Musiqa va jismoniy tarbiya fani o‘qituvchilariga yangi tartibda toifa berish tartibi qachondan boshlanadi?
11:15 / 16.01.2025 12.44k
Musiqa va jismoniy tarbiya fani o‘qituvchilari ikki bosqichda toifa olishi belgilanibdi. 1-bosqich MMTV, 2-bosqich Madaniyat hamda Sport vazirligi tomonidan o‘tkaziladigan bo‘libdi.
Endi savol: Ushbu ikki bosqichdagi yangi tizim kelasi o‘quv yilidan (2025-2026) amalga oshiriladimi yoki kelayotgan bahorgi attestatsiyadan o‘tishda amaliyotga kiritiladimi?
Aniqlik kiritishda yordam bersangiz. Sababi, biz shunga qarab tayyorgarlik ko‘ramiz-da, to‘satdan amaliyotga kiritilsa, attestatsiyadan o‘tish imkoni pastlab ketishi mumkin.
Joriy yilning 15-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan imzolangan “Umumiy o‘rta ta’lim maktablarida musiqa madaniyati fani o‘qitilishini tubdan takomillashtirish hamda ushbu fan o‘qituvchilarining kasbiy faoliyatini rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-391-sonli qarori imzolandi.
Qarorga ko‘ra, endilikda musiqa madaniyati fani o‘qituvchilariga ikki bosqichda toifa berish tartibi ishlab chiqilib, birinchi bosqich (test jarayonlari) Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan, ikkinchi bosqich (amaliy (ijodiy) imtihon Madaniyat vazirligi tomonidan tashkil etilishi belgilandi.
Jismoniy tarbiya fani o‘qituvchilariga toifa berishning yangi, ikki bosqichli tartibiga ko‘ra, birinchi bosqich (test jarayonlari) Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan, ikkinchi bosqich (amaliy imtihon) esa Sport vazirligi tomonidan tashkil etilishi rejalashtirilmoqda.
Endi ushbu tartibning qachon joriy etilishiga to‘xtaladigan bo‘lsak, Prezidentning PQ-391-sonli qarorining 5-bandida tegishli vazirliklarga uch oy muddatda musiqa madaniyati fani o‘qituvchilariga malaka toifalarini berish tartibini ishlab chiqish vazifasi qo‘yilgan.
Demak, yangi tartib fevral oyida to‘liq ishlab chiqiladigan bo‘lsa, amaliyotga bahorgi attestatsiyadan boshlab joriy qilinishi ham mumkin.
Ammo mazkur tartib joriy qilinishi uchun Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 17-sentyabrdagi 572-son qaroriga ham qo‘shimcha va o‘zgartirishlar kiritish kerak bo‘ladi.
Hujjatga fevral oyida o‘zgartirishlar kiritilgan taqdirda ham yangi tartib bahorgi attestatsiyada ishtirok etadigan pedagoglarga nisbatan tatbiq qilinmasligi mumkin.
Chunki, joriy yilning 6-yanvar kunidan boshlab yanvar-iyun oylarida o‘tkaziladigan malaka test sinovlarida ishtirok etish uchun ro‘yxatdan o‘tish va murojaat yuborish boshlangan. Amaldagi tartib bo‘yicha hujjat topshirgan pedagoglar esa yangi tartibda attestatsiyadan o‘tkazilmaydi.
Eng aniq xulosalar va yangi tartibning qachondan boshlab joriy etilishi hamda kimlarga nisbatan tatbiq etilishi haqidagi aniq ma’lumotlar Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 17-sentyabrdagi 572-son qaroriga kiritilgan o‘zgarishlarda ko‘rsatib o‘tiladi.

When will the procedure for assigning categories to music and physical education teachers in a new order begin?
It is planned that music and physical education teachers will be divided into two categories. The 1st stage will be held by the Ministry of Culture and Sports, the 2nd stage - by the Ministry of Culture and Sports.
Now the question is: will this new system in two stages be implemented from the next academic year (2025-2026) or will it be implemented during the upcoming spring certification?
Please help clarify. The reason is that we prepare accordingly, and if it is suddenly introduced into practice, the possibility of passing the certification may be reduced.
On November 15 of this year, the President of the Republic of Uzbekistan signed Resolution No. PP-391 "On measures to fundamentally improve the teaching of musical culture in general education schools and the development of professional activities of teachers of this subject."
According to the decision, the procedure for assigning categories to music culture teachers will be developed in two stages, the first stage (testing processes) will be organized by the Ministry of Preschool and School Education, and the second stage (practical (creative) examination) will be organized by the Ministry of Culture.
According to the new, two-stage procedure for assigning categories to physical education teachers, the first stage (testing processes) is planned to be organized by the Ministry of Preschool and School Education, and the second stage (practical examination) is planned to be organized by the Ministry of Sports.
Now, when it comes to the introduction of this procedure, paragraph 5 of this decision sets the task of the relevant ministries to develop a procedure for assigning qualification categories to music culture teachers within three months.
Therefore, if the new procedure is fully developed in February, it can be implemented in practice from the spring certification.
However, to implement this procedure, it is necessary to make additions and changes to the Resolution of the Cabinet of Ministers No. 572 of September 17, 2021.
Even if changes were made to the document in February, the new procedure may not be applied to teachers participating in the spring certification.
Since January 6 of this year, registration and submission of applications for participation in qualification tests held in January-June have begun. Teachers who submit documents in accordance with the current procedure will not be certified in the new order.
The most accurate conclusions and specific information about when the new procedure will be introduced and in relation to whom will be applied will be indicated in the amendments to the Resolution of the Cabinet of Ministers dated September 17, 2021 No. 572.