O‘qituvchilar 70 foizlik ustama uchun navbatdan tashqari attestatsiyaga to‘lov qilishi kerakmi?
Bahorgi attestatsiya natijalari 70 foizlik ustama uchun asos bo‘ladimi? Hozir ko‘plab o‘qituvchilar mana shu 70 foizlik ustama uchun bahorgi navbatdan tashqari attestatsiya uchun to‘lov qilishga ikkilanib turibdi.
Chunki, yangi tartib aynan qachondan boshlab kuchga kirishi haqida aniq ma’lumot ololmayapmiz. Nima qilaylik? 70 foizlik ustama bahorgi attestatsiyadan boshlab aniq kuchga kiradimi? To‘lov qilaylikmi yoki yo‘q?
Ushbu savolga avvalroq e’lon qilingan maqolamizda ham javob bergan edik. Ko‘plab pedagog xodimlardan bu borada yana murojaatlar bo‘layotganligini inobatga olib, quyidagicha javob beramiz:
Xabaringiz bor, kecha, 26-fevral kuni Vazirlar Mahkamasining “O‘zbekiston Respublikasi Hukumatining ayrim qarorlariga pedagoglarni attestatsiyadan o‘tkazish, kasbiy sertifikatlash va rag‘batlantirish tizimini takomillashtirishga qaratilgan o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida” qarori bilan pedagog xodimlarga 70 foizlik ustama berish tartibi tasdiqlandi.
Unga ko‘ra malaka toifasi test sinovlarida ishtirok etib (ikkala bosqichda), oliy va birinchi malaka toifasiga erishgan (yoki saqlagan) hamda 86 va undan yuqori ball to‘plagan pedagoglarga 70 foizlik ustama beriladi.
Yangi tartib tasdiqlandi, ammo hali kuchga kirmadi
Hozirda pedagog xodimlarga 70 foizlik ustama berish tartibi tasdiqlandi. Ammo Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining pedagog kadrlarga malaka toifasini berish tizimi xalqaro akkreditatsiyadan o‘tkazilmadi.
Ya’ni, qachonki ushbu tizim xalqaro akkreditatsiyadan o‘tsa, ana undan keyingina ushbu talablar asosida oliy va birinchi malaka toifasini olgan (yoki saqlagan) hamda 86 ballik natijani qayd etgan pedagoglar 70 foizlik ustama olishlari mumkin bo‘ladi.
Tizim xalqaro akkreditatsiyadan aynan qachon o‘tishini esa hozircha hech kim aniq aytolmaydi, hatto Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining o‘zi ham.
Shunday ekan, 70 foizlik ustama berish tartibi amalda mavjud bo‘lsa ham, lekin tizim hali xalqaro akkreditatsiyadan o‘tmaganligi uchun pedagoglarga ustama to‘lab bo‘lmaydi.
Navbatdan tashqari attestatsiyaga to‘lov qilsak, pulimizga kuyib qolamizmi?
Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 17-sentyabrdagi 572-son qarori bilan tasdiqlangan nizomning 21-bandida pedagog kadrlarni navbatdan tashqari attestatsiyadan o‘tkazish bo‘yicha davlat xizmatini ko‘rsatganlik uchun bazaviy hisoblash miqdorining bir baravari miqdorida (340 ming so‘m) yig‘im undirilishi nazarda tutilgan.
Agar pedagog xodimlar bahorgi attestatsiyada 70 foizlik ustama berish tartibi joriy qilinishi mumkinligini taxmin qilgan holda, navbatdan tashqari attestatsiyaga ariza yuborib, to‘lovni amalga oshirsa-yu, ammo 70 foizlik ustama berish tartibi bahorgi attestatsiyadan boshlab amaliyotga joriy qilinmasa, amalga oshirilgan to‘lovlar pedagog xodimlarga qaytarilmaydi.
Tavakkal qilib, navbatdan tashqari attestatsiyaga to‘lov qilish kerakmi?
Navbatdan tashqari bahorgi attestatsiyaga to‘lov qilish uchun bir qancha asoslar bor:
Birinchi asos: Pedagog xodimlar navbatdan tashqari bahorgi attestatsiyadan o‘tib olsa va bu orada tizim xalqaro akkreditatsiyadan o‘tib qoladigan bo‘lsa, attestatsiyada oliy va birinchi malaka toifasini olgan (yoki saqlagan) hamda 86 ballik natijani qayd etgan pedagoglar 70 foizlik ustamaga ega bo‘lishlari mumkin.
Ammo yuqorida ta’kidlab o‘tganimizdek, bahorgi attestatsiyaga qadar tizim xalqaro akkreditatsiyadan o‘tib ketishiga hech kim aniq kafolat bermaydi.
Ikkinchi asos: Xabaringiz bor, endi yangi o‘quv yilidan boshlab vazir jamg‘armasidan har oylik ustama olish uchun nomzodlar ro‘yxati avvalgidek hududiy kengashlar tavsiyasi asosida shakllantirilmaydi.
Endilikda, attestatsiya test sinovlarining birinchi bosqich natijalariga ko‘ra umumiy ballning kamida 80 foizini qo‘lga kiritgan fan o‘qituvchilari orasidan eng yuqori natijani ko‘rsatgan uchta nomzod (hududlar kesimida fan yo‘nalishlari bo‘yicha taqsimlangan har bitta kvota uchun) vazir ustamasiga tavsiya etilishi uchun tanlab olinadi.
Ya’ni, kelgusi o‘quv yilidan boshlab, vazir ustamasini olish uchun attestatsiya test natijalari hisobga o‘taveradi. Shu sababli, 2026-yilda vazir jamg‘armasidan ustama olmoqchi bo‘lgan nomzodlar joriy yilgi malaka sinovlarida ishtirok etishlari kerak bo‘ladi.
Umuman olganda, navbatdan tashqari bahorgi attestatsiya natijalari 6 mln so‘mlik vazir ustamasini olish uchun ham asos bo‘ladi.
Uchinchi asos: Yodingizda bo‘lsa, “O‘qituvchi va murabbiylar kuni” munosabati bilan Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida o‘tkazilgan uchrashuvda endilikda “Yil o‘qituvchisi” tanlovi o‘tkazilib, 208 ta tuman va shahardan g‘olib bo‘lgan o‘qituvchilarga Prezident sovg‘asi sifatida uy-joy berilishi aytilgandi.
Hozirda Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan “Yil o‘qituvchisi” tanlovini o‘tkazish tartibi ishlab chiqilgan bo‘lib, Adliya vazirligidan ro‘yxatdan o‘tkazilishi kutilmoqda.
“Yil o‘qituvchisi” tanlovi shartlariga ko‘ra, ushbu tanlovda ham oliy hamda birinchi malaka toifasiga hamda 5 yillik ish stajiga ega bo‘lgan pedagog kadrlar ishtirok eta olishi mumkinligi belgilanmoqda.
Shu sababli, pedagog kadrlar “Yil o‘qituvchisi” tanlovida ishtirok etish uchun ham bahorgi attestatsiyada ishtirok etishlari tavsiya qilinadi.

Должны ли учителя платить за внеочередную аттестацию за 70% надбавку?
Являются ли результаты весенней аттестации основанием для 70% надбавки? Сейчас многие учителя колеблются платить за весеннюю внеочередную аттестацию за эту 70-процентную надбавку.
Потому что мы не можем получить точной информации о том, когда новый порядок вступит в силу. Что нам делать? Вступает ли в силу 70% надбавка начиная с весенней аттестации? Платить или нет?
Мы ответили на этот вопрос в нашей ранее опубликованной статье. Учитывая, что по этому поводу поступает еще много обращений от многих педагогических работников, мы отвечаем следующим образом:
Как известно, вчера, 26 февраля, постановлением Кабинета Министров "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Узбекистан, направленных на совершенствование системы аттестации, профессиональной сертификации и стимулирования педагогов" был утвержден порядок предоставления 70-процентной надбавки педагогическим работникам.
Согласно ему, педагоги, участвовавшие в тестовых испытаниях квалификационной категории (на обоих этапах), достигшие (или сохранившие) высшую и первую квалификационные категории и набравшие 86 и более баллов, получат надбавку в размере 70 процентов.
Новый порядок утверждён, но ещё не вступил в силу
В настоящее время утвержден порядок выплаты надбавки педагогическим работникам в размере 70 процентов. Однако система присвоения квалификационных категорий педагогическим кадрам Министерства дошкольного и школьного образования не прошла международную аккредитацию.
То есть, только после того, как эта система пройдет международную аккредитацию, педагоги, получившие (или сохранившие) высшую и первую квалификационные категории на основе этих требований и зафиксировавшие результат в 86 баллов, смогут получать надбавку в размере 70 процентов.
Никто пока не может точно сказать, когда система пройдет международную аккредитацию, даже само Министерство дошкольного и школьного образования.
Таким образом, несмотря на то, что на практике существует порядок выплаты надбавки в размере 70%, надбавка педагогам выплачиваться не может, поскольку система еще не прошла международную аккредитацию.
Если мы заплатим за внеочередную аттестацию, разве мы потеряем деньги?
Пункт 21 Положения, утвержденного постановлением Кабинета Министров от 17 сентября 2021 года No 572, предусматривает взимание сбора в размере одной базовой расчетной величины (340 000 сумов) за оказание государственной услуги по внеочередной аттестации педагогических кадров.
Если педагогические работники, полагая, что во время весенней аттестации может быть введена 70-процентная надбавка, подадут заявление на внеочередную аттестацию и произведут оплату, но процедура выдачи 70-процентной надбавки не будет внедрена с начала весенней аттестации, произведенные выплаты педагогическим работникам не возвращаются.
Стоит ли рисковать и платить за внеочередную аттестацию?
Есть несколько оснований для оплаты внеочередной весенней аттестации:
Первое основание: Если педагогические работники пройдут внеочередную весеннюю аттестацию, а в это время система пройдет международную аккредитацию, педагоги, получившие (или сохранившие) высшую и первую квалификационные категории и набравшие 86 баллов, могут получить надбавку в размере 70 процентов.
Но, как мы уже отмечали выше, никто конкретно не гарантирует, что система пройдет международную аккредитацию до весенней аттестации.
Второе основание: Как известно, с нового учебного года список кандидатов на получение ежемесячной надбавки из фонда министра больше не будет формироваться на основе рекомендаций региональных советов.
Теперь три кандидата, показавшие наивысшие результаты среди учителей-предметников, набравших не менее 80% от общего количества баллов по результатам первого этапа аттестационного тестирования (за каждую квоту, распределенную по направлениям науки в разрезе регионов), будут отобраны для рекомендации к премии министра.
То есть, начиная со следующего учебного года, результаты аттестационного тестирования будут учитываться для получения премии министра. Поэтому кандидаты, желающие получить надбавку из министерского фонда в 2026 году, должны будут принять участие в квалификационных испытаниях этого года.
В целом, результаты внеочередной весенней аттестации также станут основанием для получения министерской надбавки в размере 6 млн сумов.
Третье основание: Если вы помните, на встрече под председательством Президента Шавката Мирзиёева, посвященной "Дню учителей и наставников," было объявлено, что теперь будет проводиться конкурс "Учитель года," и победители из 208 районов и городов получат жилье в качестве подарка от Президента.
В настоящее время Министерством дошкольного и школьного образования разработан порядок проведения конкурса "Учитель года," который, как ожидается, будет зарегистрирован в Министерстве юстиции.
Согласно условиям конкурса "Учитель года," в данном конкурсе также могут участвовать педагогические кадры, имеющие высшую и первую квалификационные категории и 5-летний стаж работы.
Поэтому педагогическим кадрам рекомендуется участвовать в весенней аттестации для участия в конкурсе "Учитель года."