Psixolog, kutubxonachi hamda rahbar xodimlar ham vazir ustamasini olishi mumkinmi?
Hududiy MMTB vazir ustamasiga nomzodlar ro‘yxatini so‘rayotgandi. Bizdan faqat o‘qituvchilar ro‘yxatini olishyapti. Maktabdagi psixolog, kutubxonachi va rahbar xodimlar ham 6 mln so‘mlik vazir ustamasiga da’vogarlik qilsa bo‘ladimi?
Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 2-avgustdagi 425-son qarori bilan tasdiqlangan “Vazir jamg‘armasi to‘g‘risida”gi nizomga ko‘ra, jamg‘arma mablag‘lari hisobidan beriladigan mukofot pullariga psixolog, kutubxonachi va rahbar xodimlar ham da’vogarlik qilishlari mumkin. Faqat ularga ustama emas, bir martalik mukofot puli beriladi.
Buning uchun ular ilg‘or xodimlar toifasiga kirishlari kerak. Ilg‘or xodimlar — bu maktab ta’limi tizimida faoliyat yuritayotgan, ta’lim sifatini oshirishga o‘z hissasini qo‘shgan rahbar kadrlar, psixologlar va kutubxonachilar hisoblanbadi.
Ushbu mukofot pulini berish tartibi qanday?
Rahbar kadrlar, psixologlar va kutubxonachilarga beriladigan bir martalik pul mukofotini olish uchun hech qanday saralash bosqichlari mavjud emas.
Shuningdek, psixolog, kutubxonachi va rahbar xodimlarning ro‘yxatini ham hududiy kengashlar tomonidan (mahalliy hokimlik va MMTB bo‘limlari) shakllantirilmaydi.
Chunki, “Vazir jamg‘armasi to‘g‘risida”gi nizomning 10-bandiga ko‘ra ilg‘or xodimlar hisoblangan rahbar xodimlar, psixologlar va kutubxonachilar to‘g‘risidagi ma’lumotlar vazirlik huzurida tuzilgan Ishchi guruh tomonidan shakllantiriladi va Maktabgacha va maktab ta’limi vaziriga taqdim etadi.
Shundan so‘ng bir martalik pul mukofotini olish huquqiga ega bo‘lgan rahbar xodimlar, psixologlar va kutubxonachilar ro‘yxati Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri tomonidan tasdiqlanadi.
Bir martalik pul mukofoti mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining 5,5 baravari, ya’ni 6 mln 352 ming 500 so‘m miqdorida to‘lanadi. Bir martalik pul mukofotlari ularni to‘lash bo‘yicha vazirning buyrug‘i chiqqan vaqtdan boshlab bir oy davomida to‘lab beriladi.
Tavsiya: Odatda bir martalik pul mukofotini olish huquqiga ega bo‘lgan rahbar xodimlar, psixologlar va kutubxonachilar Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi huzuridagi Ishchi guruh e’tiboridan chetda qoladi.
Shu sababli, ta’lim sifatini oshirishga o‘z hissasini qo‘shgan psixolog, kutubxonachi hamda rahbar kadrlar ularga vazir jamg‘armasi hisobidan mukofot puli berilishini so‘rab, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligiga murojaat qilishlari tavsiya qilinadi.

Can psychologists, librarians, and administrative staff also receive a ministerial bonus?
The regional MMTB was requesting a list of candidates for the post of minister. They're only taking lists from us. Can the school psychologist, librarian and administrative staff also claim the minister's allowance of 6 million soums?
According to the Regulation "On the Minister's Fund," approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers No. 425 of August 2, 2022, psychologists, librarians and administrative staff can also claim remuneration from the fund.
To do this, they must belong to the category of advanced workers. Advanced personnel are leaders, psychologists, and librarians who work in the education system and contribute to improving the quality of education.
What do you need to do to get this reward?
There are no qualifying rounds to qualify for the one-time cash prize awarded to managers, psychologists, and librarians.
Also, the list of psychologists, librarians and managers will not be formed by regional councils (local khokimiyats and departments of the National Library of Uzbekistan).
Because, according to paragraph 10 of the Regulation "On the Minister's Fund," information about leading employees, psychologists and librarians, who are considered advanced personnel, is formed by the Working Group formed under the Ministry and submitted to the Minister of Preschool and School Education.
After that, the list of managers, psychologists and librarians entitled to receive a one-time cash reward is approved by the Minister of Preschool and School Education.
One-time monetary remuneration is paid in the amount of 5.5 times the minimum wage, that is, 6 million 352 thousand 500 soums. One-time cash prizes shall be paid within one month from the date of issuance of the order of the Minister on their payment.
Recommendation: Leaders, psychologists, and librarians, who are usually eligible for a one-time cash reward, remain outside the focus of the Working Group under the Ministry of Preschool and School Education.
Therefore, it is recommended that managers, psychologists and librarians who have contributed to improving the quality of education contact the Ministry of Preschool and School Education.