09:27 / 22.04.2025 3.97k
So‘nggi paytlarda voyaga yetmaganlar tomonidan avtomobil boshqarilishi va ularga transport vositasini ijaraga berilishi kabi holatlar ko‘payib bormoqda.
Masalan, yaqindagina Namangan viloyatida 16 yoshli maktab o‘quvchisi boshqaruvidagi avtomashina suvga ag‘darilishi natijasida avtomashinada bo‘lgan ona va bola vafot etgandi.
Yana bir maktab o‘quvchisi boshqaruvidagi avtomashina esa 4-sinf o‘quvchisining o‘limiga sabab bo‘lgandi. Samarqandda esa 11-sinfda tahsil oluvchi o‘quvchi Lacetti rusumli avtomobilda YTHga uchrab, vafot etdi. Endi esa yana xuddi shunga o‘xshash holat 8-sinf o‘quvchilari bilan sodir bo‘ldi.
Joriy yilning 15-iyun kuni Yangi Namangan tumanidagi 70-sonli umumiy o‘rta ta’lim maktabining ikki nafar 8-sinf o‘quvchilari Telegram’dagi avtomobillarni ijaraga berish bilan shug‘ullanadigan guruhdan 1 million so‘m evaziga Spark rusumli transport vositasini 8 soatga ijaraga olib, uni boshqarib ketayotgan vaqtida tezlikni me’yordan oshirgani natijasida boshqaruvni yo‘qotib, yo‘l chetidagi beton to‘siqqa borib urildi.
Hodisa oqibatida bolalar turli tan jarohatlari bilan shifoxonaga yotqizilgan. Eng achinarlisi, ushbu bolalar tahsil oladigan maktabda Yo‘l harakati xavfsizligi boshqarmasi tomonidan muhokama yig‘ilishi o‘tkazilgan bo‘lgan.
Bolalarga avtomashinani ijaraga bergan shaxs to‘g‘risida olib borilgan surishtiruv ishlarida uning o‘zi hali haydovchilik guvohnomasiga ega bo‘lmagani, avtomashinani joriy yilning 12-iyun kuni Toshkent shahrida yashovchi fuqarodan sotib olgani ma’lum bo‘ldi.
“120 tezlikda tormozim ishlamay qoldi. 1 mln so‘mni dadamning ishxonasidan oldim. Dadamning bundan xabari bo‘lmadi”, degan YTH paytida mashina boshqaruvida bo‘lgan o‘quvchi.
“Hozirda mana endi biz ota-onalar jabrini tortib o‘tiribmiz, bu yerda. Qancha-qancha ota-onalar Namangan viloyatida xuddi shunday tadbirkorlar orqasidan aziyat chekibdi. Vijdonni sotmasdan, kallani ishlatib, ish qilinglar.
Ota-onalarga jabr qilmanglar, bizga. Biz bularni orqasidan doim poylab yurolmaymiz. Bular telefonda shundoq kanalga kirsa, sizlar taklif qilib tursanglar, ularning telefonini doim tekshirishga bizning qurbimiz yetmaydi, aqlimiz yetmaydi. O‘zimizning ishimiz bor, bola-chaqani boqish bor, ro‘zg‘or bor.
Sizlar arzimagan, oson pul topaman deb, o‘quvchilarga mashinani berasizlar, avariya bo‘lib o‘lib ketgani qancha? Hozir mana shu yerda 15 kundan buyon komada yotgani ham bor ekan, xuddi shunaqa avariya bo‘lib”, deydi YTHga uchragan o‘quvchining otasi.

Recently, there has been an increase in cases of driving cars by minors and leasing vehicles to them.
For example, recently in the Namangan region, a mother and child who were in the car died as a result of the overturning of a car driven by a 16-year-old schoolboy.
Another car driven by a schoolboy caused the death of a 4th-grade student. In Samarkand, an 11th-grade student died in a Lacetti car accident. Now a similar situation has occurred with 8th-grade students.
On June 15 of this year, two 8th-grade students of secondary school No. 70 in the Yangi Namangan district rented a Spark car for 8 hours for 1 million soums from a Telegram car rental group, and while driving it, they lost control and crashed into a concrete barrier on the side of the road.
As a result of the incident, the children were hospitalized with various injuries. Most regrettably, a discussion meeting was held by the Road Safety Department at the school where these children study.
During the investigation of the person who leased the car to the children, it was revealed that he himself did not yet have a driver's license and bought the car on June 12 of this year from a resident of Tashkent.
"At 120 speed, my brakes stopped working. I took 1 million soums from my father's office. My father didn't know about this," said the student who was driving the car at the time of the accident.
"Now we, the parents, are suffering here. So many parents in the Namangan region suffered because of such entrepreneurs. Don't sell your conscience, use your brains and work.
Don't torment your parents, but us. We can't always follow them. If they just enter the channel on their phone, and you invite them, we won't be able to constantly check their phones, we won't be able to think about it. We have our own work, we have to feed our children, we have our own household.
You give cars to students, trying to make easy money, but how many died in accidents? Now it turns out that he has been in a coma here for 15 days, there was a similar accident," says the father of the student who was involved in the accident.
A schoolboy who drove a car caused the death of his mother and sister
As a result of the overturning of a car driven by a 16-year-old schoolboy, the mother and child who were in the car died. Another car driven by a schoolboy caused the death of a 4th-grade student.