Maktabgacha va maktab ta’limi tizimi xodimlari jinoyat ustida qo‘lga olindi
Bog‘cha direktori hamda maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi boshlig‘i jinoyat ustida qo‘lga olindi. Ularga nisbatan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.
Davlat xavfsizlik xizmatining Toshkent shahar bo‘yicha boshqarmasi xodimlari tomonidan Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti hamda shahar IIBB bilan hamkorlikda o‘tkazilgan tezkor tadbirda, Olmazor tumanidagi maktabgacha ta’lim tashkiloti rahbari tadbirkorlik bilan shug‘ullanmoqchi bo‘lgan fuqaroning ishonchiga kirib, unga mansabdor tanishlari orqali Shayxontohur tumanida joylashgan 4 ta umumta’lim maktabining futbol maydonlarini auksion orqali ijaraga olib berish evaziga 8500 AQSH dollari olgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlandi.
Hozirda MTT rahbariga nisbatan Jinoyat Kodeksining 168-moddasi 2-qismi “a” bandi va 28,211-moddasi 1-qismi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib borilmoqda.
Boshqa holatda esa Qoraqalpog‘iston Respublikasidagi tumanlardan birining maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi boshlig‘i o‘z xizmat mavqeyidan foydalanib, mazkur bo‘lim bosh mutaxassisi bilan o‘zaro til biriktirgan holda, maktabda faoliyat yurituvchi o‘qituvchini tumandagi maktabgacha ta’lim tashkiloti rahbari lavozimiga tayinlanishida yordam berish evaziga undan 15 mln. so‘m talab qilib, ushbu pul mablag‘ini bosh mutaxassis orqali olgan vaqtida DXX, IJQKD va ichki ishlar organlari xodimlari tomonidan ushlandi.
Hozirda mazkur shaxslarga nisbatan Jinoyat Kodeksining 168-moddasi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib borilmoqda.

09:00 / 31.03.2025 1.20k
Директор детского сада и начальник отдела дошкольного и школьного образования были задержаны на месте преступления. В отношении них возбуждено уголовное дело.
В ходе оперативного мероприятия, проведенного сотрудниками Управления Службы государственной безопасности по городу Ташкенту совместно с Департаментом по борьбе с экономическими преступлениями и городским ГУВД, руководитель дошкольной образовательной организации в Алмазарском районе, войдя в доверие к гражданину, который хотел заниматься предпринимательством, был пойман с поличным при получении 8500 долларов США в обмен на аренду футбольных полей 4 общеобразовательных школ, расположенных в Шайхантахурском районе, через своих должностных знакомых.
В настоящее время в отношении руководителя ДОО возбуждено уголовное дело по пункту "а" части 2 статьи 168 и части 1 статьи 28,211 Уголовного кодекса, ведется следствие.
В другом случае начальник отдела дошкольного и школьного образования одного из районов Республики Каракалпакстан, злоупотребляя своим служебным положением, вступив в сговор с главным специалистом этого отдела, потребовал 15 миллионов сумов от учителя, работающего в школе, в обмен на помощь в назначении его на должность руководителя дошкольной образовательной организации района, и был задержан сотрудниками СГБ, УВД и органов внутренних дел при получении этих денег через главного специалиста.
В настоящее время в отношении указанных лиц возбуждено уголовное дело по статье 168 Уголовного кодекса, ведется следствие.