Ta’limda maoshlarning nisbiy kamayishi to‘xtagani yo‘q
Statistika agentligi 2025-yil yanvar-mart oylari holatiga ko‘ra eng ko‘p va kam maosh olayotgan soha vakillari haqidagi statistik ma’lumotlarni e’lon qildi.
Bunda o‘zbekistonliklarning o‘rtacha oyligi 5 mln 796 ming so‘mni tashkil qildi. Ta’lim sohasi vakillarining oylik maoshlari bu safar ham barcha sohalar ichida past ko‘rsatgichni qayd etdi.
O‘zbekiston Respublikasida 2025-yil yanvar-mart oylarida o‘rtacha oylik ish haqi 5 mln 796 ming so‘mni tashkil etib, o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 18 foizga o‘sganligi kuzatildi.
O‘rtacha oylik nominal ish haqi miqdori haqida ma’lumotlar 2025-yilning yanvar-mart oylariga oid bo‘lib, 2024-yilning mos davriga nisbatan taqqoslangan. Bu taqqoslash orqali sohalar kesimida farqlar va o‘zgarishlar tahlil qilingan.
Bunda ta’lim sohasida o‘rtacha ish haqi 4 mln 44 ming so‘mni tashkil etib, 17,7 foizga oshganligi kuzatildi.
Uning tarkibi bo‘yicha o‘rtacha oylik ish haqi oliy ta’lim sohasida 9 mln 591 ming so‘mni, texnik va professional ta’lim sohasida 4 mln 154 ming so‘mni, umumiy o‘rta ta’lim sohasida 3 mln 970 ming so‘mni, maktabgacha ta’lim sohasida esa 2 mln 164 ming so‘mni tashkil etdi.
O‘rtacha oylik ish haqining faoliyat turlari bo‘yicha solishtirilganda, eng yuqori maoshlar bank, sug‘urta, lizing va vositachilik faoliyatiga to‘g‘ri kelib, ularning o‘rtacha oylik ish haqi 15 mln 847 ming so‘mni tashkil etgan.
Ta’lim sohasi vakillarining oylik maoshi borasida iqtisodchi Otabek Bakirov ham o‘zining kichik tahlillarini aytdi.
“8 yildan beri davom etayotgan ta’lim va tibbiyotda maoshlarning O‘zbekistondagi o‘rtacha oylikdan sekinroq o‘sishi to‘xtagan yo‘q. Xususan, 1-aprel holatiga maktab o‘qituvchilarining o‘rtacha maoshi (3 970,4 ming so‘m) O‘zbekistonliklarning o‘rtacha maoshidan 32,5%ga ortda qolmoqda (o‘tgan yilning shu davrida ortda qolish 31,2% edi). Islohotlar boshlangan 2017-yilda o‘qituvchilarning maoshi respublika bo‘yicha o‘rtacha maoshdan 20% ortda qolar edi”, - deydi iqtisodchi.
Ma’lumot uchun: O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 12-avgustdagi PF-108-sonli farmoniga muvofiq 2024-yil 1-oktyabrdan pedagog xodimlarning ish haqi miqdori 15 foizga (boshqa soha vakillariga nisbatan 5 foizga) oshirilgandi.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Maktabgacha va maktab ta’limi sohasida boshqaruv tizimi samaradorligini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoni bilan 2025-yil 1-sentyabrdan boshlab maktab direktorlarining oylik maoshi 20 foizga, direktor o‘rinbosarlarining oylik maoshi esa 15 foizga oshirilishi belgilandi.

The relative decrease in salaries in education has not stopped
The Statistics Agency published statistics on the highest and lowest salaries for January-March 2025. At the same time, the average monthly salary of Uzbeks was 5 million 796 thousand soums. The monthly salaries of representatives of the education sector once again showed a low indicator among all sectors.
Average monthly salary in the Republic of Uzbekistan for January-March 2025 wages amounted to 5 million 796 thousand soums, which is 18% more than in the same period last year.
Data on the average monthly nominal wage for January-March 2025 are comparable to the corresponding period of 2024. Through this comparison, differences and changes in the cross-section of regions were analyzed.
At the same time, the average salary in the field of education amounted to 4 million 44 thousand soums and increased by 17.7 percent.
According to its composition, the average monthly salary in the field of higher education was 9 million 591 thousand soums, in the field of technical and vocational education - 4 million 154 thousand soums, in the field of general secondary education - 3 million 970 thousand soums, and in the field of preschool education - 2 million 164 thousand soums.
When comparing the average monthly salary by type of activity, the highest salaries were in banking, insurance, leasing and intermediary activities, their average monthly salary was 15 million 847 thousand soums.
Economist Otabek Bakirov also shared his small analysis of the monthly salaries of representatives of the education sector.
"For 8 years, the growth of salaries in education and medicine has not stopped, which is slower than the average monthly salary in Uzbekistan. In particular, as of April 1, the average salary of school teachers (3,970.4 thousand soums) lags behind the average salary of Uzbeks by 32.5% (for the same period last year, the lag was 31.2%). "In 2017, when the reforms began, teachers' salaries were 20% below the national average," says the economist.
For information: in accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated August 12, 2024 No. UP-108, from October 1, 2024, the salary of pedagogical workers was increased by 15%, compared to representatives of other industries - by 5%.
Also, by the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan "On Measures to Increase the Efficiency of the Management System in the Sphere of Preschool and School Education," from September 1, 2025, the monthly salary of school principals will be increased by 20 percent, and the salary of deputy principals - by 15 percent.