Malaka oshirishga borgan o‘qituvchining ish haqi saqlanadimi?
Oflayn ravishda malaka oshirishga borgandim. Menga malaka oshirishda bo‘lganim uchun ish haqi to‘lanmaydimi?
Hozirgi kunda pedagog xodimlarni malaka oshirish kurslariga jalb qilish Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 20-dekabrdagi 867-son qarori bilan tasdiqlangan “Maktabgacha va maktab ta’limi tashkilotlari xodimlarini uzluksiz kasbiy rivojlantirishni tashkil etish tartibi to‘g‘risida”gi nizom bilan tartibga solinadi.
Malaka oshirish tizimining yangi tartibi bilan ushbu maqolada tanishing
Malaka oshirishga jalb qilingan pedagog xodimlar malakasini oshirishga doir huquq va majburiyatlar Mehnat kodeksida belgilangan.
Mehnat kodeksining 367-moddasi 3-qismiga ko‘ra, malaka oshirish deganda xodimning undagi mavjud kasb va mutaxassislik bo‘yicha ishlarni bajarishga tayyorligini tavsiflovchi, xodimning kasbiy bilimlari, malakalari va ko‘nikmalari darajasini takomillashtirish tushuniladi.
Mehnat kodeksining 370-moddasiga ko‘ra xodim ish beruvchi va xodim uchun majburiy bo‘lgan qayta tayyorlashga yoki malaka oshirishga yuborilgan taqdirda, ish beruvchi qayta tayyorlash yoki malaka oshirish davrida xodimning ish joyini (lavozimini) va o‘rtacha ish haqini saqlab qolishi shart.
Agar qayta tayyorlash yoki malaka oshirish ixtiyoriy ravishda amalga oshirilsa, ish beruvchi qayta tayyorlash yoki malaka oshirish vaqtida xodimning ish joyini (lavozimini) saqlab turishi shart.
Xodimning o‘rtacha ish haqini saqlab qolish masalasi jamoa shartnomasida, ish beruvchi tomonidan kasaba uyushmasi qo‘mitasi bilan kelishilgan holda qabul qilinadigan ichki hujjatda yoxud mehnat shartnomasi taraflarining kelishuviga ko‘ra hal qilinadi.
Mehnat kodeksining 290-moddasiga ko‘ra, agar ish beruvchining yo‘llanmasi bo‘yicha xodimning kasbiy tayyorgarlik, qayta tayyorlash, malaka oshirish va stajirovkadan o‘tishi boshqa joyga ko‘chishni talab qilsa, xodimga o‘qish joyiga borish va qaytib kelish, shuningdek uy-joyni ijaraga olish xarajatlarining o‘rni ham qoplab berilishi lozim.
Jamoa shartnomasida yoki ish beruvchi tomonidan kasaba uyushma qo‘mitasi bilan kelishilgan holda tasdiqlangan ichki hujjatda kasbiy tayyorgarlik, qayta tayyorlash, malaka oshirish va stajirovkaga yuborilgan xodimlarga yashash joyidan tashqarida yashaganlik uchun kompensatsiya (sutkalik) to‘lovi belgilanishi mumkin.
Demak, xulosa shuki, pedagog xodim malaka oshirish kurslariga jalb etilganda xodimning ish joyi (lavozimi) va o‘rtacha ish haqi saqlab qolinadi. Agar malaka oshirish boshqa joyga ko‘chishni talab qilsa, xodimga o‘qish joyiga borish va qaytib kelish, shuningdek uy-joyni ijaraga olish xarajatlarining o‘rni ham qoplab beriladi.

Will the salary of the teacher who went to the advanced training be kept?
Currently, the involvement of teaching staff in professional development courses is regulated by the Regulation "On the procedure for organizing continuous professional development of employees of preschool and school educational organizations," approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers No. 867 of December 20, 2024.
The rights and obligations of teachers involved in professional development are defined in the Labor Code.
According to Part 3 of Article 367 of the Labor Code, professional development is understood as improving the level of professional knowledge, skills, and abilities of an employee, characterizing their readiness to perform work in their current profession and specialty.
According to Article 370 of the Labor Code, if an employee is sent to retraining or advanced training, which is mandatory for the employer and the employee, the employer is obliged to keep the employee's place of work (position) and average salary during the period of retraining or advanced training.
If retraining or advanced training is carried out voluntarily, the employer is obliged to keep the employee's place of work (position) during retraining or advanced training.
The issue of maintaining the average salary of an employee is resolved in a collective agreement, an internal document adopted by the employer in agreement with the trade union committee, or by agreement of the parties to the labor contract.
According to Article 290 of the Labor Code, if the employee's professional training, retraining, advanced training and internship require relocation to another place on the employer's referral, the employee must also be reimbursed for travel to and from the place of study, as well as for renting housing.
Employees sent to vocational training, retraining, advanced training and internships may be paid compensation (per diem) for living outside their place of residence in a collective agreement or an internal document approved by the employer in agreement with the trade union committee.
Therefore, the conclusion is that when a teacher is involved in professional development courses, the employee's place of work (position) and average salary are preserved. If the advanced training requires relocation, the employee will also be reimbursed for travel to and from the place of study, as well as for renting housing.