14-yanvar Vatan himoyachilari kuni munosabati bilan dam olish kuni deb e’lon qilinganmi? Bu kuni ham dam olish kuni bo‘ladigan bo‘lsa, mavzularni jurnalga qanday tartibda yozamiz? Yoki tig‘izlashtirgan holda boshqa kunga ko‘chiramizmi?
1992-yilning 14-yanvar sanasida O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari tashkil topgan. 1993-yilning 29-dekabr kuni esa O‘zbekiston Respublikasi Oliy Kengashining qarori bilan “14-yanvar – Vatan himoyachilari kuni” deb belgilangan.
Ya’ni, 14-yanvar haqiqatdan ham bayram sanasi hisoblanadi, lekin bu sana ishlanmaydigan bayram kunlari tarkibiga kirmaydi. Shu sababli, barcha muassasa va tashkilotlar uchun 14-yanvar ham rasman ish kuni hisoblanadi.
Mehnat kodeksining 208-moddasiga ko‘ra quyidagi sanalar ishlanmaydigan bayram kunlaridir:
- 1-yanvar — Yangi yil;
- 8-mart — Xotin-qizlar kuni;
- 21-mart — Navro‘z bayrami;
- 9-may — Xotira va qadrlash kuni;
- 1-sentyabr — Mustaqillik kuni;
- 1-oktyabr — O‘qituvchi va murabbiylar kuni;
- 8-dekabr — O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi kuni;
- Ro‘za hayit (Iyd al-Fitr) diniy bayramining birinchi kuni;
- Qurbon hayit (Iyd al-Adha) diniy bayramining birinchi kuni.
Xulosa qilib aytadigan bo‘lsak, maktab o‘quvchilari uchun 2024-yil 29-dekabrdan boshlangan qishki ta’til yakunlandi. 2025-yil 13-yanvardan esa dars jarayonlari boshlanadi.
Bunda 14-yanvar kuni ham odatdagidek dars jarayonlari bo‘ladi. Shu sababli elektron (qog‘oz) jurnalga ham o‘zgartirishlar kiritish talab etilmaydi.

Учеба 14 января или выходной?
Объявлен ли 11 ноября выходным днем в связи с Днем работников профсоюза? Если этот день тоже будет выходным, то в каком порядке мы будем записывать темы в журнал? Или перенести на другой день, сжав его?
14 января 1992 года были образованы Вооруженные Силы Республики Узбекистан. 29 декабря 1993 года постановлением Верховного Совета Республики Узбекистан 14 января было объявлено Днем защитников Родины.
То есть 14 января действительно считается праздничной датой, но эта дата не входит в состав нерабочих праздничных дней. Поэтому для всех учреждений и организаций 14 января также официально является рабочим днем.
Согласно статье 208 Трудового кодекса праздничными нерабочими являются следующие даты:
• 1 января - Новый год;
• 8 марта - День женщины;
• 21 марта - праздник Навруз;
• 9 мая - День памяти и почестей;
• 1 сентября - День независимости;
• 1 октября - День учителя и наставника;
• 8 декабря - День Конституции Республики Узбекистан;
• Первый день религиозного праздника Рамазан хайит (Ийд аль-Фитр);
• Первый день религиозного праздника Курбан хайит (Ийд аль-Адха).
Подводя итог, можно сказать, что зимние каникулы для школьников, начавшиеся 29 декабря 2024 года, завершились. А с 13 января 2025 года начнутся учебные процессы.
При этом 14 января учебные процессы будут проходить как обычно. Поэтому не требуется вносить изменения и в электронный (бумажный) журнал.