70% ustama oliy va birinchi malaka toifasiga ega hamda 86 ball to‘plagan o‘qituvchilarga beriladigan bo‘ldi
10:37 / 27.02.2025 35.50k
Vazirlar Mahkamasining “O‘zbekiston Respublikasi Hukumatining ayrim qarorlariga pedagoglarni attestatsiyadan o‘tkazish, kasbiy sertifikatlash va rag‘batlantirish tizimini takomillashtirishga qaratilgan o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida” qarori imzolandi. Bu haqda Maktabgacha va maktab ta’limi vaziri Hilola Umarova ma’lum qildi.
Yangi tartibga ko‘ra malaka toifasi test sinovlarida ishtirok etib (ikkala bosqichda), oliy va birinchi malaka toifasiga erishgan (yoki saqlagan) hamda 86 va undan yuqori ball to‘plagan pedagoglarga 70 foizlik ustama beriladi.
Bunda xalqaro standartlar asosida malaka sertifikatini olgan pedagog kadrlarga tarif stavkalarining amaldagi miqdorlariga nisbatan 70 foiz miqdorida qo‘shimcha haq to‘landi.
Misol uchun, oliy toifali o‘qituvchining oylik ish haqi 4 mln so‘m bo‘lsa, va shu o‘qituvchi xalqaro sertifikatni ham olsa, uning maoshiga qo‘shimcha 70 foiz, ya’ni 2 mln 800 ming so‘m qo‘shilishi kerak bo‘ladi.
Shunda, oliy toifali, xalqaro standartlarga mos keladigan maxsus malaka sertifikatiga ega o‘qituvchining umumiy oylik maoshi 4 mln + 2 mln 800 ming = 6 mln 800 ming so‘mni tashkil qiladi.
Pedagoglar attestatsiyasiga oid yana bir yangilik joriy qilindi
Endilikda Bilim va malakalarni baholash agentligi tomonidan beriladigan umumta’lim fanini bilish darajasi to‘g‘risida sertifikatga ega bo‘lgan pedagoglar navbatdagi majburiy attestatsiyaning birinchi bosqichi (mutaxassislik fani va kasb standarti) bo‘yicha malaka sinovidan ozod qilinadi.

70% надбавки будет предоставляться учителям, имеющим высшую и первую квалификационные категории и набравшим 86 баллов.
Кабинет Министров подписал постановление "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Узбекистан, направленных на совершенствование системы аттестации, профессиональной сертификации и стимулирования педагогов."
Об этом сообщила министр дошкольного и школьного образования Хилола Умарова.
Согласно новому порядку, квалификационная категория присваивается педагогам, принявшим участие в тестовых испытаниях (на обоих этапах), достигшим (или сохранившим) высшую и первую квалификационные категории и набравшим 86 и более баллов.
При этом педагогическим кадрам, получившим квалификационный сертификат на основе международных стандартов, была выплачена надбавка в размере 70 процентов к действующим тарифным ставкам.
Например, если месячная зарплата учителя высшей категории составляет 4 миллиона сумов, и этот учитель также получает международный сертификат, к его зарплате необходимо добавить 70 процентов, то есть 2 миллиона 800 тысяч сумов.
Тогда общая месячная зарплата учителя высшей категории, имеющего специальный квалификационный сертификат, соответствующий международным стандартам, составит 4 млн + 2 млн 800 тыс. = 6 млн 800 тыс. сумов.
Введено еще одно новшество в аттестации педагогов
Теперь педагоги, имеющие сертификат об уровне знаний общеобразовательного предмета, выдаваемый Агентством по оценке знаний и навыков, освобождаются от квалификационного экзамена по первому этапу очередной обязательной аттестации (предмет специальности и стандарт профессии).