Malaka oshirishga borgan o‘qituvchining ish haqi saqlanadimi?
Oflayn ravishda malaka oshirishga borgandim. Menga malaka oshirishda bo‘lganim uchun ish haqi to‘lanmaydimi?
Hozirgi kunda pedagog xodimlarni malaka oshirish kurslariga jalb qilish Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 20-dekabrdagi 867-son qarori bilan tasdiqlangan “Maktabgacha va maktab ta’limi tashkilotlari xodimlarini uzluksiz kasbiy rivojlantirishni tashkil etish tartibi to‘g‘risida”gi nizom bilan tartibga solinadi.
Malaka oshirish tizimining yangi tartibi bilan ushbu maqolada tanishing
Malaka oshirishga jalb qilingan pedagog xodimlar malakasini oshirishga doir huquq va majburiyatlar Mehnat kodeksida belgilangan.
Mehnat kodeksining 367-moddasi 3-qismiga ko‘ra, malaka oshirish deganda xodimning undagi mavjud kasb va mutaxassislik bo‘yicha ishlarni bajarishga tayyorligini tavsiflovchi, xodimning kasbiy bilimlari, malakalari va ko‘nikmalari darajasini takomillashtirish tushuniladi.
Mehnat kodeksining 370-moddasiga ko‘ra xodim ish beruvchi va xodim uchun majburiy bo‘lgan qayta tayyorlashga yoki malaka oshirishga yuborilgan taqdirda, ish beruvchi qayta tayyorlash yoki malaka oshirish davrida xodimning ish joyini (lavozimini) va o‘rtacha ish haqini saqlab qolishi shart.
Agar qayta tayyorlash yoki malaka oshirish ixtiyoriy ravishda amalga oshirilsa, ish beruvchi qayta tayyorlash yoki malaka oshirish vaqtida xodimning ish joyini (lavozimini) saqlab turishi shart.
Xodimning o‘rtacha ish haqini saqlab qolish masalasi jamoa shartnomasida, ish beruvchi tomonidan kasaba uyushmasi qo‘mitasi bilan kelishilgan holda qabul qilinadigan ichki hujjatda yoxud mehnat shartnomasi taraflarining kelishuviga ko‘ra hal qilinadi.
Mehnat kodeksining 290-moddasiga ko‘ra, agar ish beruvchining yo‘llanmasi bo‘yicha xodimning kasbiy tayyorgarlik, qayta tayyorlash, malaka oshirish va stajirovkadan o‘tishi boshqa joyga ko‘chishni talab qilsa, xodimga o‘qish joyiga borish va qaytib kelish, shuningdek uy-joyni ijaraga olish xarajatlarining o‘rni ham qoplab berilishi lozim.
Jamoa shartnomasida yoki ish beruvchi tomonidan kasaba uyushma qo‘mitasi bilan kelishilgan holda tasdiqlangan ichki hujjatda kasbiy tayyorgarlik, qayta tayyorlash, malaka oshirish va stajirovkaga yuborilgan xodimlarga yashash joyidan tashqarida yashaganlik uchun kompensatsiya (sutkalik) to‘lovi belgilanishi mumkin.
Demak, xulosa shuki, pedagog xodim malaka oshirish kurslariga jalb etilganda xodimning ish joyi (lavozimi) va o‘rtacha ish haqi saqlab qolinadi. Agar malaka oshirish boshqa joyga ko‘chishni talab qilsa, xodimga o‘qish joyiga borish va qaytib kelish, shuningdek uy-joyni ijaraga olish xarajatlarining o‘rni ham qoplab beriladi.

Я ходила на повышение квалификации в офлайн режиме. Разве мне не платят зарплату за повышение квалификации?
В настоящее время привлечение педагогических работников на курсы повышения квалификации регулируется Положением "О порядке организации непрерывного профессионального развития работников дошкольных и школьных образовательных организаций," утвержденным постановлением Кабинета Министров от 20 декабря 2024 года No 867.
Права и обязанности педагогических работников, привлеченных к повышению квалификации, определены в Трудовом кодексе.
Согласно части 3 статьи 367 Трудового кодекса, под повышением квалификации понимается совершенствование уровня профессиональных знаний, умений и навыков работника, характеризующее готовность работника к выполнению работы по существующей профессии и специальности.
В соответствии со статьей 370 Трудового кодекса в случае направления работника на обязательную для работодателя и работника переподготовку или повышение квалификации работодатель обязан сохранить за работником рабочее место (должность) и среднюю заработную плату на период переподготовки или повышения квалификации.
Если переподготовка или повышение квалификации осуществляется добровольно, работодатель обязан сохранить рабочее место (должность) работника во время переподготовки или повышения квалификации.
Вопрос сохранения среднего заработка работника решается коллективным договором, внутренним актом, принимаемым работодателем по согласованию с профсоюзным комитетом, либо по соглашению сторон трудового договора.
Согласно статье 290 Трудового кодекса, если по направлению работодателя прохождение работником профессиональной подготовки, переподготовки, повышения квалификации и стажировки требует переезда в другое место, работнику также должны быть возмещены расходы на проезд к месту учебы и обратно, а также на аренду жилья.
Работникам, направленным на профессиональную подготовку, переподготовку, повышение квалификации и стажировку, в коллективном договоре или внутреннем документе, утвержденном работодателем по согласованию с профсоюзным комитетом, может быть установлена компенсационная (суточная) выплата за проживание вне места жительства.
Следовательно, заключение заключается в том, что при привлечении педагогического работника на курсы повышения квалификации за работником сохраняется место работы (должность) и средняя заработная плата. Если повышение квалификации требует переезда в другое место, работнику также возмещаются расходы на проезд к месту учебы и обратно, а также на аренду жилого помещения.