Endi boshlang‘ich sinf o‘qituvchilariga ham 50 foizlik ustama to‘lanadimi?
2025-yil 1-yanvardan ona tili va tarix o‘qituvchilariga milliy sertifikat uchun 50% ustama to‘lanar ekan. Shunda milliy sertifikatga ega boshlang‘ich sinf o‘qituvchilariga ham o‘zbek tili va adabiyotidan boshlang‘ichlarda dars o'tgani uchun 50 foiz to‘lanadimi?
Mazkur masala yuzasidan xalqtaliminfo.uz Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligiga so‘rov yuborgandi. Shundan so‘ng vazirlik ushbu savolga batafsil javob yo‘lladi.
Ma’lumki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “O‘zbekiston - 2030” strategiyasini “Yoshlar va biznesni qo‘llab-quvvatlash yili”da amalga oshirishga oid davlat dasturi to‘g‘risida”gi 37–son Farmoni 12-bandiga ko‘ra 2025-yil 1-yanvardan boshlab Bilim va malakani baholash agentligi tomonidan berilgan milliy sertifikatga ega “Ona tili va adabiyot hamda Tarix” fani o‘qituvchilariga 50 foiz miqdorida ustama to‘lanishi belgilandi.
Bilim va malakani baholash agentligi tomonidan berilgan ona tili va adabiyot (o‘zbek tili va adabiyot, rus tili va adabiyot, qoraqalpoq tili va adabiyoti) sertifikatlari uchun 50 foiz miqdorida ustama to‘lanadi. Bunda:
- Ta’lim tili o‘zbek tili bo‘lgan maktablarda dars beruvchi pedagoglarga o‘zbek tili va adabiyoti sertifikati uchun ona tili va adabiyot faniga;
- Ta’lim tili rus tili bo‘lgan maktablarda dars beruvchi pedagoglarga rus tili va adabiyoti sertifikati uchun ona tili (rus tili) va adabiyoti faniga;
- Ta’lim tili qoraqalpoq tili bo‘lgan maktablarda dars beruvchi pedagoglarga qoraqalpoq tili va adabiyoti sertifikati uchun ona tili (qoraqalpoq tili) va adabiyoti faniga tegishli dars soatlari uchun ustama to‘lanadi.
Ya’ni yuqoridagi Farmon talablaridan kelib chiqib, ona tili va adabiyoti hisoblangan fanlar uchun dars berayotgan o‘qituvchilarga fan soatlari uchun 50 foiz miqdorida ustama to‘lanadi.
Shuningdek, boshlang‘ich ta’limda ona tili bo‘yicha dars beruvchi ustozlarga sinflar kesimida quyidagi fan soatlari uchun 50 foiz miqdorida ustama to‘lanadi:
- 1-sinfda o‘quv yilining 1-2-choraklarida 4 soat “Alifbe”, 4 soat “Yozuv”, 3-4-choraklarida 4 soat “Ona tili”, 4 soat “O‘qish savodxonligi” fani;
- 2-4-sinflarda 4 soatdan “Ona tili”, 3 soatdan “O‘qish savodxonligi” fani.
Ma’lumot uchun: O‘zbek tili (davlat tili) fanidan dars beruvchi pedagoglarga (barcha qardosh tillarga) esa ularning tarif stavkasiga nisbatan 20 foiz miqdorida ustama to‘lanadi. O‘zbek tili (davlat tili) fanidan dars beruvchi pedagoglarga 50 foiz miqdorida ustama to‘lab berilmaydi.
Milliy sertifikat bor, ammo EduERP’da “ustama to‘lanmaydi” chiqyapti: sabab nima?
Meni maktabimda ona tili va adabiyot fanidan o‘qituvchi bo‘lib ishlaydigan ustozimiz A sertifikatini oldi, umumiy balli 66.82. Lekin erp.maktab.uz saytida ustama to‘lanadi degan joyiga “yo‘q” (to‘lanmaydi) chiqib turibdi. Shu savolga javob kerak, ustama to‘lanadimi yoki yo‘q?
Boshlang‘ich sinf o‘qituvchilari uchun milliy sertifikat joriy etildi
Boshlang‘ich ta’lim o‘qituvchilariga milliy sertifikat berish tizimi tasdiqlandi. Mazkur hujjat bilan boshlang‘ich sinf o‘qituvchilarining bilim darajasi va pedagogik mahoratini baholashning mutlaqo yangi tartibi joriy etildi.
“X-variant” masalasi bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atildi, 13 kishi hibsga olindi — Hindiston
2026-yilning may oyida Hindistonda tibbiyot oliygohlariga qabul uchun o‘tkazilgan NEET-UG imtihoni mamlakat tarixidagi eng yirik mojarolaridan biriga aylandi.

Будет ли теперь выплачиваться 50-процентная надбавка учителям начальных классов?
С 1 января 2025 года учителям родного языка и истории будет выплачиваться надбавка в размере 50% за национальный сертификат. Будут ли учителя начальных классов также платить 50% за обучение узбекскому языку и литературе в начальных классах?
В ответ на запрос xalqtaliminfo.uz Министерство дошкольного и школьного образования подробно ответило на этот вопрос.
Как известно, согласно пункту 12 Указа Президента Республики Узбекистан No 37 "О Государственной программе по реализации Стратегии "Узбекистан - 2030" в "Год поддержки молодежи и бизнеса," с 1 января 2025 года учителям предмета "Родной язык и литература, а также история," имеющим национальный сертификат, выданный Агентством по оценке знаний и квалификации, будет выплачиваться надбавка в размере 50 процентов.
За сертификаты на родной язык и литературу (узбекский язык и литература, русский язык и литература, каракалпакский язык и литература), выданные Агентством по оценке знаний и квалификации, выплачивается надбавка в размере 50 процентов. При этом:
• Педагогам, преподающим в школах с узбекским языком обучения, на предмет родного языка и литературы для получения сертификата об узбекском языке и литературе;
• Педагогам, преподающим в школах с русским языком обучения, на предмет родного языка (русский язык) и литературы для получения сертификата по русскому языку и литературе;
Педагогам, преподающим в школах с каракалпакским языком обучения, выплачивается надбавка за учебные часы по предмету родного языка (каракалпакский язык) и литературы за сертификат каракалпакского языка и литературы.
Исходя из требований вышеуказанного Указа, учителям, преподающим предметы родного языка и литературы, выплачивается надбавка в размере 50 процентов за учебные часы.
Также учителям, преподающим родной язык в начальном образовании, выплачивается надбавка в размере 50 процентов за следующие учебные часы в разрезе классов:
• В 1-м классе в 1-2-й четверти учебного года 4 часа по предмету "Азбука," 4 часа по предмету "Письмо," в 3-4-й четверти 4 часа по предмету "Родной язык," 4 часа по предмету "Чтение";
• В 2-4 классах по 4 часа - "Родной язык," по 3 часа - "Грамотность чтения."
Для справки: педагогам, преподающим узбекский язык (государственный язык) (все родственные языки), выплачивается надбавка в размере 20 процентов от их тарифной ставки. Педагогам, преподающим узбекский язык (государственный язык), надбавка в размере 50 процентов не выплачивается.