Psixolog, kutubxonachi hamda rahbar xodimlar ham vazir ustamasini olishi mumkinmi?
Hududiy MMTB vazir ustamasiga nomzodlar ro‘yxatini so‘rayotgandi. Bizdan faqat o‘qituvchilar ro‘yxatini olishyapti. Maktabdagi psixolog, kutubxonachi va rahbar xodimlar ham 6 mln so‘mlik vazir ustamasiga da’vogarlik qilsa bo‘ladimi?
Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 2-avgustdagi 425-son qarori bilan tasdiqlangan “Vazir jamg‘armasi to‘g‘risida”gi nizomga ko‘ra, jamg‘arma mablag‘lari hisobidan beriladigan mukofot pullariga psixolog, kutubxonachi va rahbar xodimlar ham da’vogarlik qilishlari mumkin. Faqat ularga ustama emas, bir martalik mukofot puli beriladi.
Buning uchun ular ilg‘or xodimlar toifasiga kirishlari kerak. Ilg‘or xodimlar — bu maktab ta’limi tizimida faoliyat yuritayotgan, ta’lim sifatini oshirishga o‘z hissasini qo‘shgan rahbar kadrlar, psixologlar va kutubxonachilar hisoblanbadi.
Ushbu mukofot pulini berish tartibi qanday?
Rahbar kadrlar, psixologlar va kutubxonachilarga beriladigan bir martalik pul mukofotini olish uchun hech qanday saralash bosqichlari mavjud emas.
Shuningdek, psixolog, kutubxonachi va rahbar xodimlarning ro‘yxatini ham hududiy kengashlar tomonidan (mahalliy hokimlik va MMTB bo‘limlari) shakllantirilmaydi.
Chunki, “Vazir jamg‘armasi to‘g‘risida”gi nizomning 10-bandiga ko‘ra ilg‘or xodimlar hisoblangan rahbar xodimlar, psixologlar va kutubxonachilar to‘g‘risidagi ma’lumotlar vazirlik huzurida tuzilgan Ishchi guruh tomonidan shakllantiriladi va Maktabgacha va maktab ta’limi vaziriga taqdim etadi.
Shundan so‘ng bir martalik pul mukofotini olish huquqiga ega bo‘lgan rahbar xodimlar, psixologlar va kutubxonachilar ro‘yxati Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri tomonidan tasdiqlanadi.
Bir martalik pul mukofoti mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining 5,5 baravari, ya’ni 6 mln 352 ming 500 so‘m miqdorida to‘lanadi. Bir martalik pul mukofotlari ularni to‘lash bo‘yicha vazirning buyrug‘i chiqqan vaqtdan boshlab bir oy davomida to‘lab beriladi.
Tavsiya: Odatda bir martalik pul mukofotini olish huquqiga ega bo‘lgan rahbar xodimlar, psixologlar va kutubxonachilar Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi huzuridagi Ishchi guruh e’tiboridan chetda qoladi.
Shu sababli, ta’lim sifatini oshirishga o‘z hissasini qo‘shgan psixolog, kutubxonachi hamda rahbar kadrlar ularga vazir jamg‘armasi hisobidan mukofot puli berilishini so‘rab, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligiga murojaat qilishlari tavsiya qilinadi.

Могут ли психологи, библиотекари и руководящие работники также получать надбавки министра?
Территориальное НГМО запрашивало список кандидатов на должность министра. У нас берут только список учителей. Могут ли психологи, библиотекари и руководящие работники школы претендовать на премию министра в размере 6 млн сумов?
Согласно Положению о Министерском фонде, утвержденному постановлением Кабинета Министров от 2 августа 2022 года No 425, психологи, библиотекари и руководящие работники также могут претендовать на премиальные, выплачиваемые за счет средств фонда.
Для этого они должны войти в категорию передовых сотрудников. Передовые кадры - это руководящие кадры, психологи и библиотекари, работающие в системе образования и вносящие свой вклад в повышение качества образования.
Что нужно сделать, чтобы получить эту премию?
Нет каких-либо этапов отбора для получения единовременного денежного вознаграждения для руководящих кадров, психологов и библиотекарей.
Также списки психологов, библиотекарей и руководящих работников не формируются территориальными советами (отделами местного хокимията и РЦСО).
Потому что, согласно пункту 10 Положения "О Министерском фонде," информация о руководящих работниках, психологах и библиотекарях, которые считаются передовыми работниками, формируется рабочей группой, созданной при министерстве, и предоставляется министру дошкольного и школьного образования.
После этого список руководящих работников, психологов и библиотекарей, имеющих право на получение единовременного денежного вознаграждения, утверждается министром дошкольного и школьного образования.
Единовременное денежное вознаграждение выплачивается в размере 5,5 минимального размера оплаты труда, то есть 6 млн 352 тысяч 500 сумов. Единовременные денежные вознаграждения выплачиваются в течение одного месяца с момента издания приказа министра по их выплате.
Рекомендация: Руководящие работники, психологи и библиотекари, которые обычно имеют право на единовременное денежное вознаграждение, остаются вне поля зрения Рабочей группы при Министерстве дошкольного и школьного образования.
Поэтому руководителям, психологам и библиотекарям, внесшим свой вклад в повышение качества образования, рекомендуется обращаться в Министерство дошкольного и школьного образования.