ustama hamda boshqa qo‘shimcha to‘lovlar to‘lanishi yo‘lga qo‘yiladi.

12:49 / 25.12.2024 45.19k
Вчера, 24 декабря, министр Хилола Умарова доложила Президенту Республики Узбекистан о приоритетных задачах, которые будут реализованы в системе дошкольного и школьного образования в 2025 году.
На нем также был выдвинут ряд предложений по значительному повышению заработной платы руководящих работников образовательных учреждений.
Министерство дошкольного и школьного образования сообщило, что с 2025-2026 учебного года будут повышены размеры заработной платы директоров школ и дошкольных образовательных учреждений, заместителей директоров школ.
Вместе с тем, начиная с 2026 года, директорам школ и их заместителям будут вводиться дополнительные надбавки по результатам эффективности деятельности.
Кроме того, будут выплачиваться ежемесячные надбавки и другие доплаты к должностным окладам управленческого персонала системы дошкольного и школьного образования за выслугу лет.
Министр Хилола Умарова сообщила, что ежемесячная зарплата директоров школ будет увеличена до 20 процентов, а если они пройдут "Школу директоров," их зарплата будет увеличена еще на 50 процентов.