10:34 / 17.01.2025 37.68k
Men 2022-yilda matematikadan oliy toifaga 87.5 ball bilan o‘tganman. Toifa muddatim esa 2027-yil tugaydi. 2025-yildan boshlab 86 baldan yuqori to‘plagan pedagoglarga 70 foiz ustama tayinlansa, menga ham 70 foizlik ustama avtomatik tarzda to‘lash boshlanadimi?
Xalqaro standartlar asosida malaka sertifikatiga ega bo‘lgan pedagoglarga 70 foizlik ustama berish tizimi yo‘lga qo‘yilmoqda. Hozirda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlik ishlarini boshlangan.
Tizim xalqaro akkreditatsiyadan o‘tganidan keyin ushbu talablar asosida 86 ballik natija bilan malaka sertifikatini olgan pedagoglar 70 foizlik ustama olishi kutilmoqda.
Xalqaro standartlar asosida malaka sertifikatiga ega bo‘lgan pedagoglarga 70 foizlik ustama to‘lash tartibi hali to‘liq ishlab chiqilmagan va bu jarayon qanday amalga oshirilishi bo‘yicha batafsil ma’lumotlar ochiqlanmagan.
Ammo Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi Pedagog kadrlarga malaka toifalarini berish jarayonini tashkil etish boshqarmasi boshlig‘i Sardor Raximboyevning xalqtaliminfo.uz'ga bergan intervyusida 70 foizlik ustama uchun test topshirish masalasiga ham to‘xtalib o‘tgandi.
Unda o‘qituvchi buning uchun attestatsiya test sinovida albatta qatnashishi kerakligi ta’kidlangandi. Attestatsiyadan ozod qilinganlar, toifa muddati tugamagan pedagoglar navbatdan tashqari attestatsiyada ishtirok etishlari kerak bo‘ladi.
Shuningdek, xalqaro yoki milliy sertifikatga ega bo‘lgan pedagoglar ham 70 foizlik ustamani olish uchun navbatdan tashqari attestatsiyada qatnashishlari lozim.
Yuqoridagi savolga javob sifatida aytadigan bo‘lsak, pedagoglarga 70 foizlik ustama berish tartibi kuchga kirgan taqdirda ham, avvalroq attestatsiya test sinovlarida qatnashib, 86 va undan yuqori natijani qayd etgan o‘qituvchilarga avtomatik ravishda 70 foizlik ustama tayinlanmaydi.
Yuqorida ta’kidlab o‘tganimizdek, 70 foizlik ustama berish tartibi kuchga kirganidan so‘ng, o‘qituvchilar bu ustamaga ega bo‘lish uchun qayta attestatsiyada ishtirok etishlari kerak bo‘ladi. (Yangi tartib kuchga kirganidan so‘ng navbatdagi attestatsiyada ishtirok etadigan pedagoglar bundan mustasno.)
Ma’lumot uchun: Mazkur mavzuga oid ko‘plab yangiliklar tez orada xalqtaliminfo.uz'da e’lon qilinishi kutilmoqda. Bizni kuzatib boring.

Назначается ли автоматическая надбавка в размере 70 процентов всем педагогам, прошедшим аттестацию с 86 баллами?
10:34 / 17.01.2025 38.81k
В 2022 году я перешел в высшую категорию по математике с 87,5 баллами. Срок моей категории истекает в 2027 году. Если начиная с 2025 года педагогам, набравшим более 86 баллов, будет назначена надбавка в размере 70 процентов, начнется ли автоматическая выплата мне надбавки в размере 70 процентов?
Налаживается система выплаты 70-процентной надбавки педагогам, имеющим квалификационный сертификат на основе международных стандартов. В настоящее время Министерство дошкольного и школьного образования начало работу по сотрудничеству с международными организациями.
Ожидается, что после прохождения международной аккредитации педагоги, получившие квалификационный сертификат с результатом 86 баллов на основе этих требований, получат надбавку в размере 70 процентов.
Порядок выплаты 70-процентной надбавки педагогам, имеющим квалификационный сертификат на основе международных стандартов, до сих пор не доработан полностью, и подробная информация о том, как этот процесс будет осуществляться, не раскрыта.
Однако начальник управления по организации процесса присвоения квалификационных категорий педагогическим кадрам Министерства дошкольного и школьного образования Сардор Рахимбаев в интервью xalqtaliminfo.uz затронул вопрос сдачи тестов на 70%-ную надбавку.
В нем говорилось, что для этого учитель должен обязательно принять участие в аттестационном тестировании. Освобожденные от аттестации, педагоги, категория которых не истекла, должны будут участвовать во внеочередной аттестации.
Педагоги, имеющие международный или национальный сертификат, также должны принять участие во внеочередной аттестации для получения надбавки в размере 70 процентов.
В качестве ответа на вышеуказанный вопрос можно сказать, что даже в случае вступления в силу порядка выдачи 70-процентной надбавки педагогам, учителям, ранее участвовавшим в аттестационных тестах и зафиксировавшим результат 86 и выше, автоматически не назначается 70-процентная надбавка.
Как отмечалось выше, после вступления в силу порядка предоставления надбавки в размере 70 процентов учителя должны будут принять участие в повторной аттестации для получения этой надбавки.
Исключение составляют педагоги, которые после вступления в силу нового порядка будут принимать участие в очередной аттестации.
Для справки: Ожидается, что в скором времени многие новости на эту тему будут опубликованы на xalqtaliminfo.uz. Следите за нами.
При выявлении организационно-технических недостатков в процессе проведения квалификационных испытаний необходимо организовать повторную сдачу тестовых испытаний.