10:00 / 16.04.2025 6.64k
Pedagog xodimlarga direktor jamg‘armasi hisobidan ustama tayinlash Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentyabrdagi 823-son qarori bilan tasdiqlangan “Umumiy o‘rta ta’lim muassasalarining o‘rnak ko‘rsatgan xodimlarini rag‘batlantirishning direktor jamg‘armasini tashkil etish va uning mablag‘laridan foydalanish tartibi to‘g‘risidagi” nizom bilan tartibga solinadi.
Nizomning 21-bandiga ko‘ra umumta’lim muassasalari pedagog xodimlarining bazaviy tarif stavkalariga Jamg‘arma hisobidan har oylik ustamalar yangi o‘quv yili uchun o‘tgan o‘quv yili yakunlari bo‘yicha belgilanadi.
Ya’ni, ustama miqdorini belgilashda o‘qituvchining o‘tgan o‘quv yilidagi natijalari inobatga olinadi. Bunda yilning o‘rtasiga kelib, xohlagan mas’ul pedagoglarga tayinlangan ustamalar foizini kamaytirish bo‘yicha ko‘rsatma berishga haqli emas.
Shuningdek, nizomning 9-bandiga ko‘ra hududiy maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmalari ta’lim muassasalarida tuzilgan ishchi guruhining faoliyatiga hamda ular qabul qiladigan qarorlarga aralashishga yo‘l qo‘yilmaydi.
Agar mazkur topshiriq Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan berilgan bo‘lgan taqdirda ham, bu noqonuniy ko‘rsatma hisoblanadi.
Chunki, o‘qituvchiga direktor jamg‘armasi hisobidan berilgan ustama foizining o‘zboshimchalik bilan kamaytirilishi, ayniqsa bu o‘quv yili boshida belgilangan va o‘qituvchining oldingi yildagi mehnat natijalari asosida belgilangan bo‘lsa, amaldagi normativ hujjatlarga zid hisoblanadi.
Shuning uchun ham pedagog xodimga tayinlangan ustama foizlarini kamaytirish mumkin emas. Bunda yuqori turuvchi tashkilotlarning bevosita aralashuvi noqonuniy sanaladi.
Shu bois, bunday holatlarda o‘qituvchilar o‘z huquqlarini himoya qilish uchun Adliya vazirligining hududiy bo‘linmalariga yoki O‘zbekiston ta’lim va fan xodimlari kasaba uyushmasi Respublika kengashiga murojaat qilishlari tavsiya qilinadi.

В прошлом году мне была установлена 20% надбавка к директорскому фонду по Постановлению 823, а в январе 2025 года 10% надбавки были необоснованно сняты. Когда я спросил о причине, я услышал только отговорки из финансов, что сверху есть такое поручение. Насколько это обосновано?
Назначение надбавок педагогическим работникам за счет директорского фонда регулируется Положением "О порядке создания и использования средств директорского фонда поощрения отличившихся работников учреждений общего среднего образования," утвержденным постановлением Кабинета Министров от 30 сентября 2019 года No 823.
Согласно пункту 21 Положения, ежемесячные надбавки к базовым тарифным ставкам педагогических работников общеобразовательных учреждений за счет Фонда устанавливаются по итогам предыдущего учебного года на новый учебный год.
То есть при определении размера надбавки учитываются результаты учителя за предыдущий учебный год. При этом к середине года не вправе давать указания по уменьшению процента надбавок, назначенных любым ответственным педагогам.
Также, согласно пункту 9 Положения, не допускается вмешательство в деятельность рабочих групп, созданных в образовательных учреждениях территориальных управлений дошкольного и школьного образования, а также в принимаемые ими решения.
Даже если это поручение было дано Министерством дошкольного и школьного образования, оно считается незаконным указанием.
Потому что самовольное уменьшение процента надбавки, выплачиваемой учителю за счет директорского фонда, особенно если это установлено в начале учебного года и определено на основе результатов труда учителя за предыдущий год, противоречит действующим нормативным документам.
Поэтому нельзя снижать проценты надбавок, назначенных педагогическим работникам. При этом прямое вмешательство вышестоящих организаций считается незаконным. Поэтому в таких случаях учителям рекомендуется обращаться в территориальные подразделения Министерства юстиции или в Республиканский совет профсоюза работников образования и науки Узбекистана для защиты своих прав.