Attestatsiyaga kirib, test yechayotganimda kompyuter qotib, platforma ishlamay qoldi. Kompyuterda qotish bo‘lganidan so‘ng men belgilagan javoblarning o‘rni ham almashib ketibdi. Xullas, hammasi rasvo bo‘ldi.
Tashkilotchi va mas’ullarga endi nima qilaman deb so‘rasam, natijangiz shu, shikoyat qilishga haqqingiz yo‘q deb, urishib berishdi. Bu vaziyatda o‘qituvchi nima qilishi kerak? Axir ayb menda emas, ularning o‘zida edi-ku.
Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 17-sentyabrdagi 572-son qarori bilan tasdiqlangan "Maktabgacha, umumiy o‘rta, o‘rta maxsus, professional va maktabdan tashqari ta’lim tashkilotlari pedagog kadrlarini attestatsiyadan o‘tkazish tartibi to‘g‘risida"gi nizomning 4-bobida apellyatsiya berish tartibi belgilangan.
Unga ko‘ra, attestatsiya natijalaridan norozi bo‘lgan pedagog kadrlar natijalar e’lon qilingan kundan boshlab o‘n kun mobaynida apellyatsiya komissiyasiga yozma ravishda ariza (shikoyat) berishlari kerak bo‘ladi.
Apellyatsiya komissiyasiga murojaat qilish yozma ravishda yoki vazirlikning rasmiy veb-sayti orqali elektron tarzda amalga oshirilishi mumkin.
Bunda ariza (shikoyat) ro‘yxatga olingan kundan boshlab o‘n kun muddatda, qo‘shimcha o‘rganishlar talab etilganda esa malaka toifasi sertifikatlari shakllantirilgunga qadar ko‘rib chiqiladi.
Ariza ko‘rib chiqilgach, o‘quv fani bo‘yicha test yoki malaka sinovlarini o‘tkazish jarayonida tashkiliy-texnik jihatdan kamchiliklar mavjudligi aniqlansa, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi test sinovlarining qaytadan topshirilishini tashkil etishi lozim bo‘ladi.
Masalan, 2024-yil 15-16-aprel kuni Informatika va axborot texnologiyalari fanidan bo‘lib o‘tgan attestatsiya test sinovlari vaqtida ham pedkadr.uzedu.uz platformasida nosozliklar yuzaga kelib, ishlamay qolganligi sababli, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi 2024-yilning 22-may kuni aynan shu fandan qayta attestatsiya o‘tkazishga majbur bo‘lgan.
Shu sababli, agar test jarayonida tashkiliy-texnik jihatdan muammolar kuzatilgan bo‘lsa, pedagog xodimlar darhol apellyatsiya komissiyasiga yozma yoki elektron ravishda ariza (shikoyat) berishlari kerak.
Maktabgacha, umumiy o‘rta va maktabdan tashqari ta’lim muassasalari pedagoglari uchun joriy yilning yanvar-iyun oylarida o‘tkaziladigan malaka (test) sinovlari sanalari belgilandi.

When I entered the certification and was taking the test, the computer froze and the platform stopped working. After the freezing on the computer, the answers I marked also switched places. In short, everything was ruined.
When I asked the organizers and officials what I would do next, they scolded me saying this is the result, you have no right to complain. What should the teacher do in this situation? After all, it wasn't my fault, it was theirs.
Chapter 4 of the Regulation "On the Procedure for Certification of Teaching Staff of Preschool, General Secondary, Secondary Specialized, Vocational and Extracurricular Educational Organizations," approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers dated September 17, 2021, No. 572, defines the procedure for filing an appeal.
According to it, pedagogical staff dissatisfied with the results of the certification must submit a written application (complaint) to the appeals commission within ten days from the date of publication of the results.
Appeals to the Appeals Commission can be submitted in writing or electronically through the Ministry's official website.
In this case, the application (complaint) is considered within ten days from the date of its registration, and if additional studies are required, before the formation of qualification category certificates.
In this case, the applicant pedagogical staff can participate in the process of consideration of their appeal by the appeals commission directly or remotely online.
If organizational and technical shortcomings are identified during the testing or qualification exams in a subject, the Ministry of Preschool and School Education will be required to organize a retake of the test exams.
For example, due to malfunctions and failure of the pedkadr.uzedu.uz platform during the certification test in the subject of Informatics and Information Technologies, which took place on April 15-16, 2024, the Ministry of Preschool and School Education was forced to conduct a re-certification in this subject on May 22, 2024.
Therefore, if organizational and technical problems are observed during the testing process, pedagogical staff must immediately submit a written application (complaint) to the appeals commission.