Musiqa va jismoniy tarbiya fani o‘qituvchilariga yangi tartibda toifa berish tartibi qachondan boshlanadi?
11:15 / 16.01.2025 12.44k
Musiqa va jismoniy tarbiya fani o‘qituvchilari ikki bosqichda toifa olishi belgilanibdi. 1-bosqich MMTV, 2-bosqich Madaniyat hamda Sport vazirligi tomonidan o‘tkaziladigan bo‘libdi.
Endi savol: Ushbu ikki bosqichdagi yangi tizim kelasi o‘quv yilidan (2025-2026) amalga oshiriladimi yoki kelayotgan bahorgi attestatsiyadan o‘tishda amaliyotga kiritiladimi?
Aniqlik kiritishda yordam bersangiz. Sababi, biz shunga qarab tayyorgarlik ko‘ramiz-da, to‘satdan amaliyotga kiritilsa, attestatsiyadan o‘tish imkoni pastlab ketishi mumkin.
Joriy yilning 15-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan imzolangan “Umumiy o‘rta ta’lim maktablarida musiqa madaniyati fani o‘qitilishini tubdan takomillashtirish hamda ushbu fan o‘qituvchilarining kasbiy faoliyatini rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-391-sonli qarori imzolandi.
Qarorga ko‘ra, endilikda musiqa madaniyati fani o‘qituvchilariga ikki bosqichda toifa berish tartibi ishlab chiqilib, birinchi bosqich (test jarayonlari) Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan, ikkinchi bosqich (amaliy (ijodiy) imtihon Madaniyat vazirligi tomonidan tashkil etilishi belgilandi.
Jismoniy tarbiya fani o‘qituvchilariga toifa berishning yangi, ikki bosqichli tartibiga ko‘ra, birinchi bosqich (test jarayonlari) Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan, ikkinchi bosqich (amaliy imtihon) esa Sport vazirligi tomonidan tashkil etilishi rejalashtirilmoqda.
Endi ushbu tartibning qachon joriy etilishiga to‘xtaladigan bo‘lsak, Prezidentning PQ-391-sonli qarorining 5-bandida tegishli vazirliklarga uch oy muddatda musiqa madaniyati fani o‘qituvchilariga malaka toifalarini berish tartibini ishlab chiqish vazifasi qo‘yilgan.
Demak, yangi tartib fevral oyida to‘liq ishlab chiqiladigan bo‘lsa, amaliyotga bahorgi attestatsiyadan boshlab joriy qilinishi ham mumkin.
Ammo mazkur tartib joriy qilinishi uchun Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 17-sentyabrdagi 572-son qaroriga ham qo‘shimcha va o‘zgartirishlar kiritish kerak bo‘ladi.
Hujjatga fevral oyida o‘zgartirishlar kiritilgan taqdirda ham yangi tartib bahorgi attestatsiyada ishtirok etadigan pedagoglarga nisbatan tatbiq qilinmasligi mumkin.
Chunki, joriy yilning 6-yanvar kunidan boshlab yanvar-iyun oylarida o‘tkaziladigan malaka test sinovlarida ishtirok etish uchun ro‘yxatdan o‘tish va murojaat yuborish boshlangan. Amaldagi tartib bo‘yicha hujjat topshirgan pedagoglar esa yangi tartibda attestatsiyadan o‘tkazilmaydi.
Eng aniq xulosalar va yangi tartibning qachondan boshlab joriy etilishi hamda kimlarga nisbatan tatbiq etilishi haqidagi aniq ma’lumotlar Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 17-sentyabrdagi 572-son qaroriga kiritilgan o‘zgarishlarda ko‘rsatib o‘tiladi.

Когда начнется порядок присвоения категории учителям музыки и физической культуры в новом порядке?
Установлено, что учителя музыки и физического воспитания будут получать категории в два этапа. Первый этап будет проводиться Министерством народного образования, а второй - Министерством культуры и спорта.
Теперь вопрос: будет ли новая система в два этапа реализована со следующего учебного года (2025-2026 гг.) или будет внедрена в практику при прохождении предстоящей весенней аттестации?
Пожалуйста, помогите уточнить. Причина в том, что мы готовимся к этому и в случае внезапного внедрения в практику возможность прохождения аттестации может снизиться.
15 ноября текущего года подписано постановление Президента Республики Узбекистан No ПП-391 "О мерах по коренному совершенствованию преподавания предмета музыкальной культуры в общеобразовательных школах и развитию профессиональной деятельности учителей данного предмета."
Согласно постановлению, теперь будет разработан порядок присвоения категорий учителям музыкальной культуры в два этапа, первый этап (тестовые процессы) будет организован Министерством дошкольного и школьного образования, а второй этап (практический (творческий) экзамен) - Министерством культуры.
Согласно новому, двухэтапному порядку присвоения категории учителям физической культуры, первый этап (тестирование) планируется организовать Министерством дошкольного и школьного образования, а второй этап (практический экзамен) - Министерством спорта.
Что касается введения данного порядка, то в пункте 5 настоящего постановления поставлена задача соответствующим министерствам в трехмесячный срок разработать порядок присвоения квалификационных категорий учителям музыкальной культуры.
Таким образом, если новый порядок будет полностью разработан в феврале, он может быть внедрен в практику с весенней аттестации.
Однако для внедрения данного порядка необходимо внести дополнения и изменения в постановление Кабинета Министров от 17 сентября 2021 года No 572.
Новый порядок может не распространяться на педагогов, участвующих в весенней аттестации, даже в случае внесения изменений в документ в феврале.
Потому что с 6 января текущего года началась регистрация и отправка обращений для участия в квалификационных тестах, проводимых в январе-июне. А педагоги, подавшие документы по действующему порядку, не будут аттестовываться в новом порядке.
Наиболее точные выводы и конкретные сведения о том, с какого времени и в отношении кого будет введен новый порядок, будут указаны в изменениях, внесенных в постановление Кабинета Министров от 17 сентября 2021 года No 572.