Attestatsiyaga kirib, test yechayotganimda kompyuter qotib, platforma ishlamay qoldi. Kompyuterda qotish bo‘lganidan so‘ng men belgilagan javoblarning o‘rni ham almashib ketibdi. Xullas, hammasi rasvo bo‘ldi.
Tashkilotchi va mas’ullarga endi nima qilaman deb so‘rasam, natijangiz shu, shikoyat qilishga haqqingiz yo‘q deb, urishib berishdi. Bu vaziyatda o‘qituvchi nima qilishi kerak? Axir ayb menda emas, ularning o‘zida edi-ku.
Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 17-sentyabrdagi 572-son qarori bilan tasdiqlangan "Maktabgacha, umumiy o‘rta, o‘rta maxsus, professional va maktabdan tashqari ta’lim tashkilotlari pedagog kadrlarini attestatsiyadan o‘tkazish tartibi to‘g‘risida"gi nizomning 4-bobida apellyatsiya berish tartibi belgilangan.
Unga ko‘ra, attestatsiya natijalaridan norozi bo‘lgan pedagog kadrlar natijalar e’lon qilingan kundan boshlab o‘n kun mobaynida apellyatsiya komissiyasiga yozma ravishda ariza (shikoyat) berishlari kerak bo‘ladi.
Apellyatsiya komissiyasiga murojaat qilish yozma ravishda yoki vazirlikning rasmiy veb-sayti orqali elektron tarzda amalga oshirilishi mumkin.
Bunda ariza (shikoyat) ro‘yxatga olingan kundan boshlab o‘n kun muddatda, qo‘shimcha o‘rganishlar talab etilganda esa malaka toifasi sertifikatlari shakllantirilgunga qadar ko‘rib chiqiladi.
Ariza ko‘rib chiqilgach, o‘quv fani bo‘yicha test yoki malaka sinovlarini o‘tkazish jarayonida tashkiliy-texnik jihatdan kamchiliklar mavjudligi aniqlansa, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi test sinovlarining qaytadan topshirilishini tashkil etishi lozim bo‘ladi.
Masalan, 2024-yil 15-16-aprel kuni Informatika va axborot texnologiyalari fanidan bo‘lib o‘tgan attestatsiya test sinovlari vaqtida ham pedkadr.uzedu.uz platformasida nosozliklar yuzaga kelib, ishlamay qolganligi sababli, Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi 2024-yilning 22-may kuni aynan shu fandan qayta attestatsiya o‘tkazishga majbur bo‘lgan.
Shu sababli, agar test jarayonida tashkiliy-texnik jihatdan muammolar kuzatilgan bo‘lsa, pedagog xodimlar darhol apellyatsiya komissiyasiga yozma yoki elektron ravishda ariza (shikoyat) berishlari kerak.
Maktabgacha, umumiy o‘rta va maktabdan tashqari ta’lim muassasalari pedagoglari uchun joriy yilning yanvar-iyun oylarida o‘tkaziladigan malaka (test) sinovlari sanalari belgilandi.

Когда я проходил аттестацию и решал тест, компьютер завис, и платформа перестала работать. После того, как компьютер завис, я заметил, что ответы, которые я отметил, поменялись местами. В общем, все испортилось.
Когда я спросил организаторов и ответственных лиц, что делать дальше, они отругали меня, сказав, что это их результат и что они не имеют права жаловаться. Что должен делать учитель в этой ситуации? Ведь виноваты были они, а не я.
Порядок подачи апелляции определен главой 4 Положения "О порядке проведения аттестации педагогических кадров дошкольных, общих средних, средних специальных, профессиональных и внешкольных образовательных организаций," утвержденного постановлением Кабинета Министров от 17 сентября 2021 года No 572.
Согласно ему, педагогические кадры, не согласные с результатами аттестации, должны подать письменное заявление (жалобу) в апелляционную комиссию в течение десяти дней со дня объявления результатов.
Обращение в Апелляционную комиссию может быть сделано в письменной форме или в электронном виде через официальный веб-сайт министерства.
При этом заявление (жалоба) рассматривается в десятидневный срок со дня его регистрации, а при необходимости дополнительного изучения - до формирования сертификатов квалификационной категории.
При этом обращающиеся педагогические кадры могут участвовать в процессе рассмотрения апелляционной комиссией своего обращения непосредственно или удаленно в режиме онлайн.
Если в процессе проведения тестов или квалификационных испытаний по учебному предмету будут выявлены организационно-технические недостатки, Министерство дошкольного и школьного образования должно организовать повторную сдачу тестовых испытаний.
Например, во время аттестационных тестов по информатике и информационным технологиям, проходивших 15-16 апреля 2024 года, на платформе pedkadr.uzedu.uz произошли сбои и она перестала работать, в связи с чем Министерство дошкольного и школьного образования 22 мая 2024 года было вынуждено провести повторную аттестацию по данному предмету.
Поэтому, если в процессе тестирования наблюдаются организационно-технические проблемы, педагогические работники должны незамедлительно подать письменное заявление (жалобу) в апелляционную комиссию.
В этом случае увольнение производится в связи с недостаточной квалификацией сотрудника, но...
Чтобы прояснить этот вопрос, Xalqtaliminfo.uz связался с Сардором Рахимбоевым, начальником Управления по организации процесса присвоения квалификационных категорий педагогическим кадрам Министерства дошкольного и школьного образования.