Deyarli 60 foiz o‘qituvchi attestatsiyadan o‘tolmagan
Xabaringiz bor, joriy yilning 15-aprel sanasidan boshlab, 14-mayga qadar pedagog xodimlar uchun attestatsiya test sinovlari bo‘lib o‘tdi.
Bugun Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi Axborot xizmati rahbari Dilfuza Sobirova ishtirokida malaka toifa sinovlari uchun o‘tkazilgan test natijalari yuzasidan 4 daqiqalik brifing o‘tkazildi. Unda pedagoglar attestatsiyasiga oid ayrim ma’lumotlar ochiqlandi.
Mazkur brifingda ma’lum qilishicha, attestatsiyada foydalanilgan sinov materiallari soha mutaxassislari, olimlar, amaliyotchi pedagoglar ishtirokida xalqaro testologiya me’yorlari asosida ishlab chiqilgan.
Belgilangan mezonlar asosida 46 ta fandan uchta o‘zbek, rus va qoraqalpoq tillarida 30 mingga yaqin nazorat-sinov materiallari tayyorlangan.
Malaka test sinovlarida ishtirok etish uchun 190 mingga yaqin pedagoglar onlayn ariza topshirgan bo‘lib, ularning 177 ming 640 nafari yoki umumiy arizachilarning 95 foizi jarayonlarda qatnashdi.
Attestatsiya sinovlarida hech qanday ko‘ngilsiz hodisalar kuzatilmagan. O‘rnatilgan tartib-qoidalarni buzganligi sababli 75 nafar pedagog sinovlardan chetlashtirilgan va bu haqda o‘rnatilgan tartibda dalolatnomalar rasmiylashtirilgan.
Malaka test sinovlarida 5 095 nafar pedagog 86 va undan yuqori natija qayd etdi. Endi ushbu pedagoglarga Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 28-fevraldagi 130-son qarori asosida 70 foizlik ustamalar tayinlanadi.
Attestatsiya natijalariga ko‘ra, 10 504 nafar pedagog oliy toifa, 23 200 nafar pedagog birinchi toifa, 27 805 nafar pedagog ikkinchi toifa uchun yetarli ball to‘plab, ijobiy natijalar qayd etdi. Shuningdek, 6 603 nafar pedagog mutaxassis lavozimini saqlab qoldi.
Umumiy hisobda 73 mingdan ziyod pedagoglar ijobiy natija ko‘rsatgan. Bunda 104 mingga yaqin (58.9%) pedagoglar attestatsiyadan o‘tolmagan.
Joriy yilning 15-16-may kunlari o‘tkazilgan kasbiy sertifikatlash sinovlarida esa umumiy hisobda 4 ming 880 nafar pedagog ishtirok etdi.
Endi attestatsiya natijalariga ko‘ra, pedagoglarning shaxsiy kabinetlariga QR-kod qo‘yilgan elektron shakldagi sertifikat yuboriladi. Shuningdek, pedagoglarning oylik ish haqlariga kiritiladigan o‘zgarishlar avtomatik tarzda hisoblab chiqarilishi uchun UzASBO buxgalteriya yoki boshqa moliyaviy hisob-kitob dasturlariga yuboriladi.
O‘tkazilgan brifingda attestatsiya natijalaridan norozi bo‘layotgan o‘qituvchilar masalasiga to‘xtalib o‘tilmadi. Xalqtaliminfo.uz'ga intervyu bergan vazirlik mas’uli Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tez orada pedagog kadrlar attestatsiyasi mavzusida ommaviy axborot vositalari xodimlari uchun kengaytirilgan matbuot anjumani tashkil etilishi, soha mutaxassislari, testolog, shuningdek, o‘qituvchilar ishtirokida esa attestatsiya test savollari tahliliga bag‘ishlangan uchrashuv o‘tkazilishini ma’lum qilgandi.
Ammo Axborot xizmat rahbari Dilfuza Sobirova pedagoglar attestatsiyasiga bag‘ishlangan kengaytirilgan matbuot anjumani qachon o‘tkazilishi borasida ma’lumot bermadi.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq xalqtaliminfo.uz'ning “Tanaffus” podkasti loyihasida ta’lim ekspertlari attestatsiya jarayonini tashkil etishdan tortib, o‘qituvchilarning asosiy noroziligiga sabab bo‘layotgan testlar validligi haqida to‘liq ma’lumotlar berishgandi.

Почти 60 процентов учителей не прошли аттестацию
Как известно, с 15 апреля по 14 мая текущего года прошли аттестационные тестовые испытания для педагогических работников.
Сегодня с участием руководителя Информационной службы Министерства дошкольного и школьного образования Дилфузы Собировой состоялся 4-минутный брифинг по результатам тестов для квалификационных категорий. В нем была раскрыта некоторая информация об аттестации педагогов.
На брифинге было объявлено, что тестовые материалы, использованные в аттестации, были разработаны на основе международных тестологических стандартов с участием специалистов в данной области, ученых и практикующих педагогов.
На основе установленных критериев подготовлено около 30 тысяч контрольно-тестовых материалов по 46 предметам на трех узбекском, русском и каракалпакском языках.
Около 190 тысяч педагогов подали онлайн-заявки на участие в квалификационных тестах, из которых 177 640 человек, или 95% от общего числа заявителей, приняли участие в процессе.
Во время аттестационных испытаний никаких инцидентов не наблюдалось. 75 педагогов были отстранены от испытаний за нарушение установленных правил, о чем в установленном порядке были оформлены соответствующие акты.
В квалификационных тестах 5 095 педагогов показали результат 86 и выше. Теперь этим педагогам будут назначены надбавки в размере 70 процентов на основании постановления Кабинета Министров No 130 от 28 февраля 2025 года.
По результатам аттестации 10 504 педагога набрали достаточные баллы для высшей категории, 23 200 педагогов - для первой категории, 27 805 педагогов - для второй категории и отметили положительные результаты. Кроме того, 6 603 педагога сохранили свои должности специалистов.
В общей сложности более 73 тысяч педагогов показали положительный результат. При этом около 104 тысяч педагогов не прошли аттестацию.
В профессиональных аттестационных испытаниях, проведенных 15-16 мая текущего года, приняли участие в общей сложности 4880 педагогов.
Теперь по результатам аттестации в личные кабинеты педагогов будет направляться сертификат в электронной форме с QR-кодом. Также изменения, вносимые в месячную заработную плату педагогов, направляются в бухгалтерию или другие программы финансового учета UzASBO для автоматического расчета.
На брифинге не был затронут вопрос учителей, недовольных результатами аттестации. В интервью Xalqtaliminfo.uz чиновник министерства сообщил, что в скором времени Министерство дошкольного и школьного образования организует расширенную пресс-конференцию для работников СМИ на тему аттестации педагогических кадров, а также встречу с участием специалистов сферы, тестологов, а также учителей, посвященную анализу тестовых вопросов аттестации.
Однако руководитель информационной службы Дильфуза Собирова не сообщила, когда состоится расширенная пресс-конференция, посвященная аттестации педагогов.
Напомним, что ранее в проекте подкаста xalqtaliminfo.uz "Танаффус" эксперты по образованию предоставили полную информацию о валидности тестов, которые вызывают основное недовольство учителей, начиная с организации аттестационного процесса.