Attestatsiyadan o‘tolmagan o‘qituvchini ishdan bo‘shattirib, uning darslarini olsa bo‘ladimi?
5-kurs sirtqi bo‘limi talabasiman va shu bilan birga 3-kursligimdan boshlab maktabda jismoniy tarbiya o‘qituvchisi lavozimida 0,5 stavkada asosiy ishchi o‘rnida ishlab kelmoqdaman.
Maktabimizda yana bir jismoniy tarbiya o‘qituvchisi bor. U 0,75 stavkada asosiy ishchi sifatida ishlab kelyapti. Lekin bu o‘qituvchi shu paytgacha majburiy attestatsiyadan o‘tgan bo‘lishi kerak edi.
Ammo u attestatsiyadan o‘tolmagan va hech qanday malaka toifasi yo‘q. Savolim shundayki, bu o‘qituvchini ishdan bo‘shatsa bo‘ladimi? Ushbu holatda men, ish beruvchiga ariza bilan murojaat qilgan holda, o‘zimning dars soatlarimni bir stavka qilib olsam bo‘ladimi?
Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 17-sentyabrdagi 572-son qaroriga 1-ilova “Maktabgacha, umumiy o‘rta, o‘rta maxsus, professional va maktabdan tashqari ta’lim tashkilotlari pedagog kadrlarini attestatsiyadan o‘tkazish tartibi to‘g‘risida” nizom pedagog kadrlarini attestatsiyadan o‘tkazish tartibini belgilaydi.
Mazkur nizomning 44-bandiga ko‘ra, mutaxassis (oliy ma’lumotli o‘qituvchi) lavozimidagi pedagog kadrlar navbatdagi majburiy attestatsiyadan o‘ta olmagan taqdirda, ish beruvchi xodimning malakasi yetarli bo‘lmaganligi sababli u bilan tuzilgan mehnat shartnomasini mehnat to‘g‘risidagi qonunchilik hujjatlarida belgilangan tartibda bekor qilish huquqiga ega.
Nizomning 44-1-bandiga ko‘ra, ish beruvchi mehnat shartnomasini bekor qilmagan taqdirda, navbatdagi majburiy attestatsiyadan o‘ta olmagan mutaxassis (oliy ma’lumotli o‘qituvchi) lavozimidagi pedagog kadr navbatdan tashqari attestatsiyaga ko‘pi bilan ikki marta jalb etiladi.
Bunda ikki martadan birortasida ham navbatdan tashqari attestatsiyadan o‘ta olmagan yoki uzrli sababsiz (kasallikka chalinishi oqibatida uzoq muddatli mehnatga qobiliyatsizlik hamda davlat yoki jamoat vazifalarini bajarganligidan tashqari hollarda) attestatsiyada ishtirok etmagan pedagog kadr bilan tuzilgan mehnat shartnomasi xodimning malakasi yetarli bo‘lmaganligi sababli bekor qilinadi.
Yuqoridagi vaziyatdan kelib chiqib aytadigan bo‘lsak, hozirda attestatsiyadan o‘tolmagan o‘qituvchining dars taqsimoti bo‘yicha darajasi “Umumta’lim muassasalarida sinflarni komplektlash hamda tarifikatsiya ro‘yxatlarini shakllantirish tartibi to‘g‘risida”gi nizom (ro‘yxat raqami: 3271) talablari bo‘yicha oliy ma’lumotli toifasiz o‘qituvchi sifatida oliy ta’lim muassasalarining pedagogik yo‘nalish bo‘yicha bitiruvchi bosqich talabalaridan bir pog‘ona yuqorida turibdi.
Demak, ushbu vaziyatda attestatsiyadan o‘tolmagan jismoniy tarbiya fani o‘qituvchisi bilan tuzilgan mehnat shartnomasi bekor qilinishi uchun u yana ikki marta navbatdan tashqari attestatsiyaga jalb qilinishi kerak bo‘ladi.

Я студент заочного отделения 5-го курса, и в то же время с 3-го курса работаю учителем физкультуры в школе на 0,5 ставки на основном рабочем месте.
В нашей школе есть ещё один учитель физкультуры. Он работает на своей основной должности по ставке 0,75 с 2018 года. Но этот учитель должен был пройти обязательную аттестацию как минимум два раза.
Но до сих пор он не прошел одну обязательную и одну внеочередную аттестацию и не имеет квалификационной категории. Мой вопрос заключается в том, можно ли уволить этого учителя? В данном случае, могу ли я, обратившись с заявлением к работодателю, принять свои учебные часы за одну ставку?
Приложение No 1 к постановлению Кабинета Министров от 17 сентября 2021 года No 572 "Положение о порядке проведения аттестации педагогических кадров дошкольных, общих средних, средних специальных, профессиональных и внешкольных образовательных организаций" определяет порядок проведения аттестации педагогических кадров.
Согласно пункту 44 данного Положения, если педагогические кадры на должности специалиста (преподавателя с высшим образованием) не могут пройти очередную обязательную аттестацию, работодатель имеет право расторгнуть трудовой договор с работником в связи с недостаточной квалификацией в порядке, установленном трудовым законодательством.
Согласно пункту 44-1 Положения, если работодатель не расторгнет трудовой договор, педагогический персонал на должности специалиста (преподавателя с высшим образованием), не прошедший очередную обязательную аттестацию, привлекается к внеочередной аттестации не более трех раз.
При этом трудовой договор с педагогическим кадром, не прошедшим внеочередную аттестацию ни разу из трех раз или не участвовавшим в аттестации без уважительной причины (за исключением длительной нетрудоспособности вследствие заболевания и выполнения государственных или общественных обязанностей), прекращается в связи с недостаточной квалификацией работника.
Исходя из вышеизложенной ситуации, можно сказать, что уровень преподавателя, не прошедшего аттестацию, по распределению уроков в соответствии с требованиями Положения "О порядке комплектования классов и формирования тарификационных списков в общеобразовательных учреждениях" (регистрационный номер: 3271) в качестве учителя без категории с высшим образованием на одну ступень выше, чем у студентов выпускного курса педагогического направления высших образовательных учреждений.
Следовательно, для расторжения трудового договора с учителем физической культуры, не прошедшим аттестацию в данной ситуации, ему необходимо будет дважды привлекаться к внеочередной аттестации.