15:00 / 10.01.2025 11.77k
Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri Hilola Umarovaning “Yangi O‘zbekiston” gazetasining 2025-yil 9-yanvar 5-sonida chop etilgan “Ta’lim tizimidagi bugungi islohotlar mamlakat ravnaqiga xizmat qiladi” sarlavhali maqolasida “til egalari” islohoti nima uchun amalga oshirilganiga ham alohida to‘xtalib o‘tdi.
Vazir Hilola Umarova “til egalari” islohotini quyidagicha izohladi
“O‘zbekiston — 2030” strategiyasida ta’lim tashkilotlariga har yili “til egasi” bo‘lgan xorijlik 500 mutaxassisni olib kelish vazifasi belgilangan. Bunday amaliyotdan aksariyat davlatlar faol foydalanadi.
Masalan, birgina Buyuk Britaniya ta’lim sifatini oshirish uchun 2023-yilda 100 mingdan ortiq xorijlik o‘qituvchini jalb qilgan. Xuddi shunday tajriba Xitoyda ham yo‘lga qo‘yilgan bo‘lib, har yili 400 minggacha chet tili o‘qituvchisi olib kelinadi.
Xalqaro tajribadan kelib chiqib, bizda ham mazkur loyiha doirasida belgilangan ishlar izchil davom ettirilyapti. Bunda, avvalo, xorijiy til o‘qituvchisiga qo‘yiladigan talablarimizni belgilab oldik. So‘ng xalqaro TESOL (Teaching English for Speakers of Other Languages) tashkiloti bilan maslahatlashdik, tahlil qildik, o‘rgandik.
Nufuzli rekruting kompaniyalari, ta’lim tashkilotlari bilan muzokaralar o‘tkazib, elchixonalar bilan yaqindan hamkorlik o‘rnatdik. Yakunda xalqaro sertifikatga va katta tajribaga ega 500 nafar xorijiy til o‘qituvchisini yurtimizga olib keldik. Natijada ular faoliyat yuritayotgan 500 ta maktab o‘quvchilarining til bilish darajasi hududlar bo‘yicha o‘rtacha 5 foizdan 15 foizgacha oshgan.
“Til egalari” bir haftada 20 soatlik dars bilan birga uch marta qo‘shimcha to‘garak mashg‘ulotlari o‘tadi hamda mahalliy o‘qituvchilarimiz uchun treninglar tashkil etadi. Yana bir muhim jihat shuki, dars mahalliy pedagog bilan birga o‘tiladi, ya’ni ular hamkor o‘qituvchi sifatida bir-birining o‘rnini to‘ldiradi. Buning foydali jihatlari ko‘p. Bir tomondan, xorijlik mutaxassis bilimini ham o‘quvchi, ham o‘qituvchiga ulashadi.
Ikkinchi tomondan, o‘qitish tizimimiz bilan yaqindan tanishib boradi. Odatda o‘quvchilarimiz IELTS sinovining tinglab tushunish yoki o‘qib tushunish qismi bo‘yicha yuqori ball oladi. Ammo yozish va gapirish ko‘nikmasiga kelganda, ochig‘ini aytish kerak, ballari pasayib ketadi.
Demak, produktiv qism uchun o‘quvchilarimizga qo‘shimcha yordam kerak. Shuning uchun xorijlik mutaxassislar bilan, asosan, til muhitini vujudga keltirish, ya’ni oson muloqot qilish, tushunish, gapirish ko‘nikmasini rivojlantirish juda muhim”, deydi Hilola Umarova.
Shuningdek, maqolada o‘quvchilarni ikkita xorijiy til va bitta kasb-hunarga o‘rgatish amaliyoti haqida ham ma’lumot berilgan
“Har bir tuman (shahar)da bittadan umumiy o‘rta ta’lim muassasasida o‘quvchilarga ikkita xorijiy til va bitta kasb-hunar o‘rgatish amaliyotini bosqichma-bosqich yo‘lga qo‘yish uchun 2023/2024 o‘quv yilida qator ishlar bajarilgan.
Jumladan, ikkinchi xorijiy til sifatida tanlangan ingliz, nemis, fransuz, koreys, yapon va xitoy tillari bo‘yicha o‘quv dasturlari ishlab chiqildi. O‘tgan o‘quv yilida jami 208 ta umumiy o‘rta ta’lim maktabida ikkita chet tilini o‘qitish amaliyoti yo‘lga qo‘yildi. Joriy o‘quv yilida bunday maktablar soni 354 taga yetkazildi”, deyiladi maqolada.

15:00 / 10.01.2025 11.76k
Начиная с 2023 года более 500 зарубежных педагогов были привлечены в образовательные учреждения для преподавания английского, немецкого и французского языков в качестве "языковых носителей."
С 2024 года количество "носителей языка" будет доведено до 1500 человек, а в 2025 году планируется увеличить количество привлеченных специалистов по иностранному языку до 2000 человек.
Министр дошкольного и школьного образования Хилола Умарова в статье под названием "Современные реформы в системе образования служат процветанию страны," опубликованной в номере 5 газеты "Янги Узбекистон" от 9 января 2025 года, также особо остановилась на том, почему была проведена реформа "языковедов."
В статье министр Хилола Умарова заявила следующее
В стратегии "Узбекистан - 2030" поставлена задача ежегодно привлекать в образовательные организации 500 иностранных специалистов, являющихся носителями языка. Такая практика активно используется большинством государств.
Например, только Великобритания в 2023 году привлекла более 100 тысяч иностранных преподавателей для повышения качества образования. Аналогичный опыт налажен и в Китае, куда ежегодно привлекается до 400 тысяч учителей иностранного языка.
Исходя из международного опыта, у нас также последовательно продолжается работа, намеченная в рамках данного проекта. При этом, прежде всего, мы определили наши требования к учителю иностранного языка. Затем мы консультировались, анализировали и изучали с международной организацией TESOL (Teaching English for Speakers of Other Languages).
Мы провели переговоры с авторитетными рекрутинговыми компаниями, образовательными организациями, наладили тесное сотрудничество с посольствами. В итоге мы привезли в нашу страну 500 учителей иностранных языков, имеющих международный сертификат и большой опыт. В результате уровень владения языком учащихся 500 школ, в которых они работают, увеличился в среднем с 5 до 15 процентов по регионам.
"Языковеды" три раза в неделю проводят дополнительные кружковые занятия с 20-часовыми занятиями и организуют тренинги для наших местных учителей. Еще один важный аспект заключается в том, что урок проводится вместе с местным педагогом, то есть они взаимозаменяют друг друга как учителя-партнеры. Это имеет много полезных сторон. С одной стороны, зарубежный специалист делится своими знаниями и с учеником, и с учителем.
С другой стороны, он будет ближе знакомиться с нашей системой обучения. Обычно наши ученики получают высокие баллы в части аудирования или чтения на тесте IELTS. Но что касается навыков письма и говорения, то, надо признаться, их баллы падают.
Следовательно, нашим учащимся необходима дополнительная помощь для продуктивной части. Поэтому очень важно создать языковую среду с зарубежными специалистами, то есть развивать умение легко общаться, понимать, говорить," - сказала Хилола Умарова.
В статье также приводится информация о практике обучения учащихся двум иностранным языкам и одной профессии
"В 2023/2024 учебном году выполнен ряд работ по поэтапному налаживанию практики обучения учащихся двум иностранным языкам и одной профессии в одном общем среднем образовательном учреждении в каждом районе (городе).
В частности, были разработаны учебные программы по английскому, немецкому, французскому, корейскому, японскому и китайскому языкам, выбранным вторым иностранным языком. В прошлом учебном году в 208 общеобразовательных школах была налажена практика обучения двум иностранным языкам. В текущем учебном году количество таких школ достигло 354," - говорится в статье.
К 2026 году число иностранных педагогов будет увеличено до 2000 человек и они будут обеспечены жильем.
Специалисты из-за рубежа будут размещены в жилых помещениях и обеспечены необходимыми условиями. Арендная плата за жилье будет производиться ежемесячно без промедления в рамках средств, выделенных из местного бюджета.