Ta’limda maoshlarning nisbiy kamayishi to‘xtagani yo‘q
Statistika agentligi 2025-yil yanvar-mart oylari holatiga ko‘ra eng ko‘p va kam maosh olayotgan soha vakillari haqidagi statistik ma’lumotlarni e’lon qildi.
Bunda o‘zbekistonliklarning o‘rtacha oyligi 5 mln 796 ming so‘mni tashkil qildi. Ta’lim sohasi vakillarining oylik maoshlari bu safar ham barcha sohalar ichida past ko‘rsatgichni qayd etdi.
O‘zbekiston Respublikasida 2025-yil yanvar-mart oylarida o‘rtacha oylik ish haqi 5 mln 796 ming so‘mni tashkil etib, o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 18 foizga o‘sganligi kuzatildi.
O‘rtacha oylik nominal ish haqi miqdori haqida ma’lumotlar 2025-yilning yanvar-mart oylariga oid bo‘lib, 2024-yilning mos davriga nisbatan taqqoslangan. Bu taqqoslash orqali sohalar kesimida farqlar va o‘zgarishlar tahlil qilingan.
Bunda ta’lim sohasida o‘rtacha ish haqi 4 mln 44 ming so‘mni tashkil etib, 17,7 foizga oshganligi kuzatildi.
Uning tarkibi bo‘yicha o‘rtacha oylik ish haqi oliy ta’lim sohasida 9 mln 591 ming so‘mni, texnik va professional ta’lim sohasida 4 mln 154 ming so‘mni, umumiy o‘rta ta’lim sohasida 3 mln 970 ming so‘mni, maktabgacha ta’lim sohasida esa 2 mln 164 ming so‘mni tashkil etdi.
O‘rtacha oylik ish haqining faoliyat turlari bo‘yicha solishtirilganda, eng yuqori maoshlar bank, sug‘urta, lizing va vositachilik faoliyatiga to‘g‘ri kelib, ularning o‘rtacha oylik ish haqi 15 mln 847 ming so‘mni tashkil etgan.
Ta’lim sohasi vakillarining oylik maoshi borasida iqtisodchi Otabek Bakirov ham o‘zining kichik tahlillarini aytdi.
“8 yildan beri davom etayotgan ta’lim va tibbiyotda maoshlarning O‘zbekistondagi o‘rtacha oylikdan sekinroq o‘sishi to‘xtagan yo‘q. Xususan, 1-aprel holatiga maktab o‘qituvchilarining o‘rtacha maoshi (3 970,4 ming so‘m) O‘zbekistonliklarning o‘rtacha maoshidan 32,5%ga ortda qolmoqda (o‘tgan yilning shu davrida ortda qolish 31,2% edi). Islohotlar boshlangan 2017-yilda o‘qituvchilarning maoshi respublika bo‘yicha o‘rtacha maoshdan 20% ortda qolar edi”, - deydi iqtisodchi.
Ma’lumot uchun: O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 12-avgustdagi PF-108-sonli farmoniga muvofiq 2024-yil 1-oktyabrdan pedagog xodimlarning ish haqi miqdori 15 foizga (boshqa soha vakillariga nisbatan 5 foizga) oshirilgandi.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Maktabgacha va maktab ta’limi sohasida boshqaruv tizimi samaradorligini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoni bilan 2025-yil 1-sentyabrdan boshlab maktab direktorlarining oylik maoshi 20 foizga, direktor o‘rinbosarlarining oylik maoshi esa 15 foizga oshirilishi belgilandi.

Относительное снижение зарплат в образовании не прекратилось
Агентство статистики опубликовало статистические данные о самых высокооплачиваемых и самых низкооплачиваемых работниках за январь-март 2025 года. При этом средняя зарплата узбекистанцев составила 5 миллионов 796 тысяч сумов. Заработная плата работников сферы образования вновь зафиксировала низкий показатель среди всех отраслей.
Среднемесячная заработная плата в Республике Узбекистан за январь-март 2025 года заработная плата составила 5 миллионов 796 тысяч сумов, что на 18% больше, чем за аналогичный период прошлого года.
Данные о среднемесячной номинальной заработной плате относятся к январю-марту 2025 года и сравниваются с соответствующим периодом 2024 года. С помощью этого сравнения были проанализированы различия и изменения в разрезе областей.
При этом средняя заработная плата в сфере образования составила 4 млн 44 тыс. сумов и увеличилась на 17,7%.
Среднемесячная заработная плата в сфере высшего образования составила 9 миллионов 591 тысячу сумов, в сфере технического и профессионального образования - 4 миллиона 154 тысячи сумов, в сфере общего среднего образования - 3 миллиона 970 тысяч сумов, в сфере дошкольного образования - 2 миллиона 164 тысячи сумов.
При сравнении среднемесячной заработной платы по видам деятельности самые высокие зарплаты приходятся на банковскую, страховую, лизинговую и посредническую деятельность, их среднемесячная заработная плата составила 15 миллионов 847 тысяч сумов.
Экономист Отабек Бакиров также поделился своим небольшим анализом месячной заработной платы представителей сферы образования.
"В течение восьми лет рост заработной платы в сфере образования и медицины не прекращался ниже средней зарплаты в Узбекистане. В частности, по состоянию на 1 апреля средняя зарплата школьных учителей (3 970,4 тыс. сумов) отстает от средней зарплаты узбекистанцев на 32,5% (за аналогичный период прошлого года отставание составляло 31,2%). В 2017 году, когда начались реформы, зарплата учителей отставала от средней зарплаты по республике на 20%," - говорит экономист.
Для справки: в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 12 августа 2024 года No УП-108 с 1 октября 2024 года заработная плата педагогических работников была увеличена на 15 процентов, по сравнению с представителями других сфер - на 5 процентов.
Также Указом Президента Республики Узбекистан "О мерах по повышению эффективности системы управления в сфере дошкольного и школьного образования" с 1 сентября 2025 года установлено повышение месячной заработной платы директоров школ на 20 процентов, заместителей директоров - на 15 процентов.