Maktabgacha va maktab ta’limi tizimi xodimlari jinoyat ustida qo‘lga olindi
Bog‘cha direktori hamda maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi boshlig‘i jinoyat ustida qo‘lga olindi. Ularga nisbatan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.
Davlat xavfsizlik xizmatining Toshkent shahar bo‘yicha boshqarmasi xodimlari tomonidan Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti hamda shahar IIBB bilan hamkorlikda o‘tkazilgan tezkor tadbirda, Olmazor tumanidagi maktabgacha ta’lim tashkiloti rahbari tadbirkorlik bilan shug‘ullanmoqchi bo‘lgan fuqaroning ishonchiga kirib, unga mansabdor tanishlari orqali Shayxontohur tumanida joylashgan 4 ta umumta’lim maktabining futbol maydonlarini auksion orqali ijaraga olib berish evaziga 8500 AQSH dollari olgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlandi.
Hozirda MTT rahbariga nisbatan Jinoyat Kodeksining 168-moddasi 2-qismi “a” bandi va 28,211-moddasi 1-qismi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib borilmoqda.
Boshqa holatda esa Qoraqalpog‘iston Respublikasidagi tumanlardan birining maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi boshlig‘i o‘z xizmat mavqeyidan foydalanib, mazkur bo‘lim bosh mutaxassisi bilan o‘zaro til biriktirgan holda, maktabda faoliyat yurituvchi o‘qituvchini tumandagi maktabgacha ta’lim tashkiloti rahbari lavozimiga tayinlanishida yordam berish evaziga undan 15 mln. so‘m talab qilib, ushbu pul mablag‘ini bosh mutaxassis orqali olgan vaqtida DXX, IJQKD va ichki ishlar organlari xodimlari tomonidan ushlandi.
Hozirda mazkur shaxslarga nisbatan Jinoyat Kodeksining 168-moddasi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib borilmoqda.

Employees of the preschool and school education system were caught red-handed.
The kindergarten director and the head of the preschool and school education department were caught red-handed. A criminal case has been initiated against them.
During an operational event conducted by employees of the State Security Service Department for the city of Tashkent in cooperation with the Department for Combating Economic Crimes and the City Department of Internal Affairs, the head of a preschool educational organization in the Almazar district, having gained the trust of a citizen who wanted to engage in entrepreneurship, was caught red-handed while receiving $8,500 in exchange for leasing football fields from 4 general education schools in the Shaykhantakhur district through an auction through his official acquaintances.
Currently, a criminal case has been initiated against the head of the preschool educational organization under Article 168, Part 2, Clause "a" and Article 28, Part 1 of the Criminal Code of the Republic of Uzbekistan.
In another case, the head of the preschool and school education department of one of the districts of the Republic of Karakalpakstan, using his official position, in collusion with the chief specialist of this department, demanded 15 million soums from a teacher working at the school in exchange for assistance in appointing him to the position of head of a preschool educational organization in the district, and was detained by officers of the State Security Service, the Department for Combating Economic Crimes, and internal affairs bodies when he received this money through the chief specialist.
Currently, a criminal case has been initiated against these individuals under Article 168 of the Criminal Code, and investigative actions are underway.
23 thousand school graduates have not yet received passports.
The Ministry of Preschool and School Education reminded school graduates who have reached the age of 16 to receive passports (ID cards) in a timely manner.
It was established that the citizen, born in 1989, engaged in begging, using his three minor children.